MTK:n Marttila: Maatalousyrittäjät tarvitsevat vakaata politiikkaa ja markkinoita
Seinäjoen Farmari-messujen avauspuheenvuorossaan MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila nosti esille maatalouden lähitulevaisuuden muutosvoimat. Se, miten elinvoimainen maatalous Suomessa on lähitulevaisuudessa, riippuu paljon EU:n yhteisen maatalouspolitiikan onnistumisesta, korosti Marttila.

Perinteiset Farmari-maatalousmessut käynnistyivät torstaina Seinäjoella. Tilaisuuden avajaisissa puheenvuoron pitäneellä Juha Marttilalla on lämpimät muistot Seinäjoella järjestetyistä maatalousmessuista.
”Seinäjoen maatalousmessuista olen saanut kokea monia. Näistä mieleenpainuvin on edelleen vuoden 1992 messut, jolloin vedimme Etelä-Pohjanmaan maaseutukeskuksen kanssa EY-kuntotestiä maatiloille. Kysyntä oli suurta”, Marttila muistelee yli 30 vuoden takaista aikaa.
Suomalainen maatalous on muuttunut vuosikymmenten mittaan paljon. Muutos on väistämätöntä ja tärkeää onkin pitää näkymät kirkkaana myös seuraavien 30 vuoden osalta, korosti Marttila.
”Maatalousyrittäjä tarvitsee vakaata politiikkaa ja vahvoja kumppaneita. Nuoret ammattilaiset saadaan myös alalle, kun kasvun mahdollisuus yhdistyy luonnonläheiseen tapaan harjoittaa maailman tärkeintä ammattia. On myös tärkeää muistaa, että aktiivitilojemme suorituskyky eurooppalaisessa vertailussa on paljon parempi kuin se oli 30 vuotta sitten. Tästä on hyvä ponnistaa”
Elinvoimainen maatalous on onnistunut yhdistelmä onnistunutta EU:n maatalouspolitiikka sekä kotimaista kysyntää. Ruokaturva ja kotimainen ruuantuotanto ovat suomalaisen yhteiskunnan kivijalka.
”Viljelijä ei vaadi julkista rahaa elämiseen ja olemiseen. Tarvitsemme lisää rahaa, jotta elinkeino voi vastata yhteiskunnan sille asettamiin tavoitteisiin. Kun valtio ja EU asettavat kovia vaatimuksia tuotannon laadulle, niin sehän tehdään, kunhan lisävaatimukset maksetaan yhdessä”, Marttila painotti.
Suomella on eväät olla esimerkin näyttäjä koko eurooppalaiselle maataloudelle myös tulevaisuudessa. Maatalouspolitiikan tueksi tarvitaan kuitenkin myös markkinat, jossa voimat ovat yhä harvemmin tuottajan käsissä.
”Maatalouspolitiikka ei toimi edes teoriassa, jos markkinat eivät toimi. Suomalaista tuottajaa kuritetaan tuonnilla, jonka laatu ja tuotantotapa eivät täytä meille asetettuja vaatimuksia."
"Markkinat kuntoon, niin maatalousyrittäjän ei tarvitse lähteä eurooppalaiseen tulevaisuusmaratoniin 10 kilometrin takamatkalta. Edelläkävijälle pitäisi antaa 10 kilometriä etumatkaa tai edes samat mahdollisuudet. Samalta viivalta meitä ei pidättele mikään”, Marttila päätti puheenvuoronsa.
Yhteyshenkilöt
Juha MarttilaPuheenjohtaja
Puh:0204132340Juha.Marttila@mtk.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Joulujuuresviikko nostaa talven maut esiin – kotimaiset juurekset hurmaavat joulupöydässä18.11.2025 13:38:28 EET | Tiedote
Mitä olisikaan joulupöytä ilman kotimaisia juureksia? Suomalainen joulupöytä nojaa juureviin perinteisiin. Joulujuuresviikko on täydellinen hetki tutustua syksyn satoon, inspiroitua oman maan mauista ja virittäytyä jo joulun herkkutunnelmaan. Jos porkkana, lanttu, peruna ja punajuuri ovat tuttuja, vihannesosaston juurekset tarjoavat tänä vuonna myös monta maukasta yllätystä.
Mediakutsu: MTK:n 1. puheenjohtajan vaalit ja valtuuskunnan kokous 26.-27. marraskuuta18.11.2025 12:28:16 EET | Kutsu
Tervetuloa seuraamaan Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK:n valtuuskunnan kokousta Hanasaaren kulttuurikeskuksessa Espoossa keskiviikkona ja torstaina 26.–27. marraskuuta. Kokous on pääosin medialle avoin ja sen aikana käsitellään maa- ja metsätalouden ajankohtaisia kysymyksiä, järjestön linjauksia sekä tulevaisuuden näkymiä. Torstaina 27. marraskuuta käydään myös MTK:n 1. puheenjohtajan vaalit.
Metsänomistajat sitoutuneita vapaaehtoiseen suojeluun – ”Jonot ovat seisseet pitkään”14.11.2025 08:46:08 EET | Tiedote
Metsänomistajien vapaaehtoisuuteen perustuva metsien monimuotoisuuden suojeluohjelma METSO on ollut merkittävä keino luonnon monimuotoisuuden turvaamisessa. Ohjelman kautta on syntynyt jo noin 100 000 hehtaaria uusia suojelualueita, mutta kiinnostusta pysyvään suojeluun olisi paljon enemmänkin.
Maaseutumatkailu loisti Finnish Travel Galassa – Pulsan Asema ja Villa Korkatti palkittiin6.11.2025 13:03:25 EET | Uutinen
Vuotuisessa Finnish Travel Galassa 31.10. palkittiin matkailualan menestyjiä ja vuoden onnistumisia Helsingin Messukeskuksessa. Maaseutumatkailu nousi näyttävästi esiin ja aina palkintopallille asti. Pulsan Asema Oy voitti kategorian Vuoden kotimainen matkailukohde, ja Villa Korkatti palkittiin Vuoden majoitusliikkeenä.
MTK: Ilmastopolitiikka ei saa ohittaa arjen asiantuntijoita – viljelijät ja metsänomistajat huomioitava päätöksenteossa5.11.2025 14:11:49 EET | Tiedote
MTK korostaa, että ilmastotavoitteet voidaan saavuttaa vain, jos viljelijät ja metsänomistajat ovat aidosti mukana ratkaisuissa. Myös kansainvälisen ilmastopolitiikan on perustuttava arjen todellisuuteen ja käytännön kokemukseen, järjestö katsoo. MTK osallistuu Brasilian Belémissä järjestettävään YK:n COP30-ilmastokokoukseen osana Suomen valtuuskuntaa. Järjestö tuo kokouksessa esiin maa- ja metsätalouden keskeistä roolia ilmastonmuutoksen hillinnässä ja siihen sopeutumisessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme