Paluun eduskuntaan tekevä Miapetra Kumpula-Natri aloittaa SDP:n kansanedustajana
15.7.2024 15:13:33 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Miapetra Kumpula-Natri (sd.) palaa eduskuntaan toimittuaan 10 vuotta Euroopan parlamentin jäsenenä ja uusien meppien astuttua tehtäviin. Kumpula-Natri valittiin eduskuntaan keväällä 2023 Uudenmaan vaalipiiristä.

- Maailma on kymmenessä vuodessa muuttunut paljon ja se lisää Suomen tarvetta nähdä Koillis-Euroopan nurkkaa laajemmin turvallisuuden, talouden, teknologian ja politiikan tulevaisuuteen. Toivon tuovani eduskuntaan rohkeutta vahvistaa hyvää Suomessa ja avoimuutta tarttua tulevaisuuden muutostarpeisiin. Halusin eduskuntaan haastavaan työhön monien murrosten aikana, joita Suomi nyt kohtaa, Kumpula-Natri toteaa.
- Meppinä Euroopassa ja laajemmissakin konteksteissa on ollut ilo ja kunnia edustaa suomalaisia. Maailman parhaana maana kannattaa pysytellä tai siihen pääsyä tavoitella. Mahdollisuuksia meillä on digitalisaatiossa, kestävässä siirtymässä puhtaisiin teknologioihin ja koulutuksessa sekä oikeusvaltiona mm. lehdistövapauden ja demokratian saralla, Kumpula-Natri sanoo.
- Kiitän tuesta ja luottamuksesta koko Suomen vaalipiiriä meppiajasta ja tartun odottavaisena haasteeseen kansanedustajan tehtäviin Uudeltamaalta saamani luottamuksen saatuani, Kumpula-Natri päättää.
Kumpula-Natri toimi SDP:n kansanedustajana vuosina 2003–2014, mm. Suuren valiokunnan puheenjohtajana. Hän tuli valituksi Euroopan parlamentin jäseneksi vuonna 2014 ja 2019. Hän ei enää 2024 hakenut kolmannelle kaudelle. Kumpula-Natri toimi europarlamentaarikkona mm. digitalisaation, energia- ja ilmastonmuutoskysymysten, ulkomaankaupan, Yhdysvaltojen ja Venäjä-pakotteiden parissa.
Uusien kansanedustajien valiokuntapaikat ja muut nimitykset tehdään syysistuntokauden alkaessa.
Kumpula-Natri on alkuviikon vielä Euroopan parlamentissa Strasbourgissa, mutta keskiviikkona eduskunnassa hoitamassa asioita ja toimittajien tavattavissa.
Yhteyshenkilöt
Miapetra Kumpula-NatriKansanedustaja
Puh:0505113004Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Riitta Kaarisalo: Kokoomus lupaa taas kuuta taivaalta – faktat kertovat toista4.10.2026 13:22:33 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo lupaa suomalaisille jälleen talouskasvua, työllisyyttä ja miljardien säästöjä. SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalon mukaan kokoomuksen puheita kannattaa verrata siihen, mitä faktat kertovat.
SDP:n Suhonen: Kokoomuksen väite kolmikannan hylkäämisestä on härskiyden huippu – Pääministeri on kerta toisensa jälkeen kieltäytynyt palaamasta kolmikantaan4.10.2026 13:05:35 EEST | Tiedote
Kokoomuksen sosiaaliturvaministeri Karoliina Partanen syyttää SDP:tä sosiaalisessa mediassa siitä, ettei puolue enää luottaisi kolmikantaan. Väite on SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen mukaan härskiyden huippu.
SDP:n Saku Nikkanen: Nuorten äärioikeistolainen radikalisoituminen on pysäytettävä4.10.2026 10:02:10 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen on vakavasti huolissaan siitä, että nuoret radikalisoituvat äärioikeistolaiseen väkivaltaiseen ajatteluun.
SDP:n Aki Lindén: Hyvinvointialueiden yhdistämisen aika ei ole nyt4.10.2026 09:17:56 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Aki Lindén torjuu ajatuksen hyvinvointialueiden määrän vähentämisestä ensi vaalikaudella. Lindénin mukaan alueiden yhdistämiseen ei ole tässä vaiheessa perusteita. Parlamentaarisessa valmistelussa enemmistö eduskuntapuolueista on suhtautunut nihkeästi hyvinvointialueiden yhdistämisiin.
SDP:n Helena Marttila: Hallitus on omilla toimillaan hankaloittanut yksinhuoltajien työllistymistä ja syventänyt lapsiperheiden köyhyyttä4.10.2026 09:12:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Helena Marttila vaatii hallitukselta konkreettisia toimia yksinhuoltajien työllistymisen tukemiseksi. Marttila kommentoi perhevapaalla olevan ministeri Sanni Grahn-Laasosen haastattelua (HS 2.10.), jossa ministeri korosti vanhempien työllistymistä ratkaisuna perheiden köyhyyden vähentämiseen. Marttilan mukaan hallituksen tähänastiset päätökset ovat päinvastoin hankaloittaneet etenkin yksinhuoltajien työllistymistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme