SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kymäläinen: Pekka Haaviston näki mitä itärajalla tapahtuu

Jaa

SDP:n kansanedustaja Suna Kymäläinen muistuttaa, että politiikkaan, varsinkin ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan kuuluu pitkäjänteisyys ja maltti, mutta myös vaatimus toimia silloin kun toimia tarvitaan.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

- Ympäri Suomen presidentinvaalien alla kiertänyt vihreiden Pekka Haavisto näki vuoden vaihteessa itärajan tilanteen sellaisena kuin se on: vakavana. Nyt tämä tilannekuva tuntuu julkisessa keskustelussa vihreiltä unohtuneen.

Viime vuoden lopulla Haavisto antoi hallitukselle tiukkaa palautetta sen hitaasta toiminnasta rajalla ja vaati rajan täyssulkua. Haavisto muistutti, ”että Suomen rajalinja voidaan halutessa sulkea kokonaan puolustusvoimien toimesta, jonka jälkeen turvapaikanhakijat eivät pääse enää Suomen lainkäyttöalueelle hakemaan turvapaikkaa” (IL 21.11.2023). Haavisto myös muistutti, että ”Venäjällä on valtava määrä paperittomia ihmisiä, jopa kymmeniätuhansia, joista Venäjä voi pyrkiä pääsemään eroon työntämällä niitä Suomen rajan yli. Voi olla lopulta isoista määristä kyse” (IS 21.11.2023).

- Toivon, että Pekan viesti muistetaan vihreissä yhä. Valitettavasti viime viikkoina on näyttänyt sille, että kuva itärajan tilanteesta ei ole siirtynyt vuoden vaihteen vaalikiertueelta kansanedustajille asti.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kaarisalo: Hallitus leikkaa köyhimmistä köyhimmiltä!9.12.2025 17:28:20 EET | Tiedote

Niin sanotun kokonaisuudistuksen nimissä Orpon hallitus ehdottaa toimeentulotukeen useita heikennyksiä. Esitetyt muutokset lisäävät köyhyyttä, heikentävät jopa pienimuotoisenkin työn tekemisen kannusteita sekä uhkaavat johtaa kohtuuttomiin seurauksiin esimerkiksi terveysongelmista kärsivien ja syrjäytymisvaarassa olevien henkilöiden kohdalla. ”Tällainen politiikka ei tasapainota valtiontaloutta, se kurittaa heikoimmassa asemassa olevia ja rikkoo hyvinvointiyhteiskunnan perusperiaatteita”, Kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd.) ärähtää.

SDP:n Kymäläinen: Apteekkiuudistus ei ratkaise ongelmaa tappiollisista ja kannattamattomista apteekeista9.12.2025 14:16:04 EET | Tiedote

Sosiaali- ja terveysvaliokunta sai maanantaina valmiiksi mietintönsä apteekkiuudistuksesta. Uutisoinnissa on esitetty, että valiokunta olisi korjannut perustuslakivaliokunnan esiin nostamaa ongelmaa nostamalla apteekkiveron alarajaa hallituksen alkuperäiseen esitykseen verrattuna. Käytännössä sosiaali- ja terveysvaliokunnan muutos ei kuitenkaan poista ongelmaa.

Oppositioryhmät: Hallituksen apteekkilaissa edelleen epäselvyyksiä suhteessa perustuslakiin – täysistunto ei voi käsitellä lakia9.12.2025 13:19:47 EET | Tiedote

SDP:n, Keskustan, Vasemmistoliiton, Vihreiden ja Liike Nytin eduskuntaryhmät vaativat, että hallituksen esitys HE 111/2025 vp apteekkitoimintaa koskevan lainsäädännön muuttamiseksi lähetetään välittömästi uudelleen perustuslakivaliokunnan arvioitavaksi, sillä asiantuntijakuulemisten pohjalta esitys sisältää edelleen perustuslaillisia ongelmia ja sen perustuslainmukaisuus on epäselvä. Eduskunnan työjärjestyksen mukaan tällainen esitys on lähetettävä perustuslakivaliokunnan arvioitavaksi. Esitystä ei voi tätä ennen tuoda päätöksentekoon eduskunnan täysistuntoon.

SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Yleistukilakia ei tule hyväksyä – esitys heikentää perusturvaa ja lisää köyhyyttä9.12.2025 08:25:36 EET | Tiedote

Eduskunnassa käsiteltävänä oleva hallituksen esitys yleistukilaiksi ei täytä sille asetettuja tavoitteita, eikä se yksinkertaista sosiaaliturvaa, toteaa kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa (sd). Esitys yhdistäisi nykyisen peruspäivärahan ja työmarkkinatuen uudeksi yleistueksi, mutta samalla heikentäisi monien pienituloisten ihmisten, erityisesti lapsiperheiden, nuorten ja ikääntyneiden työttömien toimeentuloa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye