Lappiin sijoittuva hanke tähtää luontokadon hillintään ja tarjoaa maanomistajille uusia mahdollisuuksia
16.7.2024 14:52:47 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
MTK:n Luontoarvomarkkinoilta lisäarvoa Lappiin –hankkeessa tavoitteena on kehittää menetelmä, joka luo metsänomistajalle uusia ansaintakeinoja samalla parantaen ilmaston, ympäristön ja vesien tilaa sekä hilliten luontokatoa. Työ on herättänyt kiinnostusta ja parhaillaan hanke etsii esimerkkikohteita lappilaisten metsänomistajien luontoarvokohteiden tuotteistamista ja luontoarvokaupan sopimusmalleja varten.

Luontoarvokaupan mahdollisuudet löytyvät sen vapaaehtoisuudesta ja markkinalähtöisyydestä. Maanomistaja voi oma-aloitteisesti laittaa luontoarvokohteensa Luontoarvot.fi -palveluun tarjolle. Palveluun rekisteröityminen ja sen käyttö on maksutonta.
Lapin ainutlaatuinen luonto luo alueen maanomistajille otollisen pohjan kehittää luontoarvojen arvottamista.
”Luontoarvokohteita voi olla ennallistamista kaipaava pienvesistö, riistatiheiköt, vähäpuustoset suot, komeat aihkimännyt, rakat ja kalliokot, metsäpalokohteet, petolinnun pesät tai vaikka kokonaiset metsiköt mökkitontin ympärillä tai matkailukeskuksen lähettyvillä. Maanomistajuus luontoarvokaupassa pysyy entisellään, sopimusehdoista ja korvaussummista osapuolet saavat keskustella keskenään”, kertoo hankkeen projektipäällikkö Ia-Mari Tiilikainen.
Luontoarvokaupan ostajalle tämä antaa mahdollisuuden olla aktiivisesti mukana luontokadon hillitsemisessä.
”Tarjoamalla metsänomistajalle korvausta luontoarvoista, mahdollistetaan heille vaihtoehtoinen ansaintakeino perinteisen puukaupan lisäksi tai jopa kokonaan sen sijaan. Metsänomistajilla on lukuisia eri tavoitteita, joihin näiden palveluiden kehittämisellä erityisesti vastataan. Yksityisiä markkinoita tarvitaan valtion tärkeiden, mutta budjetillisesti rajallisten suojeluohjelmien rinnalle”, Tiilikainen jatkaa.
Kuten kaikessa kaupankäynnissä, ovat sopimusehdot tärkeässä roolissa myös luontoarvokaupassa. Tämän hankkeen aikana on tarkoitus luoda toimivia sopimusmalleja erilaisiin kauppakohteisiin ja kerätä tietoa mm. kohteiden tuotteistamisesta.
”Luontoarvoja kannattaa avoimin mielin tuoda tarjolle niin isoja kuin pieniä, karuja ja reheviä. Meille lappilaisille jotkut niin tavanomaiset ja jopa arkiset luontotilkut ovat ainutlaatuisia luontoarvoiltaan ja herättävät suurta ihastusta kauneudellaan. Mielelläni kuulisin toimijoilta jo toteutuneista luontoarvokaupoista ja hyväksi todetuista käytänteistä, niistä voi olla iso apu luontoarvomarkkinoiden eteenpäin viemiseksi.”
Hankkeen rahoittajina toimivat EU:n maaseuturahasto ja Lapin ELY-keskus
Lisätietoja:
Ia-Mari Tiilikainen
Luontoarvomarkkinoilta lisäarvoa Lappiin -hanke, projektipäällikkö
MTK Keskusliitto, metsänomistajat -linja
Puhelin: +358 50 337 8195
Sähköposti: ia-mari.tiilikainen@mtk.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Pohjoismaisten metsänomistajien yhteinen ääni vahvistuu NSF:n juhlavuonna4.9.2026 11:35:26 EEST | Tiedote
Pohjoismaisten metsänomistajien yhteistyöjärjestö Nordic Family Forestry Alliance (NSF) kokoontui vuosikokoukseen Norjassa. Tämän vuoden kokous oli erityinen, sillä NSF täyttää jo 80 vuotta.
MTK ja SLC komissaari Várhelyille: EU:n palkittava ennaltaehkäisyä ja varmistettava reilu kilpailu3.9.2026 14:54:19 EEST | Tiedote
MTK ja SLC tapasivat terveys- ja eläinten hyvinvoinnista vastaavan EU-komissaarin Olivér Várhelyin tämän Suomen-vierailun yhteydessä. Järjestöt korostivat tapaamisessa, että Euroopan eläinterveyttä, eläinten hyvinvointia ja ruokaturvaa voidaan kehittää tehokkaimmin ennaltaehkäisyn kautta. EU:n on varmistettava tasapuoliset pelisäännöt tuontituotteille.
MTK kiittää, että hallitus ottaa ASF-kriisin torjunnan vakavasti1.9.2026 21:54:52 EEST | Tiedote
MTK pitää erittäin tärkeänä, että hallitus budjettiriihensä yhteydessä vakuutti sitoutuneensa Afrikkalaisen sikaruton (ASF) nopeaan torjuntaan ja varaavansa siihen riittävät resurssit. Taudin tehokas torjunta on välttämätöntä kotimaisen ruoantuotannon, eläinterveyden sekä laajasti suomalaisten normaalin arjen turvaamiseen. ASF-kriisin vaikutukset eivät rajaudu vain sikatalouteen.
Oikeudellinen arvio: Suomella on merkittävä liikkumavara ennallistamisasetuksen toimeenpanossa31.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Suomen ei tarvitse tyytyä ennallistamisasetuksen tiukimpaan mahdolliseen tulkintaan, toteaa tuore oikeudellinen arvio. Sen mukaan kansallista liikkumavaraa on ja sitä voidaan hyödyntää laajasti ilman, että Suomi vaarantaa EU-oikeuden velvoitteiden toteutumisen.
Metsäalan järjestöjen viesti hallitukselle: Metsänhoidon tuet ovat investointi Suomen metsien kasvuun ja tulevaisuuteen27.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Puuntuotannon tuet lisäävät metsänhoitotöitä, vahvistavat metsäteollisuuden tulevaa puunsaantia ja palauttavat huomattavan osan niihin käytetyistä varoista takaisin valtiolle. Pellervon taloustutkimus PTT:n selvitys osoittaa, että tukien lisäämiselle on vahvat yhteiskunnalliset ja taloudelliset perusteet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

