Kokoomuksen Kauma johtaa Etyjin parlamentaarista yleiskokousta Suomen puheenjohtajuuden aikana
4.7.2024 15:23:29 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma valittiin 3.7. yksimielisesti jatkokaudelle Etyjin parlamentaarisen yleiskokouksen puheenjohtajana. Kauma tulee toimimaan puheenjohtajana Suomen Etyjin puheenjohtajuusvuoden aikana 2025. Kyse on todella harvinaisesta tilanteesta, jossa Suomi johtaa puhetta Etyjissä niin hallitustenvälisellä kuin parlamentaarisella tasolla.

Tuoreessa ulko- ja turvallisuuspoliittisessa selonteossa on linjattu, että Suomi hyödyntää roolinsa Etyjin puheenjohtajamaana 2025 puolustaakseen järjestön periaatteita ja sitoumuksia Euroopan turvallisuuden perustana. Kauma tulee tekemään tiivisti yhteistyötä ulkoministeri Valtosen kanssa yhteisten tavoitteiden edistämiseksi.
”Minun ja ulkoministeri Elina Valtosen muodostama puheenjohtajuustandem on Suomelle merkittävä. Suora puheyhteys ja yhteinen arvopohja edesauttavat yhteisten tavoitteiden ajamista. Tulemme pitämään keskiössä tarvetta kunnioittaa Helsingissä 1975 sovittuja yhteisiä periaatteita, joita Venäjä on todella perustavan laatuisella tavalla rikkonut. Painotamme Etyjin periaatteita myös muissa tilanteissa, esimerkiksi Euroopan rajalla, jossa käydään Israelin ja Hamasin välillä brutaalia sotaa”, Kauma sanoo.
Vuonna 1975 Suomessa sovittiin, että Euroopan rajat ovat pysyviä ja kaikki kansalaiset saavat yhtäläiset ihmisoikeudet. Ensi vuonna tulee kuluneeksi 50 vuotta Etykin Helsingin päätösasiakirjasta.
”Pidän Suomen tuplapuheenjohtajuutta Etyjissä erityisen arvokkaana. Nykyisessä, hyvin herkässä maailmanpoliittisessa tilanteessa suomalaista, rauhallista ja ratkaisuhakuista otetta turvallisuuteen ja kansainväliseen yhteistyöhön tarvitaan ja arvostetaan”, Kauma sanoo.
Etyjin kautta Suomi tukee Ukrainan lisäksi myös muita lähialueiden maita vahvistaen maiden turvallisuutta ja tukien niiden demokratiakehitystä sekä oikeusvaltioperiaatteiden ja ihmisoikeuksien kunnioittamista.
”Etyjissä tehdään tärkeää työtä Keski-Aasian, Etelä-Kaukasian ja Länsi-Balkanin maiden tukemisessa. Kyse on yhtä lailla meille tärkeistä arvoista kuin myös turvallisuudesta. Länsimaisten arvojen edistäminen näissä maissa on Euroopan turvallisuuden kannalta olennaista, jotta vältämme niiden liukumista entistä vahvemmin Venäjän vaikutuspiiriin”, Kauma painottaa.
57 osallistujamaan muodostama Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestö (Etyj) on maailman laajapohjaisin turvallisuutta käsittelevä alueellinen järjestö. Parlamentaariseen yleiskokoukseen osallistuu yli 300 jäsenmaiden parlamenttien valitsemaa edustajaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia KaumaEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Risikko: Menot on laitettava tärkeysjärjestykseen, jotta palvelut pysyvät pystyssä30.9.2026 13:27:35 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskunnan varapuhemies Paula Risikko varoittaa, että julkisten menojen jatkuva kasvu uhkaa ennen pitkää suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan palveluita. Risikon mukaan kestämätön ja heikko julkinen talous osuisi erityisen kovaa naisiin, jotka kantavat edelleen suuren vastuun lasten, ikääntyneiden ja läheisten hoivasta.
Kokoomuksen Kopra: Valtion on katsottava omia menojaan ennen kuin vaaditaan suomalaisilta työssäkäyviltä lisää30.9.2026 13:17:57 EEST | Tiedote
Kokoomus julkisti oman sopeutusohjelmansa, jolla julkiset menot saatetaan kestävälle uralle seuraavalla hallituskaudella. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra sanoo Kokoomuksen tarjoavan selkeimmän vaihtoehdon vasemmistolaiselle politiikalle: työn verotusta ei kiristetä, vaan valtio laittaa omat menonsa tärkeysjärjestykseen ja ottaa vaarallisen velkaantumisen vakavasti.
Kokoomuksen Kaleva: Vihreä maahanmuuttopolitiikka veisi Suomea täysin väärään suuntaan30.9.2026 12:38:13 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Atte Kalevan mukaan Vihreiden maahanmuuttopoliittinen ohjelma haikailee menneeseen, sinisilmäisempään aikaan. Hänestä ohjelma todistaa Vihreiden olevan todellisuudesta vieraantuneita.
Kokoomuksen Vuornos: Vihreiden maahanmuutto-ohjelma on naiivi ja räjäyttäisi heikosti integroituvien maahanmuuttajien määrän Suomessa30.9.2026 11:14:34 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos tyrmää vihreiden julkaiseman maahanmuutto-ohjelman. Vuornoksen mukaan ohjelma lisäisi Suomeen erityisesti matalasti koulutettua, pienituloista ja sosiaaliturvan varassa olevaa maahanmuuttoa. Lisäksi ohjelmassa heikennettään kotoutumisen kannustimia ja vahvistetaan kannustimia turvapaikkajärjestelmän väärinkäytöksille.
Kokoomuksen Limnell: Ruotsin vaalivilppiepäilyistä otettava opiksi Suomessa – eduskuntavaalien luottamus on suojattava jo ennen vaalipäivää30.9.2026 09:00:11 EEST | Tiedote
Ruotsin vaalien jälkeen vaalituloksesta on tehty jo noin 15 000 valitusta. Määrä on poikkeuksellisen suuri. Samanaikaisesti poliisi tutkii useita epäiltyjä vaalirikoksia eri puolilla Ruotsia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme