Huuhtimäen tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointisuunnitelmalle ELY-keskuksen hyväksyntä
Etelä-Savon ELY-keskus katsoo, että Huuhtimäen tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiohjelma täyttää sille asetetut sisältövaatimukset. ELY-keskus korostaa hankkeesta ihmisiin kohdistuvien vaikutusten sekä maisemavaikutusten merkitystä.

Etelä-Savon ELY-keskus antoi 8.7. 2024 ympäristövaikutusten arviointimenettelystä annetun lain (YVA-laki) mukaisen yhteysviranomaisen lausunnon Huuhtimäen tuulivoimahankkeen arviointiohjelmasta. Noin 630 hehtaarin alueelle suunnitellaan rakennettavaksi enintään seitsemän tuulivoimalaa. Alue sijaitsee Kangasniemen pohjoisosassa.
ELY-keskus katsoo, että arviointiohjelmasta käy riittävällä tarkkuudella ilmi mitä vaikutuksia YVA-menettelyn aikana tullaan arvioimaan ja kuinka arviointi on tarkoitus toteuttaa. ELY-keskus katsoo, että hankkeen selvitysten laatimisessa ja vaikutusten arvioinnissa tulee jatkossa keskittyä erityisesti ihmisiin kohdistuviin vaikutuksiin sekä maisemavaikutuksiin.
Arviointiohjelman käsittely ELY-keskuksessa
Hankkeen ympäristövaikutusten arviointimenettely (YVA-menettely) käynnistyi 26.4.2024 Järvi-Suomen Tuuli Oy:n lähetettyä ELY-keskukselle hankkeen arviointiohjelman. Arviointiohjelma on hankkeesta vastaavan laatima suunnitelma tarvittavista selvityksistä sekä arviointimenettelyn järjestämisestä.
Arviointiohjelma oli julkisesti nähtävillä 8.5.–6.6.2024, jolloin siitä oli mahdollista antaa palautetta YVA-menettelyssä yhteysviranomaisena toimivalle ELY-keskukselle. ELY-keskus pyysi arviointiohjelmasta lausunnot vaikutusalueen kunnilta sekä muilta osallisiksi katsottavilta viranomaisilta, yhteisöiltä ja tahoilta. ELY-keskuksen järjestämään yleisötilaisuuteen osallistui paikan päällä ja etänä yhteensä noin 120 henkilöä. Ohjelmasta saatiin 31 lausuntoa ja 21 mielipidettä.
Ympäristövaikutusten arvioinnin seuraavat toimenpiteet
Huuhtimäen tuulivoimahankkeen YVA-menettely jatkuu selvitysten teolla ja hankkeen todennäköisesti merkittävien ympäristövaikutusten arvioinnilla. Tulokset julkaistaan arviointiselostuksessa. Tavoitteena on, että arviointiselostus kuulutettaisiin nähtäville vuoden 2025 keväällä.
Arviointivaihe päättyy yhteysviranomaisen arviointiselostuksesta antamaan perusteltuun päätelmään.
Kangasniemen kunnassa on laadinnassa YVA-menettelyn kanssa samanaikaisesti etenevä yleiskaava, jonka perusteella voimaloille voidaan myöntää rakennusluvat. Hankkeen lupamenettelyvaiheessa lupaviranomaisen tulee varmistaa perustellun päätelmän ajantasaisuus ja huomioida arviointiselostus sekä perusteltu päätelmä luparatkaisussaan.
Ympäristövaikutusten arviointimenettely
Ympäristövaikutusten arviointimenettely on lakisääteinen ympäristövaikutusten tunnistus- ja arviointiprosessi, jota sovelletaan hankkeisiin, joilla todennäköisesti on merkittäviä ympäristövaikutuksia. Menettelyssä selvitetään ja arvioidaan luontoon, rakennettuun ympäristöön, ihmisten terveyteen ja hyvinvointiin sekä luonnonvarojen hyödyntämiseen kohdistuvia vaikutuksia sekä pyritään vähentämään tai kokonaan estämään hankkeen haitallisia ympäristövaikutuksia. YVA-menettelyä edellytetään ennen hankkeen varsinaisia lupaprosesseja.
Yhteyshenkilöt
Satu Karjalainenmaankäyttöasiantuntija
Puh:0295 024 024satu.maarit.karjalainen@ely-keskus.fiTietoja julkaisijasta
Etelä-Savon ELY-keskus tuottaa valtion aluehallinnon palveluja ja osallistuu maakunnan kehittämiseen Etelä-Savon maakunnan alueella. Palvelumme kohdistuvat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, maaseutuun sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin. Omaa toimialuetta laajemmin hoidamme rakennerahastotehtäviä Itä-Suomen alueella, koordinoimme vesienhoitoa Vuoksen vesistöalueella ja vastaamme valtakunnallisen TE-hallinnon asiakaspalvelukeskuksen toiminnasta. Viraston toimipaikka sijaitsee Mikkelissä.
Etelä-Savon ELY-keskus
Jääkärinkatu 14, PL 164
50101 Mikkeli
puh. 0295 024 000
https://www.ely-keskus.fi/ely-etela-savo

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Etelä-Savon ELY-keskus
Norppa tarvitsee rauhaa karvanvaihtoaikana8.5.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Liikkuessasi Saimaan vesillä saatat nähdä saimaannorpan paistattelemassa päivää rantakivellä. Norppa nousee keväällä kivelle vaihtamaan karvaa. Aurinko kuivattaa turkin, mikä edistää karvan vaihtumista. Etelä-Savon ELY-keskus muistuttaa, että kivellä makoileva norppa kaipaa rauhaa, koska se ei karvanvaihtoaikana sukella mielellään veteen. On syytä muistuttaa, että norppien tahallinen häiritseminen karvanvaihtoaikana on myös luonnonsuojelulain nojalla kiellettyä.
Etelä-Savon elinkeinoelämän kasvuhalukkuus ei pääse realisoitumaan29.4.2025 10:17:19 EEST | Tiedote
Etelä-Savon elinkeinorakenteelle on tunnusomaista, että sen yrityskanta on mikro- ja pk-valtaista. Isoja suuryrityksiä maakunnassa on vain harvakseltaan. Tuoreen suhdannebarometrin mukaan maakunnan yritysten kasvuhalukkuus on maan keskiarvoa korkeampi ja yritysten suhdannenäkymät maan keskiarvoa positiivisemmat. Kasvuhalut eivät kuitenkaan näytä realisoituvan. Yhtenä kasvun haasteena on ulkopuolisen rahoituksen saatavuus. Kolme neljästä eteläsavolaisesta yrityksestä arvioi rahoittajien luottopolitiikan kiristyneen viimeisen vuoden aikana.
Kangasvuokot aloittelevat kukintaansa Etelä-Savossa28.4.2025 12:50:51 EEST | Tiedote
Jo vuonna 1952 rauhoitettu ja uhanalaisuudeltaan vaarantuneeksi luokiteltu kangasvuokko aloittelee kukintaansa. Etelä-Savon ELY-keskus pyysi viime vuonna kansalaisia ilmoittamaan tietämistään kangasvuokkojen esiintymispaikoista. ELY-keskus sai ilahduttavasti tietoja useista aiemmin viranomaisen tietojen ulkopuolelle jääneistä esiintymispaikoista. Tiedossa olevia kangasvuokon esiintymispaikkoja voi edelleen ilmoittaa luonnonsuojeluasiantuntija Juho Kolehmaiselle osoitteeseen juho.kolehmainen@ely-keskus.fi
Etelä-Savossa työttömiä edelleen yli 7 00024.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Etelä-Savon kuntien työllisyyspalveluissa oli maaliskuun lopussa työttömiä työnhakijoita 7 019, mikä on 757 henkilöä eli 12 % enemmän kuin vuosi sitten. Lomautettuja heistä oli 758. Työttömänä oli 12,6 % työvoimasta. Maaliskuun aikana kokonaan työttömien määrä laski reilulla sadalla ja lomautettujen määrä 54:llä. Lomautettujen miesten määrä laski helmikuusta 37:llä ja lomautettujen naisten 17:llä.
Etelä-Savon ELY-keskus jakoi avustuksia vesistöjen kunnostukseen23.4.2025 12:46:48 EEST | Tiedote
Etelä-Savossa myönnettiin avustuksia vesistökunnostuksiin yli 300 000 euron edestä. Yhteensä avustushakemuksia tuli 17 kappaletta, joista 13 sai myönteisen avustuspäätöksen. Vesistöissä tehtävien toimenpiteiden lisäksi avustusta myönnettiin kolmelle valuma-aluelähtöiselle suunnittelu- ja toimenpidehankkeelle. Avustetuilla hankkeilla edistetään vesistöjen monipuolista käyttöä ja hyvää ekologista tilaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme