SDP:n Kymäläinen: Pekka Haaviston näki mitä itärajalla tapahtuu
8.7.2024 15:13:04 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Suna Kymäläinen muistuttaa, että politiikkaan, varsinkin ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan kuuluu pitkäjänteisyys ja maltti, mutta myös vaatimus toimia silloin kun toimia tarvitaan.

- Ympäri Suomen presidentinvaalien alla kiertänyt vihreiden Pekka Haavisto näki vuoden vaihteessa itärajan tilanteen sellaisena kuin se on: vakavana. Nyt tämä tilannekuva tuntuu julkisessa keskustelussa vihreiltä unohtuneen.
Viime vuoden lopulla Haavisto antoi hallitukselle tiukkaa palautetta sen hitaasta toiminnasta rajalla ja vaati rajan täyssulkua. Haavisto muistutti, ”että Suomen rajalinja voidaan halutessa sulkea kokonaan puolustusvoimien toimesta, jonka jälkeen turvapaikanhakijat eivät pääse enää Suomen lainkäyttöalueelle hakemaan turvapaikkaa” (IL 21.11.2023). Haavisto myös muistutti, että ”Venäjällä on valtava määrä paperittomia ihmisiä, jopa kymmeniätuhansia, joista Venäjä voi pyrkiä pääsemään eroon työntämällä niitä Suomen rajan yli. Voi olla lopulta isoista määristä kyse” (IS 21.11.2023).
- Toivon, että Pekan viesti muistetaan vihreissä yhä. Valitettavasti viime viikkoina on näyttänyt sille, että kuva itärajan tilanteesta ei ole siirtynyt vuoden vaihteen vaalikiertueelta kansanedustajille asti.
Yhteyshenkilöt
Suna KymäläinenKansanedustaja
Puh:050 512 0526Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Raumalainen kansanedustaja Juha Viitala ehdolle SDP:n varapuheenjohtajaksi18.4.2026 18:30:00 EEST | Tiedote
Rauman Työväenyhdistys esittää kansanedustaja Juha Viitalaa SDP:n varapuheenjohtajaksi. Yhdistys päätti asiasta kokouksessaan 18.4.2026 ja esittää Viitalaa myös ehdokkaaksi eduskuntavaaleihin 2027.
SDP:n Skinnari ja Kaarisalo: Suurten järvien matala vedenpinta selvitettävä – kirjallinen kysymys hallitukselle18.4.2026 09:41:29 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Ville Skinnari ja Riitta Kaarisalo (sd.) ovat jättäneet hallitukselle kirjallisen kysymyksen Suomen suurten järvien, erityisesti Päijänteen, Saimaan ja Pielisen, poikkeuksellisen matalista vedenkorkeuksista. Skinnari korostaa, että ilmiö näkyy konkreettisesti ihmisten arjessa erityisesti järvialueilla.
SDP:n Aki Lindén: Hallitus hakee säästöt vanhuksilta – hoivan ja kotihoidon maksuja korotetaan17.4.2026 15:37:26 EEST | Tiedote
Hallitus tavoittelee sosiaalihuollon uudistuksella 55 miljoonan euron säästöjä jo ensi vuonna ja noin 100 miljoonan euron säästöjä vuonna 2028. Säästöjä haetaan korottamalla asiakasmaksuja palveluissa, joita käyttävät erityisesti ikääntyneet ja paljon palveluja tarvitsevat.
Sote-valiokunnan opposition edustajat: Sote jätettävä hankintalain kiristämisen ulkopuolelle17.4.2026 15:14:54 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysvaliokunta käsitteli lausuntoaan talousvaliokunnalle hallituksen esityksestä hankintalain muuttamiseksi. Lausunnon käsittelyn yhteydessä valiokunnassa tehtiin SDP:n, Vasemmistoliiton ja Vihreiden toimesta useita muutosehdotuksia hallituksen esitykseen uudesta hankintalaista. Niillä olisi turvattu sosiaali- ja terveyspalvelujen rahoituksen riittävyyttä ja toimivuutta hyvinvointialueiden vaikeassa tilanteessa. Opposition edustajien mukaan esitys sisältää merkittäviä riskejä palvelujen jatkuvuudelle, potilasturvallisuudelle ja hyvinvointialueiden vastuulle järjestää palvelut. Valiokunnassa tehdyt muutosesitykset kaatuivat äänin 9–6, 2 tyhjää.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Koulutettujen maallikkoelvyttäjien toiminta hätätilanteissa turvattava - kirjallinen kysymys hallitukselle17.4.2026 15:00:35 EEST | Tiedote
Lupa- ja valvontaviraston 2.4.2026 julkistaman päätöksen seurauksena koulutettujen vapaaehtoisten sydäniskuriryhmien hälyttäminen äkillisten sydänpysähdysten yhteydessä on estetty Keski-Suomen hyvinvointialueella. Päätös on herättänyt vakavaa huolta paitsi Keski-Suomessa myös valtakunnallisesti, sillä kyse on linjauksesta, joka vaikuttaa suoraan siihen, miten vastaavaa vapaaehtoistoimintaa voidaan järjestää eri puolilla Suomea.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme