Saimaan vesiensuojeluyhdistykselle tunnustus ansiokkaasta vesiensuojelutyöstä
MTK Säätiön Veden vaalija -palkinto myönnettiin tärkeän ja pitkäjänteisen vesiensuojelutyön tunnustamiseksi. 10 000 euron suuruinen palkinto luovutettiin 5. heinäkuuta Seinäjoen Farmari-messuilla.

Vesiensuojelu ja -hoito ovat laaja-alainen kokonaisuus, joka näkyi myös palkinnon saajaksi ehdotettujen moninaisuudessa. Palkintoraati valitsi korkeatasoisen kilpailun voittajaksi Saimaan vesiensuojeluyhdistyksen (SVSY), joka on perustettu vuonna 1964. Yhdistystä voidaan pitää suuren vesistöalueen vesienhoitotyön kantaisänä.
”Saimaa on Suomen suurin järvi ja samalla sen tila heijastuu sisävesien tilaan yleisesti. Yhdistys on omilla toimenpiteillään tehnyt vaikuttavia ja käänteentekeviä parannuksia alueen vesien tilaan. Toimilla on valtava merkitys Saimaan matkailu-, kalastus- ja virkistysalueille. Se on osoittanut myös esimerkkiä alueen toimijoille ja ihmisille”, palkintoraadin puheenjohtaja ja ympäristöministeriön kansliapäällikkö Juhani Damski kommentoi.
Palkintoraatiin kuuluivat Damskin lisäksi maakuntaneuvos Matti Viialainen sekä MTK:n elinvoimajohtaja Leena Kristeri.
Yhdistyksen uraauurtava työ tuli ilmi myös kilpailuun osallistuneiden hakemusten joukosta.
”Veden vaalija -kilpailu herätti laajaa kiinnostusta ja palkinnon saajaksi ehdotettiin monia ansioituneita toimijoita, niin yhdistyksiä kuin yksittäisiä henkilöitäkin. Saimaan vesiensuojeluyhdistyksen esimerkistä kertoo paljon jo se, että monet kilpailun hakemuksista polveutuvat jollain tavalla yhdistyksen toimintaan. Kilpailun osallistujista käy hyvin ilmi, miten laaja-alaisesti vesien tilaan voi omalla toiminnallaan vaikuttaa positiivisesti ”, MTK Säätiön puheenjohtaja Esa Härmälä kommentoi.
Palkintoa Farmari-messuilla olivat vastaanottamassa yhdistyksen puheenjohtaja Aarno Karels ja toiminnanjohtaja Mikael Kraft.
”Teemme vesiensuojelua yhdessä alueen vesistöt tuntevien maanomistajien ja maanviljelijöiden kanssa. Jos haluaa saada vaikuttavia tuloksia, pitää yhteistyön olla sujuvaa. Meillä on yhteensä noin 15 hanketta käynnissä ja määrä on historian korkein. Hankkeet liittyvät neuvontaan, virtavesiin, valuma-alueisiin ja yleisesti vesistökunnostuksiin”, Karels kommentoi.
Kunniamaininnat Keski-Suomeen ja Etelä-Savoon
Säätiö halusi korostaa sitä moninaista työtä, mitä vesiensuojelun eteen tehdään: hoitokalastus, maataloudessa tehtävät toimenpiteet sekä talkoohenkinen yhdistystoiminta haluttiin nostaa esille esimerkkeinä ansiokkaasta veden vaalimisesta: jokainen teko on merkitsevä. Siksi säätiö antaa kunniamaininnan kalastaja Tarmo Tolvaselle, maanviljelijä Toni Haapakoskelle ja Aito Suvi ry:lle.
Rantasalmelaisen Tolvasen kohdalla palkintoraati korostaa hoitokalastuksen merkitystä vesienhoidossa, jonka pioneereja vuodesta 1994 toiminut Tolvanen on.
Saarijärveläisen Haapakosken Koivurinteen tilalla työ vesienhoidon hyväksi on ollut pyyteetöntä sekä pitkäjänteistä. Tilalla tähdätään ravinteiden tehokkaaseen kiertoon ja hyödyntämiseen sekä näin vesikuormituksen minimointiin, raati nosti esille.
Aito Suvi ry:n kohdalla palkintoraati nostaa esille yhdistyksen maanomistajalähtöisen toimintatavan, jossa kokonaisuus on erittäin hyvin hallussa ja toiminta on monistettavissa muuallekin. Toiminta myös on jatkuvasti laajentunut ja laajenee edelleen.
Veden vaalija -palkinnon ja kunniamaininnat Farmari-messuilla luovuttivat MTK:n puheenjohtaja ja MTK Säätiön varapuheenjohtaja Juha Marttila sekä MTK:n elinvoimajohtaja Leena Kristeri.
Yhteyshenkilöt
Leena KristeriElinvoimajohtajaMTK ry
Puh:+358 40 507 4088leena.kristeri@mtk.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Komission tiukkaa ilmastotavoitetta ei voida saavuttaa maankäyttösektorilla2.7.2025 14:59:35 EEST | Tiedote
EU-komissio julkaisi tänään tavoitteensa vähentää unionin alueen kasvihuonekaasupäästöjä 90 prosentilla vuoteen 2040 mennessä. Tavoite on kunnianhimoinen ja linjassa pitkän aikavälin ilmastotavoitteiden kanssa. Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK pitää ilmastotyötä välttämättömänä, mutta korostaa, ettei tiukkaa yleistavoitetta voida saavuttaa nykyisillä, epärealistisilla odotuksilla maankäyttösektoriin liittyen.
Koneen Säätiöltä merkittävä rahoitus MTK:lle25.6.2025 13:35:00 EEST | Tiedote
Koneen Säätiön Metsän puolella -aloite myöntää yhteensä 2,2 miljoonaa euroa kolmelle hankkeelle, jotka edistävät luonnonarvomarkkinan käynnistymistä Suomessa. MTK:lle säätiö myöntää 500 000 euroa. Rahoituksella kehitetään metsänomistajalähtöisiä luontoarvomarkkinapalveluita.
Avomaankurkun satokausi on käynnissä – ennuste lupaa keskitasoista satoa25.6.2025 07:50:00 EEST | Tiedote
Avomaankurkku on nyt kotimaisimmillaan ja parhaimmillaan. Avomaankurkku on tutun kasvihuonekurkun topakka ja luonteikas serkku, mutta herkkä sellainen. Väärä kuljetuslämpötila, vetoisa tai kylmä säilytys kaupassa ja kotona voivat pilata kurkun matkan pellolta lautaselle. Kun viljely, kuljetus ja säilytys tehdään oikein, on lopputuloksena suomalaisten rakastama kesäherkku, joka maistuu sellaisenaan tai osana kesäruokia ja jatkaa ilahduttamista pitkälle syyskesään.
METSO-ohjelman rahoitus on turvattava myös jatkossa24.6.2025 13:08:13 EEST | Tiedote
Valtioneuvosto hyväksyi Etelä-Suomen metsien monimuotoisuuden toimintaohjelman eli METSO-ohjelman vuonna 2014. Nykyisen ohjelmakauden on määrä jatkua vuoden 2025 loppuun saakka. MTK on ollut mukana työryhmässä valmistelemassa uutta ohjelmakautta, joka alkaisi vuoden 2026 alussa. MTK:n ympäristöasiantuntija Heli Siitarin mukaan on välttämättömänä, että maanomistajia vapaaehtoiseen suojeluun kannustavan työkalun riittävä rahoitus turvataan myös jatkossa.
Laatua Suomesta Oy kokoaa laatutyön saman katon alle24.6.2025 11:11:23 EEST | Tiedote
Suomalaisen elintarvikeketjun vahvuus perustuu käytännön laatutyöhön alkutuotannossa ja elintarvikkeiden jalostuksessa. Marraskuussa 2024 perustettu Laatua Suomesta Oy kokoaa yhteen maatalouden, puutarhatuotannon sekä elintarvikkeita jalostavien yritysten laatutyön. Juuri avatuilla www.laatuasuomesta.fi -verkkosivuilla pääsee nyt seikkaperäisesti tutustumaan ajankohtaisiin ja kehitteillä oleviin laatujärjestelmiin ja yhtiön tarjoamiin palveluihin. Laatua Suomesta Oy:n perustajia ovat MTK, SLC, Kauppapuutarhaliitto ry sekä Hedelmän- ja Marjanviljelijäin Liitto ry.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme