Peltovalvonnat alkavat Pirkanmaalla
Pirkanmaan ELY-keskus on aloittanut jokakesäiset peltotukien valvonnat heinäkuun alussa. Tänä vuonna peltojen pinta-aloja valvotaan tarkastuskäynneillä noin kahdella prosentilla Pirkanmaan peltotukia hakeneista maatiloista. Sen lisäksi EU:n maataloustukien ehtojen toteutumista seurataan satelliittikuvien avulla.

Kesäkuussa 2024 päättyneessä peltotukien haussa noin 3500 pirkanmaalaista maatilaa haki maataloustukia. Se tarkoittaa, että noin 70–80 maatilaa saa tarkastajan vieraakseen kesän ja syksyn aikana. Ruokavirasto valitsee valvottavat tilat.
– Kasvukaudella ELY-keskuksen valvojat kiertävät tiloilla tarkastamassa muun muassa peltopinta-alojen oikeellisuutta, ilmoitettuja kasveja ja tukiehtojen täyttymistä, kertoo Pirkanmaan ELY-keskuksen valvontapäällikkö Juha Levomäki.
Pirkanmaan ELY-keskuksessa työskentelee tarkastajia maatila- ja elintarvikesektorin valvontatehtävissä ympäri vuoden. Maastokaudella saadaan vahvistusta määräaikaisista valvojista ja harjoittelijoista. Peltovalvonnan lisäksi ELY-keskuksesta valvotaan eläintukien ehtojen noudattamista. Kotieläintiloista valvotaan vähintään viisi prosenttia vuosittain.
Satelliittiseuranta vähentää paikalla tehtäviä tarkastuksia ja tuo joustoa viljelijälle
EU:n maataloustukien ehtojen toteutumista on seurattu satelliittien avulla viime kesästä lähtien. Satelliittiseuranta vähentää maatiloille tehtäviä valvontakäyntejä, ja sen ansiosta viljelijä voi tehdä muutoksia tukihakemukseensa tarvittaessa hakuajan päättymisen jälkeenkin 2.10.2024 asti. Seurantajärjestelmä myös muistuttaa viljelijää joistakin tekemättömistä viljelytoimenpiteistä.
– Tänä vuonna satelliittiseuranta laajenee koskemaan useampia tukityyppejä. Seuranta kohdistuu kaikkiin viljelijän tukihakemuksessaan ilmoittamiin peltolohkoihin läpi kasvukauden, Juha Levomäki toteaa.
Heinä–elokuussa satelliittien avulla seurataan, ovatko kasvulohkojen rajat ilmoitetun mukaiset. Lisäksi satelliitit seuraavat esimerkiksi, onko peltoala maatalousmaata, ja onko tarvittavat viljelytoimenpiteet pellolla tehty.
Satelliittikuvan tarkastelun tekee tekoäly. Epäselviksi jääneet tapaukset ratkotaan joko lähettämällä viljelijälle selvityspyyntö, tai maatalousmaan tarkastelun osalta tekemällä selvitys ELY-keskuksen toimesta joko järjestelmävalvontana tai maastokäyntinä.
Viljelijä vastaa selvityspyyntöön Vipu-mobiili-älypuhelinsovelluksessa paikkasidonnaisella valokuvalla tai muuttamalla tukihakemusta verkkoasiointipalvelu Vipu-palvelussa. Selvityspyynnön käsittelyyn osallistuvat ELY-keskuksen tarkastajat ja kuntien maaseutuviranomaiset.
Satelliittiseuranta on käytössä kaikissa EU-maissa
Tukiehtojen noudattaminen on edellytys EU:n maataloustukien maksamiselle. Euroopan Unioni velvoittaa jäsenmaitaan suorittamaan peltovalvontaa, jotta se voi maksaa niille maataloustukiin myönnettävän rahoitusosuuden. Peltotukien valvonta lisää viljelijöiden tasapuolista kohtelua ja ja oikeusturvan toteutumista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Levomäki
Valvontapäällikkö
+358 295 036 067
juha.levomaki@ely-keskus.fi
Linkit
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Sinilevät runsastuneet Pirkanmaan järvissä3.7.2025 09:23:22 EEST | Tiedote
Viikolla 27 Pirkanmaalla havaittiin sinilevää Tampereella, Kangasalla, Sastamalassa, Valkeakoskella, Pirkkalassa, Kihniössä sekä Nokialla. Tuuli kuljettaa levää avovesialueilta rannoille ja voi näin vaikuttaa kasvaneisiin levähavaintoihin.
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolla 2730.6.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Viikolla 27 päällystetään Tampereella, Ylöjärvellä, Nokialla ja Akaassa.
Työllisyyskatsaus: Pitkäaikaistyöttömyys jatkoi toukokuussa kasvuaan Pirkanmaalla25.6.2025 08:05:00 EEST | Tiedote
Pirkanmaan työttömyystilanne on hivenen helpottunut huhtikuusta, mutta viime vuoteen verrattuna työttömyys on kasvanut yli 15 prosenttia. Pirkanmaan työttömyysaste oli toukokuussa 11,2 prosenttia.
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolla 2623.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Viikolla 26 päällystetään Nokialla ja Pirkkalassa. Viimeistelytöitä tehdään Sastamalassa, Virroilla ja Kangasalla.
Leväseuranta: Juhannusviikolla sinilevää havaittiin viidessä järvessä19.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Juhannusviikolla, viikolla 25, Pirkanmaalla havaittiin sinilevää Kangasalla, Nokialla, Kihniössä, Sastamalassa sekä Hämeenkyrössä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme