Arina pilotoi AgeIn® palvelua – merkityksellistä työtä joustavasti yli 65-vuotiaille
Osuuskauppa Arina pilotoi Kestilässä, Pyhännällä, Rantsilassa, Pulkkilassa sekä Ruukissa Onnexi Oy:n tarjoamaa AgeIn® palvelua. AgeIn® -konseptissa yli 65-vuotiaille eläkeläisille tarjotaan mielekästä työtä ja Arinan toimipaikat saavat motivoituneita työntekijöitä esimerkiksi kiireavuksi alueilla, joilla on työvoimapulaa.

Seniorit arinalaisten työkavereiksi
Ageln®-pilotti tarjoaa Arinan toimipaikoille mahdollisuuden saada osaavia ja innostuneita eläkeläisiä avuksi Sale-myymälöiden arkeen. Ageln®:n seniorit tulevat auttamaan esimerkiksi poissaolojen ja loma-aikojen paikkaamisessa sekä ruuhka-avuksi. Yli 65-vuotiaille senioreille tarjotaan, toimipaikasta riippuen, monipuolisia tehtäviä muun muassa tuotteiden hyllytyksessä, inventoinnissa ja asiakaspalvelussa.
– Odotamme innokkaina ensimmäisten Ageln®:n senioreiden saapumista myymälöidemme henkilökunnan työkavereiksi. Meillä arinassa työskentelee monen ikäisiä ihmisiä ja motivoituneet seniorit tuovat toimipaikkojemme arkeen avuksi oman arvokkaan elämänkokemuksensa ja osaamisensa. Mikäli pilotointi onnistuu nyt mukaan valituissa toimipaikoissa, on meillä mahdollisuus laajentaa toimintaa myöhemmin myös muualle Arinan toimialueella, sanoo Osuuskauppa Arinan ryhmäpäällikkö Tarmo Kokkola.
– Me Ageln®:ssa haluamme mahdollistaa yhteistyökumppaniemme, kuten Osuuskauppa Arinan, kanssa merkityksellisiä työtehtäviä niille senioreille, joilla on yhä virtaa ja innokkuutta olla mukana työelämässä. Tämänkaltainen osa-aikatyö tarjoaa kokemustemme mukaan senioreille parempaa hyvinvointia ja terveyttä. Kuuluminen työyhteisöön lisää osallisuuden tunnetta ja henkisen hyvinvoinnin lisäksi lisätuloja, selittää Onnexi Oy:n toimitusjohtaja Ulla-Maija Soininen.
Alueen palveluiden varmistaminen
Arina haluaa nyt solmitulla yhteistyösopimuksella turvata asiakasomistajien palveluiden jatkumisen myös niillä paikkakunnilla, joissa työikäinen väestö vähenee ja nuorempi väki siirtyy kasvukeskuksiin. Osuuskauppa Arina on ensimmäinen S-ryhmän alueosuuskauppa, jossa pilotoidaan Ageln®-palvelua.
– Ageln®:n senioreille tarjotut työtunnit eivät vähennä oman henkilökuntamme työtunteja. Tällä pilotilla pyrimme ratkaisemaan tilanteita, joissa omasta henkilökunnasta ei löydy esimerkiksi tuuraajaa sairastuneen arinalaisen tilalle. Senioreista saamme joustavan, osaavan ja motivoituneen resurssipoolin alueille, joissa meillä on haasteita löytää tarpeeksi omia työntekijöitä, toteaa Osuuskauppa Arinan henkilöstöresurssipäällikkö Marika Mattila.
– Lisätietoa työtehtävistä ja hakemisesta löytyy Age In:n internetsivuilta. Ensimmäiset rekrytointihaut avataan lähipäivinä ja tarkoituksenamme olisi, että ensimmäiset Ageln®:n seniorit aloittaisivat Arinan toimipaikoissa jo alkusyksystä, Soininen kertoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marika Mattilahenkilöstöresurssipäällikkö
Puh:+358 44 788 4818marika.mattila@sok.fiTarmo Kokkolaryhmäpäällikkö, Prismajohtaja
Puh:+358 44 788 5693tarmo.kokkola@sok.fiUlla-Maija SoininentoimitusjohtajaAgeIn®, Onnexi Oy
Puh:+358 40 827 9951Ulla-Maija.Soininen@agein.ioTietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Arina on kuluttajaosuuskunta, jonka omistavat tasavertaisesti lähes 190 000 pohjoissuomalaista kotitaloutta. 3000 Arinalaista tarjoavat marketkaupan, liikennekaupan, tavaratalo- ja erikoisliikekaupan sekä matkailu- ja ravitsemiskaupan palveluita noin 180 toimipaikassa eri puolilla Pohjois-Suomea. Arinan asiakasomistajat saavat palveluja käyttämällä hyötyjä keskimäärin noin 575 euroa taloutta kohden vuodessa. Arinan tuotot palautetaan aina pohjoiseen, pohjoisen ihmisten ja alueen hyväksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Arina
Kesätyöhaku käynnissä – Arina tarjoaa nuorille turvallisen ja mielekkään startin työelämään9.1.2026 09:37:52 EET | Tiedote
Tuhannet nuoret valmistautuvat ensimmäisiin työelämäkokemuksiin, kun Osuuskauppa Arinan kesätyöhaku käynnistyy. Tulevana kesänä Arina työllistää noin 1400 nuorta monipuolisiin tehtäviin eri toimialoille. Eniten kesätyöpaikkoja löytyy Prismoista, S-marketeista, Saleista, ABC-asemilta, Sokoksista sekä ravintoloista, kahviloista ja hotelleista. Yli 18-vuotiaiden haku päättyy 8.2.2026, ja 14–17-vuotiaiden kesä-ässien haku on 9.2.–8.3.2026
Hallinto-oikeus kumosi Rovaniemen kaupunginvaltuuston asemakaavaa koskevan päätöksen – Rovaniemen tornihotellihankkeen eteneminen keskeytyy18.12.2025 13:46:11 EET | Tiedote
Hallinto-oikeus on tänään julkaissut tiedotteen, jossa kerrotaan hallinto-oikeuden kumonneen Rovaniemen kaupunginvaltuuston asemakaavan muuttamista koskevan päätöksen. Päätös olisi mahdollistanut hotellin rakentamisen Lapinmaa-kortteliin. Päätös tarkoittaa, että Osuuskauppa Arinan suunnittelema hanke ei etene alkuperäisen aikataulun mukaisesti. Päätöksellä on vaikutuksia myös korttelikokonaisuuden osaksi suunnitellun uuden Sale-myymälän uudistamiseen.
Arinan hallinnon syyskokouksissa päätettiin keskeisistä henkilövalinnoista vuodelle 202610.12.2025 10:53:10 EET | Tiedote
Osuuskauppa Arinan edustajisto ja hallintoneuvosto kokoontuivat sääntömääräisiin kokouksiinsa päättämään vuoden 2026 henkilövalinnoista hallintoneuvostoon, hallitukseen sekä Arinan edustajiksi SOK:n osuuskunnan kokoukseen huhtikuussa 2026.
Uusi Prismakeskus avautuu kasitien varrelle Raaheen – monipuolinen palvelukeskittymä palvelee asiakkaita 12.11.2025 alkaen11.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Arina avaa kauan odotetun Prismakeskuksen Raahen Mettalanmäelle keskiviikkona 12.11.2025 klo 8:45. Avausnauhaa ovat leikkaamassa paikalliset esikoululaiset yhdessä arinalaisten kanssa.
Frans & Chérie uudistui – rovaniemeläisille oma pala Ranskaa4.11.2025 14:07:55 EET | Tiedote
Frans & Chérie -ravintola Rovaniemen sydämessä on kokenut täydellisen uudistuksen. Ravintola on toiminut nykyisessä osoitteessa Original Sokos Hotel Rovaniemen Vaakunan yhteydessä jo vuodesta 1992 lähtien ensin Fransmannina ja viimeiset yhdeksän vuotta Frans & Chérienä. Kauan odotettu uudistus on valmis ja ravintola on saanut täysin uuden upean ilmeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme