Maahanmuuttovirasto vähentää vastaanottojärjestelmän majoituspaikkojen määrää
Maahanmuuttovirasto arvioi vastaanottojärjestelmän majoituspaikkojen tarvetta ja kustannustehokkuutta jatkuvasti. Virasto säätelee paikkojen määrää vastaamaan aina kulloistakin tarvetta.
Uusien kansainvälisen suojelun hakijoiden ja tilapäisen suojelun saajien määrä on vähentynyt kevään aikana. Lisäksi moni tilapäistä suojelua saava on hakenut kotikuntaa ja siirtynyt vastaanottokeskuksista kuntaan, minkä vuoksi myös vastaanottokeskusten järjestämien majoituspaikkojen tarve on vähentynyt.
– Paikkatarpeen laskiessa myös majoituskapasiteetin määrää vastaanottojärjestelmässä on tarpeen vähentää toiminnan kustannustehokkuuden ylläpitämiseksi. Kapasiteetin määrää vähennetään supistamalla toiminnassa olevien vastaanottokeskusten paikkamääriä sekä keskuksia lakkauttamalla. Osa uusista aikuisten ja perheiden vastaanottokeskuksista muuttuu laitosmallisiksi, vastaanottopalveluiden osaston johtaja Elina Nurmi kertoo.
Muutokset vastaanottojärjestelmään suunnitellaan ja toteutetaan kesän ja syksyn 2024 aikana.
Suomessa on tällä hetkellä 76 vastaanottokeskusta, niiden sivutoimipistettä ja yksityismajoittujien palvelupistettä sekä 23 alaikäisyksikköä. Vastaanottojärjestelmässä on nyt noin 27 800 asiakasta. Näistä asiakkaista 43 prosenttia asuu yksityismajoituksessa. Suurin osa asiakkaista on tilapäistä suojelua saavia ukrainalaisia.
Maahanmuuttoviraston vastuulla on vastaanottokeskusten hankinta, ohjaus ja valvonta. Viraston omat vastaanottokeskukset sijaitsevat Helsingissä, Lappeenrannassa (Joutseno) ja Oulussa.
Moni asiakas voi muuttaa kuntaan
Osa vastaanottokeskuksissa majoittuvista asiakkaista saattaa joutua muuttamaan, kun vastaanottojärjestelmää muutetaan. Asiakkaat voivat tarvittaessa siirtyä toiseen keskukseen tai muuttaa yksityismajoitukseen tai kuntaan asumaan.
– Vastaanottokeskukset tiedottavat muutoksista asiakkaille hyvissä ajoin. Tavoitteenamme on varmistaa, että asiakkaat voivat valmistautua muutoksiin ja tehdä päätöksen siirtyvätkö he esimerkiksi kuntalaisiksi tai järjestävätkö majoituksen itse keskuksen ulkopuolella, Nurmi kertoo.
Tilapäistä suojelua saavat ukrainalaiset voivat hakea kotikuntaa, jos he ovat oleskelleet Suomessa yhtäjaksoisesti vuoden ajan. Kesäkuun loppuun mennessä vastaanottojärjestelmässä on noin 11 000 tilapäistä suojelua saavaa, jotka voisivat halutessaan hakea kotikuntaa. Kotikunnan saaneet voivat itse päättää asuinpaikkansa. He saavat samat oikeudet ja palvelut kuin muutkin kuntalaiset.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
tulosalueen johtaja Olli Snellman, etunimi.sukunimi@migri.fi, puh. 0295 433 036
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Maahanmuuttovirasto on maahanmuutto-, turvapaikka-, pakolaisuus- ja kansalaisuusasioissa päätöksenteko-organisaatio ja ylläpitää vastaanottojärjestelmää.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maahanmuuttovirasto
Maahanmuuttovirasto tarkastelee linjaustaan oleskelulupahakemuksiin hyväksyttävistä matkustusasiakirjoista5.9.2025 14:00:12 EEST | Tiedote
Oleskelulupalainsäädäntöä muutettiin viime vuoden syyskuussa osana hallitusohjelman tiukentuvaa maahanmuuttopolitiikkaa. Oleskeluluvan saamisen edellytykseksi säädettiin tunnistautuminen kansallisella matkustusasiakirjalla. Maahanmuuttovirasto on muuttuneen lainsäädännön perusteella tehnyt kielteisiä oleskelulupapäätöksiä muun muassa palestiinalaisille. Viranomaisten välisissä keskusteluissa ulkoministeriö on esittänyt, että heidän määritelmänsä kansallisesta matkustusasiakirjasta soveltuu myös oleskelulupalainsäädännössä. Tämä ei käy ilmi laista tai sen esitöistä. Maahanmuuttovirasto haluaa arvioida ulkoministeriön esille nostamat seikat suhteessa soveltamisohjeeseensa.
Gazan palestiinalaiset eivät saa automaattisesti turvapaikkaa14.8.2025 11:58:54 EEST | Tiedote
Julkisuudessa on käyty keskustelua Maahanmuuttoviraston ohjeesta liittyen Gazan palestiinalaisiin ja kansainvälisen suojelun myöntämiseen. Kyseessä on viraston sisäinen ohje, joka antaa yksittäin esitettynä ja tulkittuna virheellisen kuvan turvapaikkaprosessin kokonaisuudesta, johon liittyy useita muitakin ohjeistuksia. Näitä kaikkia sovelletaan päätöksenteossa, jossa tehdään aina myös yksilöllinen harkinta.
Cooperation helps combat human trafficking31.7.2025 11:00:48 EEST | Press release
According to early-year statistics from the Assistance System for Victims of Human Trafficking, forced marriage and forced labour are the most common forms of exploitation among victims of human trafficking. National and international cooperation are necessary in order to combat trafficking.
Människohandel bekämpas genom samarbete31.7.2025 11:00:35 EEST | Pressmeddelande
Enligt statistik från början av året från hjälpsystemet för offer för människohandel är tvångsäktenskap och tvångsarbete de vanligaste formerna av utnyttjande av människohandelsoffer. För att bekämpa människohandel behövs nationellt och internationellt samarbete.
Ihmiskauppaa torjutaan yhteistyöllä31.7.2025 11:00:23 EEST | Tiedote
Ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmän alkuvuoden tilastoissa pakkoavioliitto ja pakkotyö ovat yleisimmät ihmiskaupan uhrien hyväksikäyttömuodot. Ihmiskaupan torjumiseen tarvitaan kansallista ja kansainvälistä yhteistyötä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme