Konstaapeli Danielin hauska lastenkirja Konstaapeli Gorilla ja kadonnut keksipurkki tutustuttaa poliisin ammattiin
Tiktokin rakastaman konstaapeli Danielin eli Daniel Kalejaiyen uudessa lastenkirjasarjassa innokas Gorilla ratkoo rikoksia. Itä-Suomen poliisilaitoksella nuortenrikostutkijana sekä nettipoliisina työskentelevä Kalejaiye haluaa opettaa lapsille laki- ja rikosasioista hauskasti ja ymmärrettävästi.

Ilmestyy 19.9.
Kun herkkupuodista katoaa suuri keksipurkki, konstaapeli Gorilla tietää heti, mitä tehdä. Koko kylän arvostama jämerä ammattilainen tarttuu poliisin tarvikkeisiinsa, tutkii johtolankoja, kuulustelee asukkaita ja pääsee pian ratkaisun jäljille.
Hauskasti kuvitettu tarina vastaa lapsia kiinnostaviin kysymyksiin, kuten miksi varastaminen on väärin ja mitä siitä seuraa. Eläinten lempeä esimerkki kannustaa rehellisyyteen ja muiden huomioimiseen.
Daniel ”konstaapeli Daniel” Kalejaiye halusi kirjoittaa hauskan ja viihdyttävän lastenkirjan, jossa kuitenkin puhuttaisiin poliisin työstä totuudenmukaisesti: konstaapeli Gorilla suorittaa rikospaikalla teknistä tutkintaa ja ottaa sormenjälkiä, ja näpistyksestä ja varkaudesta puhutaan näpistyksenä ja varkautena.
Aiemmassa, nuorille suunnatussa Konstaapeli Daniel tässä moro -kirjassa käsiteltiin myös Konstaapeli Gorillan tapausta vakavampia rikoksia, siksi Kalejaiye halusi tällä kertaa suunnata tarinansa jo pienille koululaisille. Hän uskoo, että mikäli lapset tuntisivat ja sisäistäisivät lakiasiat ja oikean ja väärän eron jo pienenä, tulisi isompana törttöiltyä todennäköisesti vähemmän.
”Vaikka kirjan hahmot ovat eläimiä, kyse on oikeista asioista. Myös vanhemmat voivat oppia kirjaa lukiessa uutta poliisin työstä”, Kalejaiye kertoo.
Nippelitietoa ja erikoisia faktoja rakastava Kalejaiye halusi kirjoittaa tarinaan mukaan myös hauskoja eläinmaailman erikoisuuksia: Uutuuskirjasta oppii muun muassa sen, etteivät gorillat tykkää kastua ja kuinka leijonilla ja jääkarhuilla on täysin erilaiset tassut.
Gorilla soveltuu myös hyvin järjestystä ylläpitäväksi poliisiksi.
”Hopeaselkägorillat ovat viidakon kuninkaita! Ne ovat uskottavia ja maskuliinisia, mutta silti suuremmilta osin kasvissyöjiä, lempeitä eläimiä – isähahmoja, jotka pitävät huolta lapsistaan ja laumastaan. Pyrin olemaan sellainen itsekin poliisina, haluan pitää huolta asioista ja ihmisistä, mutta jos tilanne niin vaatii, käskyttäminenkin luonnistuu”, Kalejaiye kuvailee.
Konstaapeli Gorilla ja kadonnut keksipurkki -kirjan on kuvittanut Anni Nykänen.
Daniel Kalejaiye on vanhempi konstaapeli, jonka sosiaalisen median tilejä seuraa yli 240 t. ihmistä. Kalejaiye työskentelee Itä-Suomen poliisilaitoksella nuortenrikostutkijana sekä nettipoliisina. Hän on kirjoittanut kirjan Konstaapeli Daniel tässä, moro! ja juontanut Ylen Summeri-ohjelmaa. Anni Nykänen on sarjakuvataiteilija, kuvittaja ja graafinen suunnittelija.
Konstaapeli Gorilla ja kadonnut keksipurkki ilmestyy myös Daniel Kalejaiyen lukemana äänikirjana sekä sähkökirjana.
Haastattelupyynnöt, arvostelukappaleet ja lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat,
Otavan Kirjasto, sarjakuvat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Korkeushyppääjä Ella Junnilasta Tähtipöllö-lukukilpailun suojelija24.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Tulevana syksynä jo kolmatta kertaa käynnistyvä Tähtipöllö-kilpailu saa nyt lisävauhtia korkeushypyn arvokisamitalistilta. Tähtipöllön suojelijana Ella Junnila tulee pitämään somekanavillaan lukupiiriä, tekemään kouluvierailuja kisaan osallistuviin luokkiin sekä kantamaan mediapaidassaan Tähtipöllö-logoa.
Jo 25 vuotta Ratamo-trillereitä! Taavi Soininvaara viettää juhlavuotta24.6.2025 08:50:00 EEST | Tiedote
25-vuotiskirjailijajuhlaansa viettävän Taavi Soininvaaran uusin trilleri Musta legenda on jännittävä ja monitasoinen geopoliittinen trilleri, joka vie lukijan kansainvälisen vakoilun, kyberrikollisuuden ja bioterrorismin maailmaan.
Muumilaakson neuleet ja muut syksyn upeat kädentaitokirjat Moreenilta19.6.2025 11:00:26 EEST | Tiedote
Muumilaakson väki marssii 80-vuotisjuhlansa riemuksi nyt neuleisiin. Loppukesään ja syksyyn ilmestyy myös suomalainen kattava keramiikkaopas, Niina Laitisen villasukkakirja, sekä upeita neulehuiveja ja jämälankasukkamalleja esittelevät teokset.
Nykyromantiikan kärkinimi Ana Huang aloittaa sporttiromanssisarjan19.6.2025 08:41:25 EEST | Tiedote
Romanttisen kirjallisuuden ja kirjasomen kansainväliseksi supertähdeksi noussut Ana Huang saapuu Suomeen Euroopan-kiertueellaan 9.7.2025.
Runollisen kaunis YA-fantasiaromaani ammentaa muinaissuomalaisista myyteistä18.6.2025 09:03:34 EEST | Tiedote
Kumpi valita: vapaus vai rakkaus? Katri Kauppisen Laulunpunojat on kaunis, tunteita kuohuva romaani kaipuusta ja juurista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme