Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoululle tunnustusta laadukkaasta opetuksesta ja tutkimuksesta - AACSB-akkreditointi myönnettiin kuudeksi vuodeksi eteenpäin
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu on saanut arvostetun tunnustuksen korkealaatuisesta opetuksestaan ja tutkimuksestaan, kun sille myönnettiin AACSB-akkreditointi kuudeksi vuodeksi eteenpäin. Kauppakorkeakoulun vahvuuksina pidettiin erityisesti sitoutumista vastuullisuuteen ja yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen.

AACSB International (The Association to Advance Collegiate Schools of Business) -akkreditointi on kansainvälisesti merkittävin kauppatieteelliselle koulutusyksikölle myönnettävä korkealaatuisen opetuksen ja tutkimuksen tunnustus. Kaikista alan yksiköistä maailmassa vain noin viisi prosenttia on saanut AACSB-akkreditoinnin.
- AACSB-akkreditointi myönnetään korkeakouluille, jotka ovat kyenneet osoittamaan opetuksensa, tutkimuksensa, opetussuunnitelmansa kehittämisen ja opiskelijoidensa oppimistulosten laadukkuuden, kertoo AACSB Internationalin varatoimitusjohtaja ja AACSB-akkreditoinnin johtaja Stephanie M. Bryant.
Kauppakorkeakoulu on sitoutunut vastuullisuuteen ja yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun erityisinä vahvuuksina AACSB piti muun muassa koulun vahvaa sitoutumista vastuullisuuteen ja yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen. Kauppakorkeakoulu on aktiivisesti mukana monissa vastuullista koulutusta ja tutkimusta sekä vastuullista liiketoimintaa edistävissä kansainvälisissä verkostoissa (muun muassa PRME, RRBM, EBEN sekä GRLI). Kauppakorkeakoulu on myös Pohjoismaiden suurimman voittoa tavoittelemattoman yritysvastuuverkoston, FIBSin, perustajajäsen.
AACSB piti kauppakorkeakoulun vahvuutena tutkimusta, jossa käsitellään yhteiskunnallisia kysymyksiä ja muutoksia kaikilla kolmella kauppakorkeakoulun vahvuusalueella. Kauppakorkeakoulun tutkimuksen vaikuttavuus on kasvanut myös kansainväliseksi lisääntyneen kansainvälisen yhteistyön ja vertaisarvioitujen artikkeleiden myötä. AACSB piti hyvänä monia kauppakorkeakoulun esimerkiksi vastuullisuuteen, ympäristöön ja biodiversiteettiin liittyviä tutkimushankkeita, joilla on ollut myönteisiä vaikutuksia yhteiskuntaan.
Lisäksi AACSB antoi tunnustusta siitä, että kauppakorkeakoulu tarjoaa kansainvälisiä maisteriohjelmia yritysten ympäristöjohtamisessa sekä yhdessä liikuntatieteellisen tiedekunnan kanssa vastuullisessa urheilujohtamisessa ja -liiketoiminnassa.
Järjestelmällistä osaamisen arvioimista, rohkeaa uusien teknologioiden hyödyntämistä
Koulutuksen puolella AACSB arvosti kauppakorkeakoulua järjestelmällisestä tutkintojen tuottaman osaamisen arvioinnin prosessista, joka kattaa kaikki koulutusohjelmat kandidaatin, maisterin ja tohtorin tutkinnoissa sekä johtajakoulutuksen.
Kauppakorkeakoulu sai kiitosta myös siitä, että se on ollut kansallinen edelläkävijä tekoälyn käyttöönotossa opiskelussa. Opetuksessa hyödynnetään muutoinkin uusia teknologioita laajasti.
Uudelleenakkreditointi vahvistaa kauppakorkeakoulun kansainvälistä profiilia entisestään
AACSB-akkreditoinnin jatkuminen vahvistaa entisestään Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun kansainvälistä profiilia. Se tuo kauppakorkeakoululle myös uusia mahdollisuuksia kansainvälisillä koulutus- ja tutkimusmarkkinoilla.
- Olemme erittäin iloisia ja ylpeitä - AACSB-akkreditointi on iso asia niin Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoululle kuin koko yliopistolle. Aktiivisen, systemaattisen ja pitkäaikaisen toimintamme kehittämisen tulokset ja korkea laatu tulevat näkyviksi akkreditointiemme kautta. Laatutyöhömme osallistuu valtava määrä ihmisiä, ja haluankin kiittää kaikkia henkilökunnan jäseniä, opiskelijoita sekä yhteistyökumppaneita yhteistyöstä Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun jatkuvassa toiminnan laadun kehittämisessä, kommentoi dekaani, professori Hanna-Leena Pesonen.
AACSB:n kansainvälinen vertaisarviointiryhmä vieraili kauppakorkeakoulussa 24.–26.3.2024. Ryhmä tarkasteli muun muassa opetus- ja tutkimushenkilökunnan pätevyyttä, tutkimustulosten laatua ja vaikuttavuutta sekä tutkinto-ohjelmien toteutusta. Arviointiryhmään kuuluivat dekaani Deborah Spake (Kent Staten yliopisto, Yhdysvallat), dekaani Stephen Hardy (Hullin yliopisto, Iso-Britannia) sekä professori Dana Brown (Carletonin yliopisto, Kanada).
AACSB-akkreditoinnin säilyttäminen edellyttää jatkuvaa laadun parantamista ja toiminnan kehittämistä. Akkreditoinnin jatkuminen arvioidaan kuuden vuoden välein.
Yhteyshenkilöt
Hanna-Leena PesonenDekaaniJyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu
Puh:+358503732132hanna-leena.pesonen@jyu.fiToni Laajalahtiviestinnän asiantuntijaJyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu
Puh:+358 50 336 4368toni.m.t.laajalahti@jyu.fiLinkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Liikuntaharjoittelun yksilöllisyys kansainvälisen konferenssin pääteemana Jyväskylässä 19.–21.11.202513.11.2025 06:30:00 EET | Tiedote
Miksi toiset kehittyvät liikuntaharjoittelussa nopeammin kuin toiset? Miten harjoitteluvasteita voidaan ennustaa ja miten perimä vaikuttaa harjoittelun tuloksiin? Muun muassa näihin kysymyksiin kuullaan vastauksia Jyväskylässä järjestettävässä kansainvälisessä valmennustieteen konferenssissa, joka kokoaa yhteen yli 200 osallistujaa ja johtavat alan tutkijat ympäri maailmaa.
Väitöstutkimus: Talousjohto tarvitsee eettisissä tilanteissa selviytymiseen myös etiikkaan liittyvää koulutusta11.11.2025 10:38:04 EET | Tiedote
KTM Heljä Syrén tarkastelee Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulussa tekemässään laskentatoimen ja yritysrahoituksen väitöskirjassaan talousjohdon ammattilaisen työssään kohtaamia eettisiä tilanteita ja niiden ratkaisemiseen liittyvää eettistä päätöksentekoa. Tutkimuksen mukaan selviytyäkseen eettisissä haasteissa laskentatoimen ammattilainen tarvitsee tuekseen koulutusta, jossa käsitellään ”kovan ammattiosaamisen” rinnalla myös etiikkaa. Lisäksi eettisessä päätöksenteossa auttavat organisaation sosiaalipsykologisten prosessien tunnistaminen ja eettisen arvioinnin strategioiden hallitseminen.
EU-rahoitus selvittää siittiöiden ryhmäkäyttäytymistä11.11.2025 07:05:00 EET | Tiedote
Tutkijatohtori Varpu Pärssinen on saanut yli 200 000 euron EU-rahoituksen tutkimukseen, jossa selvitetään, miksi joidenkin eläinlajien siittiöt muodostavat laajoja ryhmiä ikään kuin solujen välistä yhteistyötä tehden. Tutkimus lisää ymmärrystä lisääntymisbiologian evolutiivisista mekanismeista.
Mielen hyvinvointi ja huolenpito toisista yhteydessä työssä jatkamisen toiveisiin10.11.2025 13:31:10 EET | Tiedote
Gerontologian tutkimuskeskuksessa Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisessä tiedekunnassa tehty tutkimus osoitti, että generatiivisuus – halu huolehtia seuraavasta sukupolvesta – sekä mielen hyvinvointi ovat merkityksellisiä tekijöitä työssä jatkamisen näkökulmasta.
Väitöstutkimus: Nykykirjallisuuden queer-kerronta voi vastustaa kertojan sukupuolittamista7.11.2025 07:58:00 EET | Tiedote
FM Joonas Säntin väitöskirja käsittelee nykykirjallisuuden poikkeusilmiöitä, mutta yhdistää ne laajempaan analyysiin kertojien sukupuolittamisesta ja yhteiskuntakriittisen kertomustieteen haasteista. Sukupuolettomat kertojat haastavat ja vastustavat lukijoiden tulkinnallisia kehyksiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme