MTK:n Marttila: Maatalousyrittäjät tarvitsevat vakaata politiikkaa ja markkinoita
4.7.2024 14:40:49 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Seinäjoen Farmari-messujen avauspuheenvuorossaan MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila nosti esille maatalouden lähitulevaisuuden muutosvoimat. Se, miten elinvoimainen maatalous Suomessa on lähitulevaisuudessa, riippuu paljon EU:n yhteisen maatalouspolitiikan onnistumisesta, korosti Marttila.

Perinteiset Farmari-maatalousmessut käynnistyivät torstaina Seinäjoella. Tilaisuuden avajaisissa puheenvuoron pitäneellä Juha Marttilalla on lämpimät muistot Seinäjoella järjestetyistä maatalousmessuista.
”Seinäjoen maatalousmessuista olen saanut kokea monia. Näistä mieleenpainuvin on edelleen vuoden 1992 messut, jolloin vedimme Etelä-Pohjanmaan maaseutukeskuksen kanssa EY-kuntotestiä maatiloille. Kysyntä oli suurta”, Marttila muistelee yli 30 vuoden takaista aikaa.
Suomalainen maatalous on muuttunut vuosikymmenten mittaan paljon. Muutos on väistämätöntä ja tärkeää onkin pitää näkymät kirkkaana myös seuraavien 30 vuoden osalta, korosti Marttila.
”Maatalousyrittäjä tarvitsee vakaata politiikkaa ja vahvoja kumppaneita. Nuoret ammattilaiset saadaan myös alalle, kun kasvun mahdollisuus yhdistyy luonnonläheiseen tapaan harjoittaa maailman tärkeintä ammattia. On myös tärkeää muistaa, että aktiivitilojemme suorituskyky eurooppalaisessa vertailussa on paljon parempi kuin se oli 30 vuotta sitten. Tästä on hyvä ponnistaa”
Elinvoimainen maatalous on onnistunut yhdistelmä onnistunutta EU:n maatalouspolitiikka sekä kotimaista kysyntää. Ruokaturva ja kotimainen ruuantuotanto ovat suomalaisen yhteiskunnan kivijalka.
”Viljelijä ei vaadi julkista rahaa elämiseen ja olemiseen. Tarvitsemme lisää rahaa, jotta elinkeino voi vastata yhteiskunnan sille asettamiin tavoitteisiin. Kun valtio ja EU asettavat kovia vaatimuksia tuotannon laadulle, niin sehän tehdään, kunhan lisävaatimukset maksetaan yhdessä”, Marttila painotti.
Suomella on eväät olla esimerkin näyttäjä koko eurooppalaiselle maataloudelle myös tulevaisuudessa. Maatalouspolitiikan tueksi tarvitaan kuitenkin myös markkinat, jossa voimat ovat yhä harvemmin tuottajan käsissä.
”Maatalouspolitiikka ei toimi edes teoriassa, jos markkinat eivät toimi. Suomalaista tuottajaa kuritetaan tuonnilla, jonka laatu ja tuotantotapa eivät täytä meille asetettuja vaatimuksia."
"Markkinat kuntoon, niin maatalousyrittäjän ei tarvitse lähteä eurooppalaiseen tulevaisuusmaratoniin 10 kilometrin takamatkalta. Edelläkävijälle pitäisi antaa 10 kilometriä etumatkaa tai edes samat mahdollisuudet. Samalta viivalta meitä ei pidättele mikään”, Marttila päätti puheenvuoronsa.
Yhteyshenkilöt
Juha MarttilaPuheenjohtaja
Puh:0204132340Juha.Marttila@mtk.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Jokakeväinen puheenaihe: miksi lantaa levitetään?23.4.2026 12:29:44 EEST | Tiedote
Kevät tuo tullessaan valon, sulavat pellot ja monille myös tutun tuoksun. Lannan haju jakaa mielipiteitä, mutta yleensä se viipyy ilmassa vain hetken. Sitä vastoin vaikutukset ulottuvat pitkälle kasvukauteen ja koko ruoantuotantoon. Peltojen lannoitus onkin yksi kevään olennaisimmista – ja myös positiivisimmista – maatalouden merkeistä.
Kehysriihi ei tuonut ratkaisuja maatalouden kustannuskriisiin, metsäsektori unohtui22.4.2026 22:51:50 EEST | Tiedote
Hallituksen kehysriihi ei löytänyt vastauksia maatalouden akuuttiin kustannuskriisiin. Energiaveron palautukseen kahdeksi vuodeksi tehty 10 miljoonan euron korotus ei korjaa tilannetta, jossa satojen miljoonien eurojen kustannusnousut lannoitteisiin ja polttoaineisiin kasaantuvat nopeasti maatiloille. On pettymys, ettei hallitus vastannut MTK:n esitykseen 100 miljoonan euron kriisituesta.
Metsänhoitoyhdistykset uudistavat puukaupan ja metsänomistamisen palveluita22.4.2026 17:00:00 EEST | Tiedote
Metsänhoitoyhdistys-ketjussa kehitetään palveluja niin, että ne vastaavat entistä paremmin tämän päivän metsänomistajien tarpeisiin. Uudistusten ytimessä ovat metsänomistajan tavoitteet. Metsänhoitoyhdistyksissä halutaan varmistaa, että jokainen metsänomistaja saa aiempaa paremmin tietoa erilaisista vaihtoehdoista, niiden vaikutuksista ja siitä, mikä ratkaisu sopii juuri omaan tilanteeseen.
Kehysriihessä turvattava ruoantuotanto, huoltovarmuus ja metsät20.4.2026 10:03:12 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK vaatii hallitukselta kehysriihen yhteydessä konkreettisia päätöksiä maatalouden kriisin ratkaisemiseksi, huoltovarmuuden vahvistamiseksi ja metsätalouden toimintaedellytysten turvaamiseksi. Iranin sodan seuraukset vaativat päättäjiltä nopeita toimia, elinkeinojen elinvoima pitkää sitoutumista.
Hallituksen lakiesitys vahvistaa maanomistajien asemaa kaavoituksessa16.4.2026 14:38:13 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys uudeksi alueidenkäyttölaiksi korjaa maanomistajien omaisuudensuojaan liittyviä epäkohtia ja merkitsee MTK:n mukaan selkeää suunnanmuutosta kohti kunnioittavampaa kaavoituskulttuuria.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme