Atealle jo viides EcoVadis-platinaluokitus
27.6.2024 15:48:35 EEST | Atea Finland Oy | Tiedote
Atea-konserni sai viidennen kerran peräkkäin EcoVadiksen korkeimman eli platinaluokituksen ympäristö- ja yhteiskuntavastuutyöstään. Vastuullisuusarvioitsija EcoVadis on arvioinut maailmanlaajuisesti 130 000 yritystä, ja antoi platinaluokituksen niistä vain parhaalle yhdelle prosentille.

EcoVadis arvioi Atean vastuullisuustoimintaa ympäristöön, etiikkaan, hankintojen vastuullisuuteen sekä työ- ja ihmisoikeuksiin liittyvien kriteerien perusteella.
"Olemme ylpeitä saadessamme EcoVadisilta platinaluokituksen viidentenä peräkkäisenä vuonna. Se kuvastaa koko organisaatiomme yhteistyötä, jolla jatkamme standardien tiukentamista, kestävän kehityksen sisällyttämistä toimintatapoihimme ja prosesseihimme sekä myönteisten muutosten toteuttamista tietotekniikan avulla. Kestävä kehitys on edelleen yrityksemme mission ytimessä – rakennamme tulevaisuutta tietotekniikalla", Atean konsernijohtaja Steinar Sønsteby sanoo.
”Emme ole jääneet lepäämään laakereillemme vaan teemme jatkuvasti enemmän vastataksemme kasvaviin odotuksiin. Markkinajohtajana haluamme yhdistää huippuosaamisen vastuullisiin toimintatapoihin. Ecovadis-arvioinnissa saamamme pisteet nousivat kestävien hankintojen kehitystyön ansiosta – vastuullisen liiketoiminnan tiimi (Sustainable Business team) on tehnyt paljon työtä varmistaakseen, että meillä on vahva due diligence -prosessi, joka on kansainvälisten linjausten ja määräysten mukainen. Viime vuonna valmistunut ja tämän vuoden vastuullisuusraportissa julkaistu ihmisoikeusvaikutusten arviointi antaa meille entistä syvällisemmän käsityksen toimitusketjustamme”, Atea Finlandin vastuullisuuspäällikkö Elli Ojala sanoo.
Atean vastuullisuustyö vuonna 2024
Merkittävimmät virstanpylväät Atean vastuullisuustyössä tänä vuonna:
-
Tammikuussa 2024 Atea uusi sijoituksensa maailman vastuullisimpana IT-palveluyrityksenä tutkimus- ja mediayhtiö Corporate Knightsin Global 100 -indeksissä kolmantena vuonna peräkkäin nousten sijalle 41 kokonaislistauksessa.
-
Helmikuussa 2024 maailmanlaajuinen voittoa tavoittelematon ympäristöjärjestö CDP huomioi Atean yritysraportoinnin läpinäkyvyyden ja ilmastotyön sijoittamalla Atean vuotuiselle A-listalleen.
-
Maaliskuussa 2024 Atea julkaisi ensimmäistä kertaa yhdistetyn talous- ja vastuullisuusraportin, joka tarjoaa kokonaisvaltaisen kuvan Atea-konsernin toiminnan tuloksellisuudesta niin talouden kuin kestävän kehityksen saralla. Lue lisää: Atea’s ESG Overview.
-
Toukokuussa 2024 Financial Times ja Statista nimesivät Atean yhdeksi niistä eurooppalaisista yrityksistä, jotka ovat ottaneet merkittäviä edistysaskeleita kasvihuonekaasupäästöjensä vähentämiseksi. Tämä oli kolmas kerta, kun Atea nostettiin Europe’s Climate Leaders -listalle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Elli Ojala, Sustainability Manager, Atea Finland Oy, elli.ojala@atea.fi, puh. 044 458 0414
Lisätietoja englanniksi:
Robert Giori, CFO Atea ASA, +47 934 09 188
Andreas Antonsen, Director of Corporate Responsibility, +46 722 44 87 84
Kuvat
Linkit
Atea-konserni
Atea on Pohjoismaiden ja Baltian johtava IT-infrastruktuuritoimittaja, jonka palveluksessa on yli 8 000 työntekijää 88 paikkakunnalla Norjassa, Ruotsissa, Tanskassa, Suomessa, Liettuassa, Latviassa ja Virossa. Atea-konsernin liikevaihto vuonna 2023 oli 3,0 miljardia euroa, ja se on listattu Oslon pörssissä. https://www.atea.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Atea Finland Oy
Valtori valitsi Atean toimittamaan valtionhallinnon työasemat23.4.2026 14:54:07 EEST | Tiedote
Valtori on valinnut Atean toimittajakseen historiallisen laajassa työasemahankinnassa, jossa Atea toimittaa jopa 120 000 työasemaa sopimuskauden aikana. Sopimus kattaa työasemat, näytöt, tarvikkeet ja palvelut koko valtionhallinnon tarpeisiin.
Asenteet muuttuvat: kiertotalous vakiintuu IT-hankinnoissa7.4.2026 09:00:24 EEST | Tiedote
Kiertotalous ja IT-laitteiden uudelleenkäyttö eivät ole enää marginaalisia vastuullisuustekoja, vaan yhä useammin hyväksyttyjä ja haluttuja valintoja. Asenteiden muutos näkyy niin organisaatioissa, kuluttajakäyttäytymisessä kuin liiketoiminnassakin.
Atea ja Tiera vahvistavat julkisen sektorin ICT-palveluiden jatkuvuutta uudella konesaliyhteistyöllä18.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Tiera Oy ja Atea Finland Oy ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jolla vahvistetaan julkisen sektorin kriittisten ICT-palveluiden toimintavarmuutta ja jatkuvuutta kaikissa olosuhteissa. Sopimus tuo Tieran asiakkaiden käyttöön Atean kotimaisen, korkean palveluvarmuuden konesali-infrastruktuurin. Toistaiseksi voimassa olevan sopimuksen arvo on 10 miljoonaa euroa.
Atea rakensi Agenttitehtaan – 500 asiantuntijaa marssitti tekoälyagentit arjen tueksi3.3.2026 08:32:28 EET | Tiedote
Atea järjesti työntekijöilleen tekoälyagenttityöpajan, johon osallistui yhteensä 500 atealaista eri puolilta Suomea kaikista liiketoiminnoista. Työpajassa tutkittiin tapoja hyödyntää Copilotin agentteja IT-palveluyrityksen arkipäivässä. Kun AI-agentit ovat osa atealaisten arkea, niiden hyödyt on helppo osoittaa myös asiakkaille.
Atean vuosi 2025 Suomessa: Ennätysmäärä uusia sopimuksia ja kymmeniä rekrytointeja16.2.2026 13:26:03 EET | Tiedote
Atea Finland solmi viime vuonna ennätysmäärän uusia sopimuksia ja vahvisti asemiaan poikkeuksellisen epävarmassa markkinatilanteessa. Alkaneen vuoden näkymiä yhtiö pitää valoisina, vaikka tietotekniikkakomponenttien hintojen nousun lisäksi luvassa on myös saatavuushaasteita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

