Yhteydensaanti hyvinvointialueen palveluihin parantui keskitettyjen neuvontapalveluiden avulla
Vuoden 2023 asiakkuuskertomuksessa kerrotaan muun muassa, miten sosiaali-ja terveydenhuollon palveluiden saavutettavuus, laatu, toimivuus ja sujuvuus ovat toteutuneet Kymenlaakson hyvinvointialueella. Asiakkuuskertomus toteutetaan jatkossa vuosittain.

Kymenlaakson hyvinvointialueen vuoden 2023 asiakkuuskertomus on valmistunut. Asiakkuuskertomuksessa kerrotaan, miten sosiaali-ja terveydenhuollon palveluiden saavutettavuus, laatu, toimivuus ja sujuvuus ovat toteutuneet. Kertomuksessa tuodaan esille, miten asiakkuuksiin ja asiakaskokemukseen vaikuttavia asioita on toteutettu ja kehitetty sekä miten Kymenlaakson asukkaat ja hyvinvointialueen asiakkaat ovat osallistuneet palvelujen kehittämiseen.
– Asiakkuuskertomuksen perusteella asiakkaidemme on ollut helppoa ottaa meihin yhteyttä esimerkiksi soittamalla. Tämä näkyy muun muassa keskitettyjen neuvontapalveluiden asiakastyytyväisyydessä. Tehtävääkin vielä on, sillä palveluihin pääsyssä on parannettavaa, asiakkuuspäällikkö Päivi Mattila kertoo.
Digipalveluja läsnäpalvelujen rinnalle
Vuonna 2023 terveyden- ja sairaanhoidon palveluiden kontakteista 16,2 % pystyttiin hoitamaan etänä. Lisäksi digihoitopolkuja oli käytössä kahdeksan kappaletta eri terveydenhuollon palveluissa. Niiden avulla asiakkaat pysyvät tietoisina hoitonsa eri vaiheista sekä saavat ohjeita omatoimiseen hyvinvoinnin ja terveyden edistämiseen.
– Kilpailutamme parhaillaan digitaalista asiointialustaa varmistamaan hyvinvointialueiden asukkaille yhdenvertaiset ja saavutettavat palvelut, jotka mahdollistavat kansalaisen käyttäjäystävällisen palvelukokemuksen, hankepäällikkö Sirpa Mäntynen kuvaa.
Asiakkaista suurin osa suosittelee hyvinvointialueen palveluja
Kymenlaakson hyvinvointialueella mitataan asiakastyytyväisyyttä jatkuvasti muun muassa suositteluindeksillä. Koko mittausjakson ajalta (2/2022–6/2024) asiakastyytyväisyyskyselyyn vastanneista suurin osa suosittelisi hyvinvointialueen palveluita ystävilleen ja tutuilleen. Suositteluindeksin tulos on yli tavoitearvojen.
Kymenlaakson hyvinvointialue on mukana luomassa valtakunnallista mallia sote-palvelujen asiakaspalautteen sisällön, tiedonkeruun ja analysoinnin yhtenäistämiseksi ja toteuttamiseksi. Alueilta kerättävän kansallisen asiakaspalautedatan keruu-, käsittely- ja raportointiratkaisua toteutetaan yhteistyönä THL:n ja DigiFinlandin kanssa.
Tutustu vuoden 2023 asiakkuuskertomukseen kymenhva.fi-sivulla.
Lisätietoa
Heli Kainulainen
integraatiopalvelujohtaja
p. 044 702 7500
heli.kainulainen@kymenhva.fi
Päivi Mattila
asiakkuuspäällikkö
p. 040 565 0113
paivi.mattila@kymenhva.fi
Avainsanat
Kymenlaakson hyvinvointialue
Järjestämme Kymenlaakson sosiaali- ja terveydenhuollon ja pelastustoimen palvelut. Noin 159 500 asukkaan maakuntaan kuuluvat Hamina, Kotka, Kouvola, Miehikkälä, Pyhtää ja Virolahti.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kymenlaakson hyvinvointialue
Kausirokotukset järjestetään Kymenlaaksossa 4.–17.10.202510.9.2025 13:52:56 EEST | Tiedote
Syksyn kausirokotuskierroksella tarjotaan maksutonta influenssarokotetta ja koronarokotteen tehosteannosta. Ajanvaraus rokotukseen avautuu Oma Kymenlaaksossa 22.9.2025. Hyvinvointialue kerää ajankohtaiset tiedot kausirokotuksista verkkosivujen tietopakettiin.
Kymenlaakson hyvinvointialueen tulos jäämässä talousarviota heikommaksi8.9.2025 12:30:00 EEST | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialue on julkaissut vuoden 2025 toisen osavuosikatsauksen ajalta tammi-heinäkuu. Tulos tilikaudelle 2025 on jäämässä hieman talousarviota heikommaksi. Osavuosikatsaus viedään aluehallitukselle tiedoksi 9.9.2025.
Hyvinvointialueen yt-neuvottelut päättyivät5.9.2025 08:29:12 EEST | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialueen 16.6.2025 alkaneet yhteistoimintaneuvottelut eli yt-neuvottelut päättyivät tiistaina 2.9.2025. Neuvottelut kohdistuivat koko organisaatioon ja ne koskivat erityisesti johtamisjärjestelmää, jonka uudistaminen on asetettu yhdeksi vuoden 2025 talousarvion tavoitteeksi. Neuvotteluiden päättyessä osapuolet totesivat, että asioista on neuvoteltu yhteistoimintalain edellyttämällä tavalla.
Oma Kymenlaaksoon rekisteröitynyt jo yli 50 000 kymenlaaksolaista20.8.2025 09:15:00 EEST | Tiedote
Hyvinvointialueen digitaaliset palvelut yhteen kokoava Oma Kymenlaakso on otettu innostuneesti vastaan sen avauduttua tammikuussa 2025. Jo yli 50 000 kymenlaaksolaista on rekisteröitynyt palvelun käyttäjäksi.
Uusi Hyvinvointia-palvelu ahkerassa käytössä Kymenlaaksossa19.8.2025 09:47:19 EEST | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointia ja terveyttä edistävät palvelut yhdelle sivustolle kokoava Hyvinvointia-palvelu on tavoittanut jo lähes 17 000 käyttäjää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme