SDP:n Elisa Gebhard ja Ville Skinnari: Suomen tulee evakuoida siviilejä Gazasta hoitoon
27.6.2024 15:21:11 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Israelin sotatoimet Gazassa ovat johtaneet humanitaariseen katastrofiin ja erityisesti lasten hätä ja tarve sairaanhoidolle on akuutti. Suomen tulee osallistua kriittisessä tilanteessa olevien siviilien evakuointiin ja hoitoon Suomessa, vaativat SDP:n kansanedustajat.

- Humanitaarinen hätä ja kärsimys Gazassa ovat äärimmäisiä, kun lähes kaikki sairaalapalvelut on tuhottu ja sota jatkuu tiiviisti asutuilla alueilla. Esimerkiksi lasten amputaatiot ovat erittäin yleisiä ja niitä on haastava hoitaa sotaolosuhteissa, Elisa Gebhard toteaa.
Maailman terveysjärjestö WHO on arvioinut, että 9000 ihmistä Gazassa tarvitsee siirron ulkomaille henkeä uhkaavien vammojen tai sairauden hoitamiseksi. WHO on pyytänyt EU-maita osallistumaan vakavasti loukkaantuneiden ja sairaiden lasten evakuointiin. Komissio on esittänyt asiassa pyynnön jäsenmaille jo toukokuussa auttaa palestiinalaisia alun perin ukrainalaisten hoitamiseen luodun järjestelmän kautta.
- Suomen hallituksen tulee kantaa vastuu palestiinalaisten hädästä ja ryhtyä toimiin erityisesti Gazan naisten ja lasten auttamiseksi. Suomen tulee osallistua potilaiden evakuointiin ja hoitamiseen sairaaloissamme. Meillä on korkealaatuista osaamista vakavien vammojen hoitamiseen ja voimme tehdä osamme, Ville Skinnari painottaa.
EU:n MEDEVAC-järjestelmän avulla Ukrainasta oli tammikuuhun mennessä evakuoitu yli 3000 potilasta hoitoon eri puolille Eurooppaa, myös Suomeen. Samoja oppeja ja kokemusta voidaan hyödyntää palestiinalaisten avustamisessa.
- Suomen tulee hyödyntää EU-yhteistyötä palestiinalaisten potilaiden siirtämiseen Suomeen hoidettavaksi, ja siihen vaadittavaan hallinnolliseen koordinaatioon. Järjestelmä kehitetiin ukrainalaisten avustamiseksi ja nyt sille on huutava tarve myös Gazan lasten kohdalla. Kauniit sanat eivät riitä, vaan tulee ryhtyä toimiin siviilien auttamiseksi, Gebhard vaatii.
- Nyt olisi myös korkea aika tunnustaa Palestiinan valtio ja edistää näin rauhanneuvotteluiden ja kahden valtion mallin toteutumista pitkällä tähtäimellä. Vai aikooko Suomi jäädä tässäkin viimeisten joukkoon, Skinnari päättää.
Elisa Gebhard ja Ville Skinnari jättivät asiassa toimenpidealoitteen eduskunnassa.
Yhteyshenkilöt
Elisa GebhardKansanedustaja
Puh:09 432 3092elisa.gebhard@eduskunta.fiVille SkinnariKansanedustaja
Puh:040 504 8187ville.skinnari@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tarja Filatov: A-luokan osaaja ei tule B-luokan kansalaiseksi25.3.2026 15:53:22 EET | Tiedote
Työperäisen maahanmuuton lisääminen herättää keskustelua tilanteessa, jossa työttömyys on korkealla. Varapuhemies, kansanedustaja Tarja Filatov muistuttaa, että ristiriita ei ole uusi, eikä myöskään yksiselitteinen.
SDP:n Suhonen: Hallituksen rivit rakoilevat – suojaosa palautettava heti25.3.2026 14:33:00 EET | Tiedote
Hallituspuolue RKP on myöntänyt virheen sosiaaliturvaa koskevissa ratkaisuissa, vaikka pääministeri Petteri Orpo on kiistänyt ongelmat. SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen katsoo tämän osoittavan hallituksen linjan horjuvan ja vaatii välittömiä korjausliikkeitä.
Talousvaliokunnan sd-edustajat: Eduskunta korjasi esitystä asuntolainoista25.3.2026 13:35:19 EET | Tiedote
-Nykyisessä heikossa taloudellisessa tilanteessa meidän on tehtävä kaikkemme kuluttajien luottamuksen vahvistamiseksi, siksi onkin hyvä, että eduskunnan talousvaliokunta korjasi hallituksen esitystä luottolaitostoiminnasta, jotta asuntomarkkinoita voidaan vahvistaa, sanovat SDP:n talousvaliokunnan jäsenet Lotta Hamari, Matias Mäkynen, Miapetra Kumpula-Natri ja Timo Harakka.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Rakentamisen käänne ei synny odottamalla – hallituksen toimettomuus syventää kriisiä25.3.2026 13:19:35 EET | Tiedote
Rakennusteollisuuden tuore suhdannekatsaus vahvistaa huolestuttavan viestin: rakentamisen käänne viivästyy ja asuntorakentaminen vähenee edelleen. Alan kriisi jatkuu syvänä, eikä hallitus ole esittänyt riittäviä toimia tilanteen korjaamiseksi. – Rakennusalan kriisi ei ole ohi – ja nyt on selvää, ettei käänne synny itsestään. Hallituksen toimettomuus syventää tilannetta ja kasvattaa laskua tulevaisuuteen. SDP on jo vuonna 2023 vaatinut, että hallitus valmistelee rakennusalan elvytyspaketin rakennusalan syöksykierteen loiventamiseksi, sanoo kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.).
SDP:n Marko Asell: Hallituksen leikkausten yhteisvaikutukset heikentävät kohtuuttomasti kehitysvammaisten arkea25.3.2026 11:05:43 EET | Tiedote
Orpon hallituksen tekemät lukuisat leikkaukset sosiaaliturvaan ovat osuneet kehitysvammaisten ja tietysti muidenkin ihmisten, jotka saavat tukia, hyvinvointiin. Mitä useampia tukia, sitä enemmän leikkaukset ovat kasaantuneet samoihin ihmisiin ja perheisiin. Kansanedustaja Marko Asell (sd.) on jättänyt aiheesta kirjallisen kysymyksen hallitukselle. Asell kysyy, miten hallitus aikoo turvata kehitysvammaisten toimeentulon tilanteessa, missä hallituksen tekemät leikkaukset sosiaaliturvaan ovat kasautuneet kaikkein heikompiosaisiin kansalaisiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme