Kokoomuksen Kilpi: Tänä kesänä poikkeuksellinen määrä teitä kuntoon - keskivilkkaiden teiden päällystyskilometrit tuplaantuvat
Hallitus on myöntänyt vuodelle 2024 250 miljoonaa euroa lisärahaa teiden päällystämiseksi. Summa on osa Orpon hallituksen korjausvelan purkuun osoittamaa 520 miljoonaa euroa. Kansanedustaja Marko Kilpi iloitsee vilkkaan päällystyskauden näkyvän ympäri Suomen, sillä teitä on tavoite päällystää noin 4000 kilometriä. Poliisikansanedustajan mukaan toivottu lisärahoitus on myös konkreettinen turvallisuusteko. Teiden käyttäjiltä hän toivoo malttia liikenteessä.

Tänä kesänä Suomen maanteitä päällystetään poikkeuksellisen paljon. Kokoomuksen poliisikansanedustaja ja liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen Marko Kilven mukaan tavoitteena on päällystää noin 4000 kilometriä maanteitä sekä kävely- ja pyöräilyväyliä. Samaan suuruusluokkaan on ylletty viimeksi vuonna 2020.
”Orpon hallitus on osoittanut korjausvelan purkuun 520 miljoonaa euroa, josta tänä vuonna saadaan käyttöön 250 miljoonaa euroa. Tiedämme jokainen, että Suomen maantieverkosto on osin rapakunnossa ja tiestön korjausvelka on noin 2.4 miljardia euroa. Aiomme tästä pirullisen vaikeasta taloustilanteesta huolimatta taittaa korjausvelan kasvua”, Kilpi sanoo.
Kilpi sanoo keskivilkkaiden teiden päällystyskilometrien tuplaantuvan viime vuosiin verrattuna siitäkin huolimatta, että asfaltoinnissa käytettävän bitumin hinta on edelleen verrattain korkea.
”Tänä kesänä päällystysohjelman pituus vastaa tieverkon nykykunnon ylläpitämiseen tarvittavaa päällystyskilometrien vähimmäismäärää. Työntäyteinen päällystyskausi näkyy ja tuoksuu joka puolella Suomea”, Kilpi sanoo.
Poliisikansanedustaja toivoo lomailevilta suomalaisilta malttia liikenteeseen ja kärsivällisyyttä tietyömaiden läheisyydessä.
”Vaikka tietyömaat saattavat hidastaa omaa matkantekoa, on hyvä muistaa, että päällystystyöt ovat meidän kaikkien eduksi. Niin tavallisen tienkäyttäjän, lomailijan, työmatka-autoilijan kuin elinkeinoelämänkin. Se on myös konkreettinen teko tiellä liikkuvien turvallisuuden lisäämiseksi, sillä teiden huono kunto johtaa myös vaaratilanteisiin”, Kilpi päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marko KilpiKansanedustaja
Savo-Karjalan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Valkonen: ”Kukaan yrittäjä ei tahdo irtisanoa ilman hyvää syytä”1.7.2025 11:25:59 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Ville Valkosen mukaan lakiesitys irtisanomisen helpottamisesta madaltaa työllistämisen kynnystä erityisesti pk-yrityksissä ja vahvistaa oikeudenmukaisuutta työpaikoilla. Valkonen muistuttaa alisuoriutumisen olevan jo nyt irtisanomisperuste, jonka kriteereitä esityksessä täsmennetään. ”Selkeät pelisäännöt hyödyttävät sekä työntekijöitä että työnantajia.”
Kokoomuksen Sirén: Kiitos Orpon hallituksen alusten käymälävesien laskeminen Itämereen päättyy tänään1.7.2025 07:39:00 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi vuoden 2024 lopulla hallitusohjelman mukaisen esityksen, jonka perusteella käymäläjätevesien laskeminen Suomen aluevesillä päättyy tänään 1.7.2025. Harmaan veden osalta kielto astuu voimaan vuoden 2029 alussa.
Kokoomuksen Partanen: Mäkysen puheet ovat osoitus SDP:n talouspolitiikan sekavuudesta – ”Missä Lindtmanin leikkauslistat?”30.6.2025 11:05:01 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen haluaa perua hallituksen säästötoimia ja työmarkkinoille tehtyjä uudistuksia. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partasen mukaan SDP:n pitkään jatkunut talouspolitiikan linjan sekavuus on vastuutonta tilanteessa, jossa valtiovarainministeriö varoittaa jopa 5-9 miljardin euron lisäsopeutustarpeesta ensi vaalikaudella.
Kokoomuksen Kopra: Velkajarru tarvitaan tulevien sukupolvien turvaksi28.6.2025 10:48:00 EEST | Tiedote
“Valtion velan hoitaminen tulee olemaan vielä monen hallituksen pöydällä. Parlamentaarinen sitoutuminen velkajarruun on välttämätöntä, jos haluamme taata hyvinvoinnin tuleville sukupolville”, kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra sanoo.
Kokoomuksen Autto: “Nyt on tekojen aika – lännen tuen on vastattava Ukrainan tarpeisiin”24.6.2025 16:45:21 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskunnan puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Heikki Autto vaatii päättäväisiä toimia länsimailta Ukrainan tukemiseksi Naton huippukokouksen yhteydessä. Autto on yksi useiden maiden parlamentaarikoiden ja asiantuntijoiden allekirjoittaman kansainvälisen vetoomuksen “Match Words with Power” tukijoista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme