Fysioterapeuttien suoravastaanotto laajenee Hämeenlinnassa Jukolan terveysasemalle
8.7.2024 09:00:44 EEST | Oma Häme | Tiedote
Hämeenlinnassa Jukolan terveysasemalla on mahdollista päästä suoraan fysioterapeutille ilman erillistä lääkärikäyntiä. Tarkoituksena on saada asukkaille tapaturmattomissa tuki- ja liikuntaelinoireissa helpotusta mahdollisimman oikea-aikaisesti.

Hämeenlinnassa Jukolan terveysasemalla on mahdollista päästä suoraan fysioterapeutille ilman erillistä lääkärikäyntiä. Tarkoituksena on saada asukkaille tapaturmattomissa tuki- ja liikuntaelinoireissa helpotusta mahdollisimman oikea-aikaisesti.
Fysioterapeutin suoravastaanotto alkaa 15.7.2024 Jukolassa.
Takaisinsoittovalikkoon tulee muutoksia 15.7.2024, joten puhelun alussa kuultava nauhoite kannattaa kuunnella tarkasti. Kuntoutuksen puheluihin ja muihin toimintatapoihin liittyen muut Viipurintien terveysaseman tiimit ja Hämeenlinnan lähiasemat jatkavat toimintaansa kuten aiemminkin.
Fysioterapeuttien suoravastaanottoa on ennen Hämeenlinnaa pilotoitu Janakkalassa ja on käytössä myös Viipurintien tiimi kahdessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pilvi NieminenAikuisten kuntoutuspalvelut
Puh:0505681765pilvi.nieminen@omahame.fiKuvat

Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Muistipoliklinikoiden geriatrin vastaanotot keskitetään määräajaksi Hämeenlinnaan19.10.2026 15:35:38 EEST | Uutinen
Oma Hämeen muistipoliklinikoiden geriatrien lääkärivastaanotot keskitetään määräaikaisesti Hämeenlinnan Viipurintien terveysasemalle 2.11.2026–31.12.2027. Hoitajapalvelut jatkuvat ennallaan Hämeenlinnassa, Riihimäellä ja Forssassa. Muutoksen tavoitteena on turvata yhdenvertainen hoitoon pääsy ja lääkäriresurssin tarkoituksenmukainen käyttö koko hyvinvointialueella.
Tekoälyassistentti tukee kirjaamista jo yli 2 000 Oma Hämeen ammattilaisella19.10.2026 09:49:08 EEST | Tiedote
Asiakkaiden tietoja käsitellään turvallisesti ja vastuullisesti.
Oma Häme suunnittelee vammaispalveluiden vahvaa kehittämistä – myös palveluverkkoon esitetään muutoksia16.10.2026 13:15:35 EEST | Uutinen
Oma Häme suunnittelee vammaispalveluiden laajaa kehittämistä. Tavoitteena on turvata vammaisille henkilöille laadukkaat, vaikuttavat ja yhdenvertaiset palvelut, hillitä kustannusten kasvua sekä vahvistaa omaa palveluntuotantoa. Suunnitelmat lisäisivät Oma Hämeen omaa vammaispalvelujen asumispalvelutuotantoa yhteensä noin 75 ympärivuorokautisen palveluasumisen paikalla. Elämänkaarilauta käsittelee asiaa lokakuussa. Samalla myös palveluverkkoon esitetään useita muutoksia, joilla olisi vaikutusta myös ikäihmisten asumispalveluihin. Osa esityksistä muuttaisi syksyllä 2025 tehtyjä palveluverkkopäätöksiä. Aluehallitus ja aluevaltuusto käsittelee esityksiä loppuvuoden aikana. Palveluntarve kasvaa ja omaa tuotantoa halutaan vahvistaa Vuoden 2025 alussa voimaantullut uusi vammaispalvelulaki on lisännyt palvelujen kysyntää ja kustannuksia muun muassa siksi, että palveluja järjestetään aiempaa vahvemmin vammaisen henkilön yksilöllisen tarpeen perusteella. Lakiin sisältyy myös uusia palveluja. Oma
Oma Häme kehittää yhteistä mallia hyvään asiakaskohtaamiseen16.10.2026 10:06:42 EEST | Uutinen
Tavoitteena on varmistaa, että jokainen asiakas saa tarvitsemansa avun.
Oma Häme esittää yhteistoimintaneuvotteluja – taustalla valtiovarainministeriölle laadittu alijäämien kattamissuunnitelma15.10.2026 10:18:52 EEST | Uutinen
Heikentynyt taloustilanne ja lähivuosien rahoituksen epävarmuus voivat edellyttää uusia säästötoimia vielä loppuvuonna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme