Maahanmuuttovirasto vähentää vastaanottojärjestelmän majoituspaikkojen määrää
Maahanmuuttovirasto arvioi vastaanottojärjestelmän majoituspaikkojen tarvetta ja kustannustehokkuutta jatkuvasti. Virasto säätelee paikkojen määrää vastaamaan aina kulloistakin tarvetta.
Uusien kansainvälisen suojelun hakijoiden ja tilapäisen suojelun saajien määrä on vähentynyt kevään aikana. Lisäksi moni tilapäistä suojelua saava on hakenut kotikuntaa ja siirtynyt vastaanottokeskuksista kuntaan, minkä vuoksi myös vastaanottokeskusten järjestämien majoituspaikkojen tarve on vähentynyt.
– Paikkatarpeen laskiessa myös majoituskapasiteetin määrää vastaanottojärjestelmässä on tarpeen vähentää toiminnan kustannustehokkuuden ylläpitämiseksi. Kapasiteetin määrää vähennetään supistamalla toiminnassa olevien vastaanottokeskusten paikkamääriä sekä keskuksia lakkauttamalla. Osa uusista aikuisten ja perheiden vastaanottokeskuksista muuttuu laitosmallisiksi, vastaanottopalveluiden osaston johtaja Elina Nurmi kertoo.
Muutokset vastaanottojärjestelmään suunnitellaan ja toteutetaan kesän ja syksyn 2024 aikana.
Suomessa on tällä hetkellä 76 vastaanottokeskusta, niiden sivutoimipistettä ja yksityismajoittujien palvelupistettä sekä 23 alaikäisyksikköä. Vastaanottojärjestelmässä on nyt noin 27 800 asiakasta. Näistä asiakkaista 43 prosenttia asuu yksityismajoituksessa. Suurin osa asiakkaista on tilapäistä suojelua saavia ukrainalaisia.
Maahanmuuttoviraston vastuulla on vastaanottokeskusten hankinta, ohjaus ja valvonta. Viraston omat vastaanottokeskukset sijaitsevat Helsingissä, Lappeenrannassa (Joutseno) ja Oulussa.
Moni asiakas voi muuttaa kuntaan
Osa vastaanottokeskuksissa majoittuvista asiakkaista saattaa joutua muuttamaan, kun vastaanottojärjestelmää muutetaan. Asiakkaat voivat tarvittaessa siirtyä toiseen keskukseen tai muuttaa yksityismajoitukseen tai kuntaan asumaan.
– Vastaanottokeskukset tiedottavat muutoksista asiakkaille hyvissä ajoin. Tavoitteenamme on varmistaa, että asiakkaat voivat valmistautua muutoksiin ja tehdä päätöksen siirtyvätkö he esimerkiksi kuntalaisiksi tai järjestävätkö majoituksen itse keskuksen ulkopuolella, Nurmi kertoo.
Tilapäistä suojelua saavat ukrainalaiset voivat hakea kotikuntaa, jos he ovat oleskelleet Suomessa yhtäjaksoisesti vuoden ajan. Kesäkuun loppuun mennessä vastaanottojärjestelmässä on noin 11 000 tilapäistä suojelua saavaa, jotka voisivat halutessaan hakea kotikuntaa. Kotikunnan saaneet voivat itse päättää asuinpaikkansa. He saavat samat oikeudet ja palvelut kuin muutkin kuntalaiset.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
tulosalueen johtaja Olli Snellman, etunimi.sukunimi@migri.fi, puh. 0295 433 036
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Maahanmuuttovirasto on maahanmuutto-, turvapaikka-, pakolaisuus- ja kansalaisuusasioissa päätöksenteko-organisaatio ja ylläpitää vastaanottojärjestelmää.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maahanmuuttovirasto
Kansainvälisten opiskelijoiden hakemusmäärän kasvu pysähtyi – Turvapaikanhakijoiden määrä laskenut edelleen28.10.2025 10:00:19 EET | Tiedote
Kuluneen vuoden aikana opiskelijoiden hakemusmäärän viime vuosien nopea kasvu on pysähtynyt. Opiskelijoiden ja heidän perheenjäsentensä kiinnostus Suomea kohtaan on kuitenkin edelleen historiallisesti korkealla tasolla. Samaan aikaan Suomeen hakeutuvien työntekijöiden ja turvapaikanhakijoiden määrät ovat vähentyneet.
Determination of citizenship status and definition of national travel document for residence permit applications reviewed by Finnish Immigration Service3.10.2025 16:05:09 EEST | Press release
The Finnish Immigration Service has reviewed the definition of a national travel document which is required for issuing a residence permit. Determination of citizenship status has also been examined in this context.
Migrationsverket har bedömt bestämmandet av medborgarskapsstatus och definitionen av ett nationellt resedokument vid ansökan om uppehållstillstånd3.10.2025 16:04:17 EEST | Pressmeddelande
Migrationsverket har bedömt definitionen av ett nationellt resedokument som krävs för att uppehållstillstånd ska kunna beviljas. I anknytning till detta har verket också granskat bestämmandet av medborgarskapsstatus.
Maahanmuuttovirasto arvioi kansalaisuusaseman määrittämistä ja kansallisen matkustusasiakirjan määritelmää oleskelulupaa haettaessa3.10.2025 13:00:32 EEST | Tiedote
Maahanmuuttovirasto on arvioinut oleskeluluvan edellytyksenä olevaa kansallisen matkustusasiakirjan määritelmää. Tähän liittyen on tarkasteltu myös kansalaisuusaseman määrittämistä.
Finnish Immigration Service resumes issuing asylum decisions for Syrians26.9.2025 12:31:43 EEST | Press release
The Finnish Immigration Service suspended making decisions on asylum applications from Syrians in December 2024 because of the considerable changes in the security situation in Syria. The Finnish Immigration Service will now resume issuing decisions for Syrian asylum seekers. The Finnish Immigration Service constantly monitors the security situation in different countries, as the most recent country of origin information is needed to assess the need for protection when processing asylum applications. In order to ensure decision-making of high quality, the Finnish Immigration Service maintains awareness of the security situation and its changes in different countries.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme