Diakonissalaitoksen maahantulijoiden päiväkeskukset Hirundo ja Al Amal muuttavat Helsingin Herttoniemeen
Itä-Euroopan liikkuvan väestön päiväkeskus Hirundo ja paperittomien päiväkeskus Al Amal muuttavat yhteisiin tiloihin Helsingin Herttoniemeen Sahaajankadulle. Talo kokoaa Diakonissalaitoksen maahantulijoiden palvelut yhteen osoitteeseen.

EU:n liikkuvalle väestölle tarkoitettu päiväkeskus Hirundo muuttaa Helsingin Inarintieltä uuteen osoitteeseen Sahaajankadulle 1.8.2024, ja Puotinharjussa toimiva paperittomien päiväkeskus Al Amal aloittaa toimintansa samassa talossa syksyn aikana. Varsinaiset avajaiset järjestetään myöhemmin syksyllä.
”Sahaajankadulle rakentuu haavoittuvassa asemassa oleville maahantulijoille suunnattu turvallinen toivon talo”, Diakonissalaitoksen maahantulijoiden palveluiden yksikönjohtaja Anne Hammad sanoo.
Sahaajankadulta maahantulijat saavat apua, tukea ja neuvontaa päivittäisten asioiden hoitamiseen, ja päiväkeskuksissa on mahdollisuus myös käydä kahvilla, suihkussa ja pestä pyykkiä. Tiloihin siirtyvät myös ihmiskaupan uhrien työelämävalmennus sekä muut maahantulijoiden palvelut.
”Molemmat päiväkeskukset toimivat tiiviissä yhteistyössä laajan maahantulijoita tukevan verkoston kanssa, joten toivotamme myös yhteistyökumppanimme lämpimästi tervetulleeksi saman katon alle”, sanoo Hammad.
Maahantulijoiden päiväkeskukset tarjoavat tukea, toivoa ja inhimillisiä kohtaamisia
Diakonissalaitoksen maahantulijoille suunnattujen päiväkeskusten toiminnan ytimessä ovat inhimilliset ja kiireettömät kohtaamiset, yksilöllinen tuki sekä tilat, joissa voi levähtää ja nauttia rauhassa esimerkiksi eväitä tai kupin kahvia. Päiväkeskuksissa on mahdollista myös pestä pyykkiä tai käydä suihkussa.
- Päiväkeskus Hirundo on vuonna 2010 perustettu Itä-Euroopan liikkuvalle väestölle suunnattu päiväkeskus. Romanien heikko asema on edelleen yksi Euroopan suurimmista ihmisoikeusongelmista, ja Diakonissalaitos on tukenut romaneja sekä Suomessa että lähtömaissa yli 15 vuoden ajan. Käytännössä ihmisia neuvotaan esimerkiksi viranomaisasioissa sekä asumiseen ja työnhakuun liittyvissä kysymyksissä.
- Paperittomien päiväkeskus Al Amal on tarjonnut moniammatillista palveluohjausta ja laajaa neuvontatyötä vuodesta 2016 saakka. Apua saa esimerkiksi laki- ja viranomaisasioihin, asiakirjojen tulkitsemiseen tai ansioluettelon tekemiseen. Vuonna 2023 Al Amal auttoi 296 ihmistä saamaan oleskeluluvan Suomeen. Keskuksessa järjestetään myös yhteisöllistä toimintaa, kuten perheiltoja, lasten ja nuorten kerhoja sekä ihmiskaupan uhrien työelämävalmennusta.
Toimintaa rahoittavat Diakonissalaitoksen lisäksi muun muassa STEA, Helsingin kaupunki sekä Euroopan unioni.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anne Hammadjohtaja, Maahantulijoiden palvelut
Puh:050 502 0022anne.hammad@hdl.fiDiakonissalaitos tekee työtä ihmisarvoisen elämän puolesta
Diakonissalaitos tekee rohkeasti työtä ihmisarvoisen elämän puolesta. Säätiön yleishyödyllisen toiminnan avulla tuetaan kaikkein haavoittuvammassa asemassa olevia. Säätiön omistama yhteiskunnallinen yritys Rinnekodit tarjoaa vaikuttavia sosiaali- ja terveyspalveluja erityistä tukea tarvitseville ihmisille. Lisäksi Diakonissalaitos on mukana koulutustoiminnassa. Yhdessä säätiökonsernin eri toimialat rakentavat oikeudenmukaisempaa yhteiskuntaa. Diakonissalaitos on vastuullinen työpaikka 3 400 ammattilaiselle, jotka tekevät työtä sydän mukana. Kaiken toiminnan keskiössä on ihminen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonissalaitos
Kidutettujen kuntoutus on osa Suomen ihmisoikeusvastuuta26.6.2025 08:28:56 EEST | Tiedote
YK:n kansainvälistä päivää kidutuksen uhrien puolesta vietetään vuosittain 26. kesäkuuta. Päivän tarkoituksena on muistuttaa valtioiden vastuusta ehkäistä kidutusta ja tukea sen uhreja. Suomi on sitoutunut tarjoamaan kidutuksen uhreille kuntoutusta, mutta sitoumus ei toteudu ilman pysyvää rahoitusta ja kansallista osaamista.
Kutsu medialle: Voiko hyvinvointia rahoittaa upottamatta velkalaivaa?23.6.2025 07:21:15 EEST | Kutsu
Mitä tehdä, kun rahat ovat loppu, mutta pahoinvointi yhteiskunnassa lisääntyy? Tervetuloa kuulemaan ja keskustelemaan hyvinvointivaltion rahoituksesta ja vaikuttavuusperusteisista hankinnoista Diakonissalaitoksen kuivan maan leikkimieliselle miniristeilylle Poriin keskiviikkona 25.6.2025 klo 17–19!
Tukea siellä missä tarve on – uusi opas tukee etsivää ja jalkautuvaa päihdetyötä16.6.2025 09:59:19 EEST | Tiedote
Diakonissalaitoksen kehittämä toimintamalli tarjoaa konkreettisia työkaluja ja näkökulmia päihde- ja mielenterveysongelmista kärsivien ihmisten tukemiseen heidän omassa elinympäristössään. Oppaassa kuvataan matalan kynnyksen työmuoto, joka on tavoittanut yli 5 500 ihmistä ja tuottanut 28 000 kohtaamista vuosina 2019–2024.
Oppeja kadulla tehtävästä päihdetyöstä | Webinaari 16.6. klo 13–14.306.6.2025 14:10:53 EEST | Kutsu
Päihdeongelmat ovat Suomessa viime vuosina lisääntyneet. Katukulttuurissa tapahtuneet muutokset ja päihteiden saatavuuden lisääntyminen ovat tehneet etsivästä ja jalkautuvasta työstä entistäkin tärkeämpää.
Diakonissalaitos käynnistää Suomen ensimmäisen kanssatutkimuksen neurokirjosta2.6.2025 09:39:23 EEST | Tiedote
Miten neurokirjon aikuiset kokevat arjen haasteet, vahvuutensa ja saamansa tuen? Kokemusosaamisesta ammentava tutkimus tuottaa uutta ja ainutlaatuista tietoa neurokirjon aikuisten kokemuksista ja tuen tarpeista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme