Suomeen tuotiin luvatta Subutex-tabletteja noin kahden miljoonan euron edestä
3.7.2024 08:57:00 EEST | Tulli | Tiedote
Tulli tutkii rikoskokonaisuutta, jossa rikollisorganisaatio järjesteli huumelääke Subutexiä Ranskasta Suomeen. Huumelääkkeet tuotiin Suomeen normaalin matkustajaliikenteen mukana. Epäiltynä on viisi henkilöä.

Tulli on esitutkinnan aikana takavarikoinut yhteensä 19 929 Subutex-tablettia. Lentäen matkustaneet kuriirit toivat luvatta huume-erät Ranskasta Belgian kautta Suomeen. Huumausaineet oli kätketty kuriirien mukana olleisiin matkatavaroihin. Tutkinnassa selvitetään myös muita saman organisaation laittomasti maahantuomia huumausaine-eriä.
– Epäilemme organisaation tuoneen luvatta vuoden alusta lähtien yhteensä kuudella eri kerralla vähintään 60 000 Subutex-tablettia Ranskasta Suomeen. Laittomasti maahantuotujen huumausaineiden katukauppa-arvo on noin 1,8 miljoonaa euroa, kertoo tutkinnanjohtaja, tulliylitarkastaja Janne Kallio.
Huumeiksi luokiteltavien lääkkeiden eli huumelääkkeiden takavarikoinnit ovat kasvaneet huomattavasti alkuvuoden aikana. Tullin haaviin on jäänyt kuluvan vuoden aikana jo yli puoli miljoonaa lääketablettia, mikä on enemmän kuin koko viime vuonna yhteensä.
Kuriirit palanneet matkustajaliikenteeseen
– Vaikuttaa siltä, että rikollisorganisaatiot ovat ainakin osittain palanneet käyttämään hyväkseen Covid-pandemian jälkeen normaaliksi palannutta matkustajaliikennettä, sanoo Kallio.
Esitutkinnassa on epäiltyinä viisi henkilöä, joista yksi on suomalainen ja muut ulkomaan kansalaisia. Esitutkinta siirtyy valmistuttuaan syyteharkintaan Etelä-Suomen syyttäjäalueelle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janne Kallio, tutkinnanjohtaja, tulliylitarkastaja
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta(a)tulli.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tulli edistää tavarakaupan sujuvuutta ja varmistaa sen oikeellisuuden, tarjoaa asiakaslähtöisiä palveluita sekä suojaa yhteiskuntaa, ympäristöä ja kansalaisia. Tulli kantaa tehokkaasti tullit ja muut maahantuonnin verot ja maksut sekä torjuu ja tutkii rajat ylittävää rikollisuutta. Tulli laatii viralliset tilastot Suomen ulkomaankaupasta sekä tutkii elintarvikkeiden ja kulutustavaroiden turvallisuutta. Lisäksi Tullin tehtäviin kuuluvat hiilirajamekanismiin liittyvät viranomaistehtävät. Tulli on valtiovarainministeriön tulosohjaama virasto, joka toimii yhteistyössä elinkeinoelämän sekä kotimaisten ja ulkomaisten viranomaisten kanssa. Tullin palveluksessa on noin 2 000 henkilöä. Suomen tulli on osa Euroopan unionin tulliliittoa, jossa noudatetaan yhteistä kauppapolitiikkaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Viranomaisten pankkitietojen tiedustelu tehostui4.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Tullin ylläpitämässä pankki- ja maksutilien valvontajärjestelmässä (PMJ) otettiin 1. kesäkuuta käyttöön onnistuneesti uusi toiminnallisuus. Nyt viranomaiset voivat tehdä saldo- ja tilitapahtumatietojen kyselyitä pankki- ja maksutilien valvontajärjestelmän avulla. Päivitys parantaa tietosuojaa ja tietoturvaa, ja keskittäminen tuo kustannussäästöjä. PMJ:llä on tärkeä rooli myös harmaan talouden ja rahanpesun torjunnassa.
Pienet ja keskisuuret yritykset vetivät tavaraviennin kasvuun vuonna 2025 – suuryritysten vienti väheni3.6.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Tullin tilastoista selviää, että Suomen tavaravienti kasvoi vuonna 2025 pienten ja keskisuurten yritysten vahvan kehityksen ansiosta. PK-yritysten vienti kasvoi peräti 46,3 prosenttia vuoteen 2024 verrattuna, kun samaan aikaan suurten yritysten vienti laski 2,8 prosenttia. Suomen tavaravienti on kuitenkin edelleen keskittynyt suurimpien yritysten varaan: viiden suurimman yrityksen osuus tavaraviennin kokonaisarvosta oli noin 19 prosenttia ja kymmenen suurimman noin 30 prosenttia.
Suuri määrä laittomasti maahantuotuja savukkeita Tullin haaviin – alkuvuoden haltuunottomäärät ennätyslukemissa28.5.2026 08:22:00 EEST | Tiedote
Tulli on tutkinut savukkeiden laitonta maahantuontia Vantaalla helmi-maaliskuussa 2026. Laillisten kylmäkuljetusten mukana tuotiin Suomeen laittomasti jopa kahdeksan miljoonaa savuketta. Tapausta on tutkittu törkeinä veropetoksina.
Halpatuontilähetysten hillitsemiseksi tulee kolmen euron tullimaksu25.5.2026 08:03:00 EEST | Tiedote
Heinäkuusta alkaen yksityishenkilöiden EU:n ulkopuolelta tilaamille halpatuontilähetyksille tulee tullimaksu, joka on yleensä kolme euroa lähetyksen jokaisesta tavaraerästä. Loppuvuonna maksettavaksi tulee lisäksi käsittelymaksu. Maksut otetaan käyttöön koko EU:ssa halpatuontilähetysten hillitsemiseksi.
Esitutkinta törkeästä säännöstelyrikoksesta valmistui20.5.2026 08:33:00 EEST | Tiedote
Tullin maaliskuussa aloittama esitutkinta törkeästä säännöstelyrikoksesta on valmistunut. Esitutkinnan perusteella epäillään, että suomalaisyhtiö on vienyt pakotteiden vastaisesti Venäjälle 135 kuorma-autoa ja 29 perävaunua vuosina 2022–2023.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



