Kerro hyvinvointia edistävä ideasi – Kangasalan osallistuva budjetointi käynnistyy 1.7.2024 ideahaulla
Osallistuvan budjetoinnin ideoiden hakuaika alkaa maanantaina 1.7. Osallistuva budjetointi on toimintatapa, jossa kaupunkilaiset pääsevät päättämään kaupungin osoittaman rahasumman käytöstä. Vuonna 2024 osallistuvaan budjetointiin on käytössä 20 000 €.

Osallistuvan budjetoinnin toimintatapa on ollut käytössä Kangasalla vuodesta 2020 lähtien. Kaupunkilaisten toiveesta osallistuvalla budjetoinnilla on viime vuosina mm. hankittu lainattavia harrastusvälineitä pääkirjastolle, järjestetty tapahtumia sekä hankittu kukkia kotihoidon asiakkaille.
Tänä vuonna osallistuvan budjetoinnin ideoiden tulee edistää kangasalalaisten hyvinvointia. Kyseessä voi olla esimerkiksi hyvinvointia edistävien välineiden hankinta, koulutus tai tapahtuma. Voit antaa ideasi 1.7.-11.8. välisenä aikana täällä: osallistuvan budjetoinnin ideahaku. Huomioithan ideaa esittäessäsi:
- Ideat toteutetaan 1.10. –31.12.2024 välisenä aikana.
- Idean kustannus voi olla 20 000 € tai alle sen. Osallistuvan budjetoinnin määrärahan puitteissa toteutetaan 1–5 ideaa äänestystuloksen mukaisesti.
- Voit esittää useamman idean, mutta täytäthän jokaisesta ideasta oman lomakkeen.
Kaupungin eri alojen asiantuntijoista koostuva työryhmä käy kaikki ideaehdotukset läpi. Kaikki toteutettavissa olevat ideat siirtyvät äänestykseen. Toteuttamiskelpoisuuteen vaikuttaa hyvinvoinnin edistämisen lisäksi mm. ehdotuksen kustannus, aikataulu sekä käytössä olevat resurssit. Joitakin ideoita voidaan tarvittaessa kehittää eteenpäin toteutettavissa olevaksi ja samankaltaisia ideoita voidaan yhdistää.
Äänestämällä asukkaat päättävät mitkä ideat toteutetaan. Äänestettävät ideat julkistetaan anonyymisti 2.9. osoitteessa http://www.kangasala.fi/osallistuvabudjetointi
Ideoiden äänestäminen tapahtuu 2.9. –15.9.2024 välisenä aikana. Eniten ääniä saanut idea / ideat toteutetaan 1.10. –31.12.2024 välisenä aikana. Ideointi- ja äänestysvaiheen voi hoitaa myös paperiversiona Kangasalan kaupunki-infossa sen aukioloaikoina.
Osallistuvan budjetoinnin aikataulu 2024:
- 1.7.–11.8. ideahaku
- 2.9. –15.9. ideoiden äänestys
- 1.10. –31.12. ideoiden toteutus
Yhteyshenkilöt
Maiju PaajanenOsallisuuskoordinaattoriKangasalan kaupunki
Puh:040 128 6420maiju.paananen@kangasala.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kangasalan kaupunki
Taidetila Terran ja Sahalahden museomakasiinin vuoden 2026 näyttelyt julkaistu31.10.2025 10:57:51 EET | Tiedote
Vuonna 2026 Kangasalan Taidetila Terrassa ja Sahalahden museomakasiinissa nähdään monipuolinen kattaus nykytaidetta ja oppilastöitä. Näyttelyt vaihtelevat identiteetin ja ihmiskuvan pohdinnoista arjen havainnointiin ja materiaalien merkityksiin, tarjoten tilaa sekä perinteisille tekniikoille että kokeileville ilmaisutavoille.
Kangasalan talousarvio 2026: niukan tiukkaa taloudenpitoa16.10.2025 14:00:01 EEST | Tiedote
Vuoden 2026 talousarvioehdotus on luonteeltaan tiukan niukka. Nopeasti kasvavan kaupungin välttämättömät menolisäykset huomioidaan, mutta uusien avausten tekemiseen suhtaudutaan pidättyväisesti. Varsinaisen toiminnan osalta talousarvio on noin 2,5 miljoonaa euroa alijäämäinen. Tilanne on kuitenkin parantunut valmistelun edetessä verrattuna aiempaan kehykseen. Sote-kiinteistöjen yhtiöittämisestä syntyvä kertaluonteinen luovutusvoitto kääntää tilikauden 4,2 miljoonaa euroa ylijäämäiseksi.
Asukkaat toivovat kunnossapidolta panostusta haitallisten vieraslajien torjumiseen9.10.2025 11:43:40 EEST | Tiedote
Kangasalan viheralueille luodaan uutta kunnossapitoluokitusta. Asukkaiden näkemyksiä viheralueiden kunnossapidosta kartoitettiin kyselyllä. Asukkaat kaipaavat eniten toimenpiteitä haitallisten vieraslajien torjumiseen ja näkymien avaamiseen. Myös luonnon monimuotoisuutta edistävät toimenpiteet saivat kannatusta.
Aleksi Matikainen: “MAALAUKSIA” Taidetila Terrassa 16.10.–19.11.20251.10.2025 11:11:53 EEST | Tiedote
Kangasalan pääkirjaston Taidetila Terrassa avautuu 16. lokakuuta kuvataiteilija Aleksi Matikaisen näyttely “MAALAUKSIA”. Näyttelyssä nähdään suurikokoisia öljy- ja akvarellimaalauksia, jotka käsittelevät outouden ja toiseuden kokemuksia.
Kauhujen Kangasalassa tuliesitys, Halloween-polku sekä kummitustarinoita26.9.2025 15:36:10 EEST | Tiedote
Eri puolilla kaupunkia tapahtuu jälleen kerran kaikenlaista kauhistuttavaa lokakuun viimeisenä viikonloppuna. Kauhujen Kangasala -tapahtumakokonaisuus pitää sisällään koettavaa kaikenikäisille, mutta osa tapahtumista on suunnattu nuorille ja aikuisille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme