Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopistoon valittiin 2745 uutta opiskelijaa

4.7.2024 09:45:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa

Jyväskylän yliopistoon hyväksyttiin kevään toisessa yhteishaussa ja avoimen väylän erillishaussa yhteensä 2745 uutta opiskelijaa. Lukuvuosi alkaa elokuun lopussa uusien opiskelijoiden orientaation merkeissä. Onnittelemme kaikkia valittuja! 

Kevään toisessa yhteishaussa ja avoimen väylän erillishaussa Jyväskylän yliopistoon valittiin yhteensä 2745 uutta opiskelijaa.
Kevään toisessa yhteishaussa ja avoimen väylän erillishaussa Jyväskylän yliopistoon valittiin yhteensä 2745 uutta opiskelijaa. Minna Karhunen Jyväskylän yliopisto

Kaikki toisessa yhteishaussa hakeneet saavat tiedon valinnan tuloksesta sähköpostitse tai postitse sekä Oma Opintopolku -palvelusta. Opiskelupaikan saaneiden on ilmoitettava 11.7. klo 15.00 mennessä, ottavatko he paikan vastaan. Varasijapaikkoja, mikäli niitä on, täytetään 6.8. asti. Tulevana syyslukukautena Jyväskylän yliopiston opetus alkaa 2.9. ja ensimmäisen vuoden opiskelijoiden orientaatioviikko käynnistyy 26.8.2024.

Jyväskylän yliopistoon haki kevään 2024 toisessa yhteishaussa yhteensä 18 714 hakijaa. Kandidaatti- ja maisteriohjelmien aloituspaikoista kohteittain vaihdellen 37–80 prosenttia oli varattu ensikertalaisille hakijoille. Kandidaatin ja maisterin tutkintoon johtaviin koulutuksiin haki 15 390 hakijaa, joista ensisijaisia oli 4 181. Maisteriohjelmiin haki 3 363 hakijaa, näistä ensisijaisia oli 1 999. Nyt valittujen lisäksi syksyllä 2024 aloittaa englanninkielisissä maisteriohjelmissa 270 uutta opiskelijaa.

Avoimessa yliopistossa suoritettujen aikaisempien opintojen perusteella hyväksyttiin 147 sellaista hakijaa, jotka eivät tulleet hyväksytyiksi yhteishaun kautta. Suosituimmat avoimen väylän hakukohteista tänä keväänä olivat kauppatieteiden kandidaatti- ja maisteriohjelma (106 hakijaa) ja psykologian kandidaatti- ja maisteriohjelma (66 hakijaa).

Täydennyshaku täyttämättä jääneisiin opiskelupaikkoihin 7.-12.8. 

Jyväskylän yliopisto avaa jälleen elokuussa täydennyshaun, jossa on haettavana kevään yhteishaussa täyttämättä jääneitä opiskelupaikkoja syksyllä alkaviin koulutuksiin. Täydennyshaussa olevat kandidaatti- ja maisteriohjelmat julkaistaan haun alkuun mennessä. Paikkoja tulee todennäköisesti tarjolle humanistisilta sekä matemaattis-luonnontieteellisiltä aloilta. Haku käynnistyy keskiviikkona 7.8. ja päättyy maanantaina 12.8. klo 15.00.  

Kauppatieteet, psykologia, luokanopettajan koulutus ja liikuntapedagogiikka hakijamäärältään suosituimpia  

Suosituimmaksi hakukohteeksi Jyväskylän yliopistossa nousi tällä kertaa kauppatieteiden ohjelma, johon pyrki 3 183 hakijaa. Muita hakijamäärältään suosittuja koulutuksia olivat psykologia (3 179 hakijaa), luokanopettajan koulutus (1 570 hakijaa) ja liikuntapedagogiikka (915 hakijaa). Absoluuttinen hakijamäärä kasvoi yli sadalla kauppatieteissä ja historiassa. Kovin kilpailu opiskelupaikasta käytiin liikuntabiologian hakukohteessa, johon tuli 32 hakemusta aloituspaikkaa kohden, sekä psykologiassa (30), liikunnan yhteiskuntatieteissä (26), kauppatieteissä (25) ja sosiaalityössä (24). Eniten ensisijaisia hakijoita aloituspaikkaa kohti keräsi turvallisuuden ja strategisen analyysin maisteriohjelma (14,1). 

Kokonaishakijamäärällä mitattuna Jyväskylän yliopisto sijoittui yhteishaussa viidenneksi suosituimmaksi yliopistoksi Turun, Tampereen, Helsingin ja Itä-Suomen yliopistojen jälkeen. Myös ensisijaisten hakijoiden määrällä mitattuna Jyväskylän yliopisto tuli viidenneksi Helsingin, Tampereen, Turun ja Aalto-yliopiston jälkeen. Ensisijaisesti Jyväskylän yliopistosta opiskelupaikkaa tavoittelevia hakijoita oli yhteishaussa 6 295.

Lisätietoja

hakijamäärät ja hakijaneuvontaan liittyvät kysymykset

Maria Kotiranta
Suunnittelija
040 805 4926
maria.j.kotiranta@jyu.fi

Muita lisätietoja: viestinta@jyu.fi

Linkit

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Kansallisarkisto ja Jyväskylän yliopisto digitoivat Jyväskylän seminaarin ja kasvatusopillisen korkeakoulun historiallisia arkistoaineistoja26.8.2026 15:18:56 EEST | Tiedote

Kansallisarkistolla ja Jyväskylän yliopistolla on kumppanuusdigitointihanke, jonka myötä merkittäviä osia kulttuuri- ja sivistyshistoriallisesti arvokkaiden Jyväskylän kansakoulunopettajaseminaarin sekä Jyväskylän kasvatusopillisen korkeakoulun arkistoaineistoista saadaan jatkossa käyttöön digitaalisesti. Kumppanuus toteutetaan kesäkuusta syyskuuhun 2026. Hanketta rahoittavat Jyväskylän yliopistosäätiö, Jyväskylän yliopisto sekä Jyväskylän yliopiston historian ja etnologian laitos.

ERC Advanced Grant -miljoonarahoitus Jyväskylän yliopistoon – tutkimushankkeessa kehitetään keinoja nähdä piilossa olevia rakenteita matematiikan avulla26.8.2026 08:05:00 EEST | Tiedote

Euroopan tutkimusneuvosto ERC on myöntänyt merkittävän ERC Advanced Grant -rahoituksen Jyväskylän yliopiston matematiikan professori Mikko Salolle. Viisivuotinen rahoitus on arvoltaan noin 2,5 miljoonaa euroa ja sen avulla Salon tutkimusryhmä kehittää uusia matemaattisia menetelmiä inversio-ongelmien ratkaisemiseen. Menetelmillä on merkittäviä sovelluksia muun muassa lääketieteellisessä kuvantamisessa, materiaalitutkimuksessa, teollisuuden laadunvalvonnassa sekä geofysiikassa. Kyseisen rahoituksen saajat ovat erityisen ansioituneita tutkijoita.

Kirjoitan, koska haluan!25.8.2026 18:24:10 EEST | Tiedote

Kirjoituskilpailu nuorille nyt jo neljättä kertaa. Suomalaiset nuoret lukevat nykyään kenties enemmän kuin koskaan, mutta lukeminen on sirpaloitunut kännykkäaikakaudella lyhyiden viestien ja tekstien lukemiseen. Vaikka kirjojenkin lukeminen on edelleen yleistä, luettujen kirjojen määrä on laskenut jyrkästi. Erityisesti aktiivilukijoiden määrä on laskenut 15–24-vuotiaiden joukossa (Tilastokeskus). Herättääksemme osaltamme lukemisintoa julkaisemme valtakunnallisen kirjoituskilpailun 13–16-vuotiaille sekä 17–20-vuotiaille nuorille. Nykytrendin mukaisesti kilpailuraadin parhaiksi valitsemista kirjoituksista julkaistaan kaikille kuunneltavaksi ilmaiset ääniteokset suomalaisessa VoiceBooks-äänikirjasovelluksessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye