Kokoomuksen Kauma johtaa Etyjin parlamentaarista yleiskokousta Suomen puheenjohtajuuden aikana
Kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma valittiin 3.7. yksimielisesti jatkokaudelle Etyjin parlamentaarisen yleiskokouksen puheenjohtajana. Kauma tulee toimimaan puheenjohtajana Suomen Etyjin puheenjohtajuusvuoden aikana 2025. Kyse on todella harvinaisesta tilanteesta, jossa Suomi johtaa puhetta Etyjissä niin hallitustenvälisellä kuin parlamentaarisella tasolla.

Tuoreessa ulko- ja turvallisuuspoliittisessa selonteossa on linjattu, että Suomi hyödyntää roolinsa Etyjin puheenjohtajamaana 2025 puolustaakseen järjestön periaatteita ja sitoumuksia Euroopan turvallisuuden perustana. Kauma tulee tekemään tiivisti yhteistyötä ulkoministeri Valtosen kanssa yhteisten tavoitteiden edistämiseksi.
”Minun ja ulkoministeri Elina Valtosen muodostama puheenjohtajuustandem on Suomelle merkittävä. Suora puheyhteys ja yhteinen arvopohja edesauttavat yhteisten tavoitteiden ajamista. Tulemme pitämään keskiössä tarvetta kunnioittaa Helsingissä 1975 sovittuja yhteisiä periaatteita, joita Venäjä on todella perustavan laatuisella tavalla rikkonut. Painotamme Etyjin periaatteita myös muissa tilanteissa, esimerkiksi Euroopan rajalla, jossa käydään Israelin ja Hamasin välillä brutaalia sotaa”, Kauma sanoo.
Vuonna 1975 Suomessa sovittiin, että Euroopan rajat ovat pysyviä ja kaikki kansalaiset saavat yhtäläiset ihmisoikeudet. Ensi vuonna tulee kuluneeksi 50 vuotta Etykin Helsingin päätösasiakirjasta.
”Pidän Suomen tuplapuheenjohtajuutta Etyjissä erityisen arvokkaana. Nykyisessä, hyvin herkässä maailmanpoliittisessa tilanteessa suomalaista, rauhallista ja ratkaisuhakuista otetta turvallisuuteen ja kansainväliseen yhteistyöhön tarvitaan ja arvostetaan”, Kauma sanoo.
Etyjin kautta Suomi tukee Ukrainan lisäksi myös muita lähialueiden maita vahvistaen maiden turvallisuutta ja tukien niiden demokratiakehitystä sekä oikeusvaltioperiaatteiden ja ihmisoikeuksien kunnioittamista.
”Etyjissä tehdään tärkeää työtä Keski-Aasian, Etelä-Kaukasian ja Länsi-Balkanin maiden tukemisessa. Kyse on yhtä lailla meille tärkeistä arvoista kuin myös turvallisuudesta. Länsimaisten arvojen edistäminen näissä maissa on Euroopan turvallisuuden kannalta olennaista, jotta vältämme niiden liukumista entistä vahvemmin Venäjän vaikutuspiiriin”, Kauma painottaa.
57 osallistujamaan muodostama Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestö (Etyj) on maailman laajapohjaisin turvallisuutta käsittelevä alueellinen järjestö. Parlamentaariseen yleiskokoukseen osallistuu yli 300 jäsenmaiden parlamenttien valitsemaa edustajaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia KaumaEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sirén: Suomen tavoite on yksiselitteinen – Ukrainan tuki on varmistettava22.12.2025 14:44:30 EET | Tiedote
Suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén korostaa, että Suomen lähtökohta Ukrainan rahoituksesta on ollut koko ajan selvä: tuki Ukrainalle on turvattava. Sirénin mukaan paras ja oikeudenmukaisin ratkaisu olisi ollut Venäjän jäädytettyjen varojen käyttö, mutta Suomi on ollut valmis myös muihin ratkaisuihin, jotta Ukrainan tukeminen ei vaarannu.
Kokoomuksen Kaunisto: EU:n päätös tukea Ukrainaa on huono uutinen Venäjälle22.12.2025 14:09:12 EET | Tiedote
EU on päättänyt turvata Ukrainan rahoituksen seuraavalle kahdelle vuodelle 90 miljardin euron suuruisella tukipaketilla. Päätös syntyi vaikeiden neuvottelujen jälkeen, mutta lopputulos selvä: Ukrainan kyky puolustautua ja ylläpitää valtion perustoimintoja on turvattu. Ukrainan taistellessa itsenäisyydestään ei käytännössä ole väliä, tulevatko rahat lainasta vai Venäjän jäädytetyistä varoista.
Kokoomuksen Valtola: Hallitus kitkee raskaus- ja perhevapaasyrjintää työelämästä18.12.2025 11:50:57 EET | Tiedote
Hallitus esittää muutoksia tasa-arvolakiin puuttuakseen nykyistä tehokkaammin raskaus- ja perhevapaasyrjintään työelämässä. Esityksellä vahvistetaan työntekijöiden oikeusturvaa, lisätään työnantajien läpinäkyvyysvelvoitteita ja päivitetään lainsäädäntö vastaamaan muuttuneita työelämän käytäntöjä.
Kokoomuksen Keto-Huovinen: Sosiaaliturvan väärinkäyttö heikentää hyvinvointiyhteiskunnan rahoituspohjaa18.12.2025 08:28:10 EET | Tiedote
Hallituksen esitys sosiaaliturvan väärinkäytöksiin puuttumiseksi lähti tänään lausuntokierrokselle. Kansanedustaja Pihla Keto-Huovisen mukaan väärinkäytökset vievät resursseja sekä veronmaksajilta että niiltä, jotka tarvitsevat tukea aidosti.
Kokoomuksen Sirén: Luonnonarvomarkkinat tuovat lisäresursseja luontotekoihin17.12.2025 16:20:53 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Saara-Sofia Sirén katsoo, että lausunnoille lähtenyt hallituksen esitys luonnonsuojelulain muuttamisesta on tärkeä askel luontokadon pysäyttämiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme