Huvipuistoon helteellä vai sateella? Särkänniemen vinkit joka säälle
9.7.2024 15:55:10 EEST | Tampereen Särkänniemi Oy | Tiedote
Huvipuistopäivää valitessa säätiedotusta tiiraillaan silmä kovana. Särkänniemessä tiedetään, mikä on paras sää huvitella sekä miten huvittelusta saa ilon irti säällä kuin säällä.

Särkänniemen liiketoiminta- ja kehitysjohtaja Ville Aarresuon mukaan säätiedotuksen vaikutus huvipuistovieraiden määrään on dramaattinen.
”Ihmiset karttavat päiviä, kun säätiedotuksessa on vesipisaran kuva, ja usein ihan turhaan”, hän kertoo.
Kun peräkkäin sattuu kaksi huvipuistopäivää, joista toiselle ennustetaan poutaa ja toiselle sadetta, on mahdollista, että ensin mainittuna päivänä asiakkaita on jopa kymmenkertaisesti verrattuna sateiseksi ennustettuun päivään.
”Harmillisesti asiakaskatoa tapahtuu silloinkin, kun ennustus on pielessä eikä koko päivänä sada pisaraakaan”, Aarresuo toteaa.
Tekemistä myös sisätiloissa
Toteutuessaankaan vesisade ei vaikuta useimpien laitteiden toimintaan, joskin ukkosella laitteet täytyy sulkea. Ukkosrintamat kulkevat Tampereen poikki useimmiten melko ripeästi, vaikka ukkosta olisi ennustettu koko päivälle.
”Tyypillinen ukkosen aiheuttama tauko kestää tunnista kahteen. Sillä aikaa ehtii hyvin käydä ruokailemassa tai muutamassa sisäkohteessa, ja sen ajan ulkopuolella huvipuisto on kuitenkin auki kahdeksan tuntia”, kertoo Aarresuo.
Sisäkohteita Särkänniemessä riittää: tänä vuonna Planetaario ja Sara Hildénin taidemuseo ovat palanneet Särkänniemen elämysvalikoimaan, ja lisäksi entisen Superparkin aulatilaan on avattu Retro-arcadehalli. Myös Akvaario ja Näsinneula tarjoavat suojaa sateelta. Huvipuiston puolelta taas löytyy sisäravintoloita ja -myymälä.
Varustaudu kuin särkänniemeläinen
Myös pitkäkestoisen sateen päivinä huvittelu onnistuu, se vain on enemmän kiinni varusteista.
”Suosittelen varautumaan sateeseen niin kuin särkänniemeläinen: kun pukee päälle kumisaappaat ja sadetakin sekä vettä pitävät housut, hurvittelu onnistuu sateella mukavasti ja kuivana pysyen”, kertoo Aarresuo.
”Sateella jonot ovat minimissä, ja laitteissa ehtii kiertää niin paljon kuin jaksaa. Lisäksi ilma on raikas eivätkä asiakkaat kärsi heikotuksesta hellepäivien tapaan.”
Myös sateenvarjon voi tuoda Särkänniemeen, mutta laiteajojen kannalta sadetakki on parempi vaihtoehto. Jos sade yllättää kesken huvipuistopäivän, pieniä sateenvarjoja ja kertakäyttösadetakkeja sekä pyyhkeitä myydään myös Särkänniemen myymälöissä.
Helteellä huomio nesteytykseen
Huvipuistosäiden toinen ääripää on helle, joka on hellinyt Särkänniemeäkin jo tämän kesän aikana. Hellepäivänä huvitteluun Aarresuolla on paljon suosituksia.
”Nesteytys ja suolatasapainosta huolehtiminen on tärkeää, ja kannattaa myös pitää taukoja varjossa”, hän kertoo.
Suuri osa Särkänniemen laitejonoissa on kattamattomia, joten ajelujen välissä kannattaa kuumalla hakeutua suojaan paahteelta esimerkiksi samoihin sisäkohteisiin kuin sateella.
”Onneksi meillä on myös virkistäviä kohteita ulkoiseen nesteytykseen: Tukkijoki, Koskiseikkailu ja Keidas-vesielämysalue viilentävät mukavasti”, Aarresuo vinkkaa.
Särkänniemen henkilökunta täyttää pyynnöstä myös asiakkaiden omat vesipullot myyntipisteissä.
”Meille on tärkeää, että asiakkaat pysyvät huvittelukuntoisina helteelläkin”, Aarresuo perustelee.
Suolatasapainon ylläpitoon hän suosittelee välipalaksi popcorneja, joita voi ostaa Särkänniemen kioskeista.
Ensiapu auttaa
Jos heikotus joka tapauksessa kuumalla iskee, Särkänniemen ensiapu auttaa.
”Ensiavusta voi pyytää apua matalalla kynnyksellä, jos vaikka huvilaitteiden ja helteen yhteisvaikutuksesta iskee heikko olo”, Aarresuo kertoo.
Ensiapu sijaitsee keskeisellä paikalla huvipuistossa Pizza Paparazzin sivustaa vastapäätä.
Aarresuon oman näkemyksen mukaan paras huvipuistosää on pilvipoutainen ja viileähkö.
”Itse lähtisin huvipuistoon ennemmin tihkusateen uhkassa kuin kovalla helteellä, mutta tämä riippuu tietenkin ihmisestä”, hän sanoo.
”Joka tapauksessa säällä kuin säällä on mahdollista viettää iloinen ja elämyksellinen Särkänniemi-päivä!”
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville AarresuokehitysjohtajaTampereen Särkänniemi Oy
Puh:+358 20 713 0306ville.aarresuo@sarkanniemi.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampereen Särkänniemi Oy on vuonna 1966 perustettu Tampereen kaupungin omistama matkailuyhtiö. Särkänniemi on ilon ja elämysten alusta, Suomen monipuolisin matkailukohde ja Tampereen matkailun suurin vetovoimatekijä. Särkänniemen elämyskokonaisuuteen kuuluvat tällä hetkellä huvipuisto, akvaario, Näsinneulan näkötorni ja Koiramäen eläinpuisto sekä maamme parhaimpiin ravintoloihin kuuluva Ravintola Näsinneula.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen Särkänniemi Oy
Särkänniemi tuo jälleen iloa lahjoittamalla rannekkeita24.3.2026 11:58:05 EET | Tiedote
Särkänniemi on valinnut vuoden 2026 yhteiskuntavastuukohteensa. Lahjoituksilla Särkänniemi pyrkii mahdollistamaan ilon hetkiä niille, jotka kaipaavat iloa elämäänsä juuri nyt. Tärkein yksittäinen yhteiskuntavastuuhanke on Taysin Sairaalahuvipuisto.
Särkänniemi panostaa kesään – uusi vuoristorata ja edullisempi porttihinta5.3.2026 10:07:16 EET | Tiedote
Särkänniemi avaa kesäkautensa merkittävien investointien siivittämänä. Huvipuistoon valmistuu uusi näyttävä vuoristorata ja alueelle avataan uusi hampurilaisravintola. Uudistuksista huolimatta Särkänniemi haluaa pitää huvipuistopäivän mahdollisimman monen saavutettavissa. Tänä kesänä Särkänniemi ei nosta verkkokaupan hintoja, jonka lisäksi suosituimman tuotteen, Särkänniemi-rannekkeen, porttihinta on edellisvuotta edullisempi.
Särkänniemen uusi vuoristorata saavutti harjakorkeutensa24.2.2026 08:15:00 EET | Tiedote
Moni Näsijärven jäällä ulkoileva on voinut viime aikoina hieraista silmiään. Kesäksi 2026 Särkänniemeen avattava vuoristorata näyttää järveltä tai Näsinneulasta katsoen valmiilta. Vuoristorataprojekti saavutti viime viikolla merkittävän virstanpylvään, kun viimeinenkin radan pätkä nostettiin paikoilleen. Vaikka työmaa jatkuu vielä useilla eri osa-alueilla, ratakokoonpanon valmistuminen on tärkeä askel kohti kesän avajaisia.
Tampereen maamerkit muuttuvat kisaradaksi – Winter Warrior palaa helmikuussa27.1.2026 14:04:12 EET | Tiedote
Viime vuonna ensi kertaa Tampereella järjestetty Winter Warrior Finland palaa kaupunkiin lauantaina 28. helmikuuta 2026. Tapahtuma tuo Särkänniemen rannoille noin 300 kilpailijaa useista eri maista haastamaan itsensä lumisilla reiteillä, hyisessä vedessä ja mielikuvituksellisilla esteillä.
Sairaalahuvipuisto teki historiaa – kävijäennätys vuonna 202515.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Tampereella Tays Keskussairaalassa sijaitseva, maailman ensimmäinen Sairaalahuvipuisto teki historiaa vuonna 2025 saavuttamalla uuden kävijäennätyksen kolmantena kokonaisena toimintavuotenaan. Särkänniemen, Taysin ja Tampereen Lastenklinikan Tuki ry:n yhteishanke on tuonut iloa, liikettä ja elämyksiä lasten sairaala-arkeen jo vuodesta 2022.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


