Konstaapeli Danielin hauska lastenkirja Konstaapeli Gorilla ja kadonnut keksipurkki tutustuttaa poliisin ammattiin
Tiktokin rakastaman konstaapeli Danielin eli Daniel Kalejaiyen uudessa lastenkirjasarjassa innokas Gorilla ratkoo rikoksia. Itä-Suomen poliisilaitoksella nuortenrikostutkijana sekä nettipoliisina työskentelevä Kalejaiye haluaa opettaa lapsille laki- ja rikosasioista hauskasti ja ymmärrettävästi.

Ilmestyy 19.9.
Kun herkkupuodista katoaa suuri keksipurkki, konstaapeli Gorilla tietää heti, mitä tehdä. Koko kylän arvostama jämerä ammattilainen tarttuu poliisin tarvikkeisiinsa, tutkii johtolankoja, kuulustelee asukkaita ja pääsee pian ratkaisun jäljille.
Hauskasti kuvitettu tarina vastaa lapsia kiinnostaviin kysymyksiin, kuten miksi varastaminen on väärin ja mitä siitä seuraa. Eläinten lempeä esimerkki kannustaa rehellisyyteen ja muiden huomioimiseen.
Daniel ”konstaapeli Daniel” Kalejaiye halusi kirjoittaa hauskan ja viihdyttävän lastenkirjan, jossa kuitenkin puhuttaisiin poliisin työstä totuudenmukaisesti: konstaapeli Gorilla suorittaa rikospaikalla teknistä tutkintaa ja ottaa sormenjälkiä, ja näpistyksestä ja varkaudesta puhutaan näpistyksenä ja varkautena.
Aiemmassa, nuorille suunnatussa Konstaapeli Daniel tässä moro -kirjassa käsiteltiin myös Konstaapeli Gorillan tapausta vakavampia rikoksia, siksi Kalejaiye halusi tällä kertaa suunnata tarinansa jo pienille koululaisille. Hän uskoo, että mikäli lapset tuntisivat ja sisäistäisivät lakiasiat ja oikean ja väärän eron jo pienenä, tulisi isompana törttöiltyä todennäköisesti vähemmän.
”Vaikka kirjan hahmot ovat eläimiä, kyse on oikeista asioista. Myös vanhemmat voivat oppia kirjaa lukiessa uutta poliisin työstä”, Kalejaiye kertoo.
Nippelitietoa ja erikoisia faktoja rakastava Kalejaiye halusi kirjoittaa tarinaan mukaan myös hauskoja eläinmaailman erikoisuuksia: Uutuuskirjasta oppii muun muassa sen, etteivät gorillat tykkää kastua ja kuinka leijonilla ja jääkarhuilla on täysin erilaiset tassut.
Gorilla soveltuu myös hyvin järjestystä ylläpitäväksi poliisiksi.
”Hopeaselkägorillat ovat viidakon kuninkaita! Ne ovat uskottavia ja maskuliinisia, mutta silti suuremmilta osin kasvissyöjiä, lempeitä eläimiä – isähahmoja, jotka pitävät huolta lapsistaan ja laumastaan. Pyrin olemaan sellainen itsekin poliisina, haluan pitää huolta asioista ja ihmisistä, mutta jos tilanne niin vaatii, käskyttäminenkin luonnistuu”, Kalejaiye kuvailee.
Konstaapeli Gorilla ja kadonnut keksipurkki -kirjan on kuvittanut Anni Nykänen.
Daniel Kalejaiye on vanhempi konstaapeli, jonka sosiaalisen median tilejä seuraa yli 240 t. ihmistä. Kalejaiye työskentelee Itä-Suomen poliisilaitoksella nuortenrikostutkijana sekä nettipoliisina. Hän on kirjoittanut kirjan Konstaapeli Daniel tässä, moro! ja juontanut Ylen Summeri-ohjelmaa. Anni Nykänen on sarjakuvataiteilija, kuvittaja ja graafinen suunnittelija.
Konstaapeli Gorilla ja kadonnut keksipurkki ilmestyy myös Daniel Kalejaiyen lukemana äänikirjana sekä sähkökirjana.
Haastattelupyynnöt, arvostelukappaleet ja lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat,
Otavan Kirjasto, sarjakuvat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Helsingin Kirjamessuille saapuvan Alex Schulmanin romaani 17. kesäkuuta on ylistetty kirja perheestä, kipeistä muistoista ja totuuden löytämisestä22.10.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Polta nämä kirjeet -romaanillaan suursuosioon nousseen Alex Schumanin uutuutta on jo ehditty kehua Ruotsissa "Schulmanin parhaaksi teokseksi".
Otavan ja Kariston kuvakirjasyksy on täynnä isoja ja pieniä tunteita, uuden oppimista ja unelma-ammatteja13.10.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Syksyn uutuuskirjoista löytyy suloisia tarinoita kaikenlaisiin iltasatuhetkiin.
Camilla Läckberg palaa Fjällbackaan – uusi psykologinen trilleri Itkijänainen paljastaa menneisyyden synkät salaisuudet10.10.2025 11:21:33 EEST | Tiedote
Huippusuositun Fjällbacka-dekkarisarjan kiihkeästi odotettu 12. osa lunastaa kaikki odotukset!
Odotus on ohi – Cormoran Strike palaa Robert Galbraithin uudessa romaanissa Merkitty mies10.10.2025 09:22:00 EEST | Tiedote
Robert Galbraithin lukijoille on luvassa todellinen herkku – yli 900 sivua intensiivistä jännitystä.
Joko tunnet Dandy Peppusen? Nyt on supersuositun mestarietsivän isän seikkailujen vuoro!9.10.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Dandy Peppusen nuoruusvuodet on japanilaisen Mestarietsivä Peppunen -kirjasarjan spin-off. Sen päähenkilö on lapsiperheiden suosikkietsivä Peppusen isä, jonka kirjoissa seurataan hänen nuoruudenseikkailujaan aloittelevana arkeologina.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

