SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kymäläinen: Pekka Haaviston näki mitä itärajalla tapahtuu

8.7.2024 15:13:04 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

SDP:n kansanedustaja Suna Kymäläinen muistuttaa, että politiikkaan, varsinkin ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan kuuluu pitkäjänteisyys ja maltti, mutta myös vaatimus toimia silloin kun toimia tarvitaan.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

- Ympäri Suomen presidentinvaalien alla kiertänyt vihreiden Pekka Haavisto näki vuoden vaihteessa itärajan tilanteen sellaisena kuin se on: vakavana. Nyt tämä tilannekuva tuntuu julkisessa keskustelussa vihreiltä unohtuneen.

Viime vuoden lopulla Haavisto antoi hallitukselle tiukkaa palautetta sen hitaasta toiminnasta rajalla ja vaati rajan täyssulkua. Haavisto muistutti, ”että Suomen rajalinja voidaan halutessa sulkea kokonaan puolustusvoimien toimesta, jonka jälkeen turvapaikanhakijat eivät pääse enää Suomen lainkäyttöalueelle hakemaan turvapaikkaa” (IL 21.11.2023). Haavisto myös muistutti, että ”Venäjällä on valtava määrä paperittomia ihmisiä, jopa kymmeniätuhansia, joista Venäjä voi pyrkiä pääsemään eroon työntämällä niitä Suomen rajan yli. Voi olla lopulta isoista määristä kyse” (IS 21.11.2023).

- Toivon, että Pekan viesti muistetaan vihreissä yhä. Valitettavasti viime viikkoina on näyttänyt sille, että kuva itärajan tilanteesta ei ole siirtynyt vuoden vaihteen vaalikiertueelta kansanedustajille asti.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Gebhard: Kokoomuksen on tuotava sosiaalityön tutkimusavustukset valtioneuvoston yleisistuntoon3.7.2026 14:47:51 EEST | Tiedote

Kokoomuksella on nyt näytön paikka: ovatko he aidosti vapaan ja riippumattoman tieteen puolella, vai onko kyse sittenkin poseerauksesta sosiaalisessa mediassa. SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard esittää, että kokoomus ja sen ministerit vaativat Rydmanin käsittelyssä olleet sosiaalityön tutkimuksen avustukset valtioneuvoston yleisistunnon käsittelyyn ja äänestävät Rydmanin esitystä vastaan.

SDP:n Juha Viitala: Saatavuusharkintaa ei pidä höllentää2.7.2026 10:38:06 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on jättänyt hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen saatavuusharkinnasta. Hän pitää ongelmallisena, jos saatavuusharkinnasta vapautetaan ammattinimikkeitä, vaikka kyseisissä ammateissa olisi samanaikaisesti paljon työntekijöitä työttömänä. Hän nostaa esille myös, että ammattiliittojen näkemyksille pitää antaa enemmän painoarvoa työmarkkinatilanteen arvioinnissa.

Eduskunnan ResilEast -ryhmä: Suomen visio rakennettava sähköistyvän teollisuuden tuomalle vauraudelle - koko maan resurssit hyödynnettävä2.7.2026 09:15:14 EEST | Tiedote

Itäisen Suomen kehitystä jarruttaa tällä hetkellä merkittävä pullonkaula: Paikallisen energiatuotannon puute. Tuulivoima olisi nopein ratkaisu tähän haasteeseen, mutta puolustusvoimien nykyisen tutkajärjestelmän teknologiset rajoitteet monimutkaistavat ratkaisujen löytämistä. Nykyinen tilanne on vaarassa muodostua itäisen Suomen elinvoimaisuuden kannalta kestämättömäksi ja näiden haasteiden ratkaiseminen turvallisuutta vaarantamatta vaatii rohkeutta ja pitkää sitoutuneisuutta. Suomen kansantalouden sekä itäisen Suomen elinvoiman ja siten turvallisuudenkin kannalta on huolestuttavaa, jos miljardien eurojen teolliset investoinnit karkaavat ulkomaille puhtaan energian tuotannon puutteen takia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye