Fysioterapeuttien suoravastaanotto laajenee Hämeenlinnassa Jukolan terveysasemalle
Hämeenlinnassa Jukolan terveysasemalla on mahdollista päästä suoraan fysioterapeutille ilman erillistä lääkärikäyntiä. Tarkoituksena on saada asukkaille tapaturmattomissa tuki- ja liikuntaelinoireissa helpotusta mahdollisimman oikea-aikaisesti.

Hämeenlinnassa Jukolan terveysasemalla on mahdollista päästä suoraan fysioterapeutille ilman erillistä lääkärikäyntiä. Tarkoituksena on saada asukkaille tapaturmattomissa tuki- ja liikuntaelinoireissa helpotusta mahdollisimman oikea-aikaisesti.
Fysioterapeutin suoravastaanotto alkaa 15.7.2024 Jukolassa.
Takaisinsoittovalikkoon tulee muutoksia 15.7.2024, joten puhelun alussa kuultava nauhoite kannattaa kuunnella tarkasti. Kuntoutuksen puheluihin ja muihin toimintatapoihin liittyen muut Viipurintien terveysaseman tiimit ja Hämeenlinnan lähiasemat jatkavat toimintaansa kuten aiemminkin.
Fysioterapeuttien suoravastaanottoa on ennen Hämeenlinnaa pilotoitu Janakkalassa ja on käytössä myös Viipurintien tiimi kahdessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pilvi NieminenAikuisten kuntoutuspalvelut
Puh:0505681765pilvi.nieminen@omahame.fiKuvat

Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Raskaana olevan digipolku tuo raskauden aikaisen tuen suoraan asiakkaan taskuun3.12.2025 12:02:45 EET | Tiedote
Oma Häme on julkaissut Raskaana olevan digipolun, joka on nyt käytettävissä kaikille uusille äitiysneuvolan asiakkaille.
Aluevaltuusto pohjusti talousarviopäätöksiään seminaarissa2.12.2025 14:26:05 EET | Uutinen
Aluevaltuusto oli koolla 27. marraskuussa Hämeenlinnassa talousseminaarissa. Aluevaltuusto päättää hyvinvointialueen ensi vuoden talousarviosta 16. joulukuuta. Valtuusto sai seminaarissa ajankohtaiskatsauksen Oma Hämeen taloustilanteesta ja suunnitelluista toimenpiteistä. Lisäksi toimialajohtajat esittelivät omia talousarviosuunnitelmiaan. – Seminaarin tärkein anti on tieto talousarvion laatimisen realistisesta lähtökohdasta ja rahoituslain velvoitteesta. Tätä asiaa kyllä hämärtää ennakkotieto alijäämien kattamisajan mahdollisesta jatkamisesta, mutta lakimuutos on vasta valmistelusta, pohtii aluevaltuuston puheenjohtaja Juha Isosuo (kok.). Valtuustoseminaarin tarkoitus oli antaa valtuutetuille taustatietoa taloustilanteesta sekä mahdollisuuden pohtia yhdessä tulevia päätöksiä. Oma Hämeen ensi vuoden talousarvio on laadittu huomioiden asukkaiden kasvavat palvelutarpeet ja tiukka taloudellinen toimintaympäristö. Vuosien 2023 ja 2024 yhteenlaskettu alijäämä on noin 109 miljoonaa euroa, ja
Aluehallitus keskusteli vilkkaasti talousarviosta2.12.2025 10:25:45 EET | Uutinen
Aluevaltuusto päättää talousarviosta 16. joulukuuta.
Oma Häme aloittaa Suomi.fi -viestien käytön asiakasviestinnässään 1. joulukuuta alkaen1.12.2025 12:47:56 EET | Tiedote
Asiakkaat, jotka eivät käytä Suomi.fi -palvelua, saavat edelleen paperipostia.
Markkinaoikeus edellyttää ateria- ja laitoshuoltopalveluiden tarjousvertailun uusimista1.12.2025 09:43:47 EET | Uutinen
Päätöksellä ei ole suoraa vaikutusta asiakkaiden palveluihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme