SDP:n Piritta Rantanen: Jälleen yksi poliittinen virkanimitys puolueelta, jossa niitä vielä heti sitten kovin sanoin haukuttiin
SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Piritta Rantanen muistuttaa perussuomalaisia puolueen aiemmasta kielteisestä suhtautumisesta poliittisiin virkanimityksiin.

- Kerta kerran jälkeen perussuomalaiset onnistuvat jotenkin perustelemaan itselleen sen, että ennen vaaleja puhutaan yhtä ja vaalien jälkeen tehdään toista, Rantanen kummeksuu.
Wille Rydman jatkaa trendiä, jossa perussuomalaiset peruuttelee aiemmista kannoistaan. Rydman esitti tänään nimitettyä omaa erityisavustajansa Business Finlandin pääjohtajaksi. Aiemmin ministeri Mari Rantanen (ps.) nimitti puoluetoverinsa ja oman valtiosihteerinsä Suojelupoliisin johtoon, vaikka edellisellä vaalikaudella hän oli arvostellut edeltäjäänsä poliittisista virkanimityksistä kovin sanoin.
- Taas on takki kääntynyt niin että vuori loistaa. Siitä on hyvä jatkaa kaulukset pystyssä eteenpäin kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka kauan perussuomalaiset luulevat, että tämä bluffi kantaa?
Yhteyshenkilöt
Piritta RantanenKansanedustaja, eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja
Puh:050 545 1123Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Joona Räsänen: Orpon kannattaa jo lopettaa pehmoisten puhuminen25.10.2025 13:14:33 EEST | Tiedote
”Kokoomuksen puoluevaltuuston kokouksessa pääministeri Orpo väitti jälleen, että SDP ei ole esittänyt vaihtoehtoja ja tämähän ei pidä paikkaansa. Orpo on kunnostautunut syksyllä jo useamman kerran puhumalla pehmoisia”, huokaa kansanedustaja Joona Räsänen (sd).
SDP:n Niina Malm: Orpon hallituksen toimintakyky heikkenee silmissä25.10.2025 09:19:09 EEST | Tiedote
”Kuluneen viikon uutisointi datakeskusten verotuksen ympärillä huolestuttaa”, toteaa kansanedustaja Niina Malm (sd). ”Päätökset, joita tehdään epävarmoin perustein ja sitten yllättäen perutaan, saavat jälleen epäilemään, että Orpon hallituksen toimintakyky on heikentynyt huomattavasti. Hallituksessa poukkoillaan kuin pingispallot ja päätöksistä kärsivät talous ja kansalaiset”, muistuttaa Malm.
SDP:n Lauri Lyly: Työnantajien vastuuta työntekijöiden osaamisesta on lisättävä25.10.2025 09:15:00 EEST | Tiedote
Työnantajien on otettava nykyistä enemmän vastuuta siitä, että työntekijöiden osaaminen on ajan tasalla, vaatii SDP:n kansanedustaja Lauri Lyly. Työelämä muuttuu ja esimerkiksi teknologia kehittyy niin valtavaa vauhtia, että jokaisen ihmisen pitää pystyä kehittämään omaa osaamistaan jatkuvasti. Tämä ei kuitenkaan voi olla vain ihmisten omalla vastuulla, vaan myös työnantajien on otettava tästä nykyistä enemmän vastuuta.
SDP:n Kumpula-Natri on järkyttynyt Latvian aikeista irrottautua Istanbulin sopimuksesta24.10.2025 14:32:09 EEST | Tiedote
Istanbulin sopimus on Euroopan neuvoston yleissopimus, jonka tavoitteena on ehkäistä ja torjua naisiin kohdistuvaa väkivaltaa ja perheväkivaltaa, suojella uhreja ja saattaa tekijät vastuuseen. "Mikäli Latvia irtautuu sopimuksesta, lähettää se väkivallan naisuhreille viestin, että heidän foikeuksiaan ja tarpeitaan ei oteta vakavasti ja olisi ensimmäinen EU-maa, joka jättäisi näin merkittävän naisia suojelevan sopimuksen", toteaa järkyttynyt kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (sd), Euroopan neuvoston parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen delegaation puheenjohtaja.
SDP:n Saku Nikkanen: Haastan päättäjät mukaan purkamaan liikunnan esteitä24.10.2025 10:47:14 EEST | Tiedote
SDP:n kansaedustaja Saku Nikkanen on jättänyt kirjallisen kysymyksen hallitukselle liikunnan vapaaehtoistyön byrokratian purkamisesta. Hallitusohjelmassa on selkeästi linjattu, että "Hallitus turvaa liikunnan vapaaehtoistyön varmistaen, ettei tarpeeton byrokratia ole este seurojen ja järjestöjen toiminnalle tai tapahtumien järjestämiselle", sanoo Nikkanen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme