DNA Oyj

DNA:n ja Telian 3G-verkko sammuu Pohjois-Karjalassa ja Pohjois-Savossa

18.7.2024 09:00:00 EEST | DNA Oyj | Tiedote

Jaa

DNA:n ja Telian yhteisesti omistaman Suomen Yhteisverkon (SYV) 3G-verkon sammuttaminen jatkuu elokuussa. 3G-verkon alasajo vapauttaa vanhan tekniikan käytössä olleet taajuudet ja resurssit turvallisemmille ja energiatehokkaammille 4G- ja 5G-verkkoteknologioille, jotka tarjoavat asiakkaille paremman käyttökokemuksen.

Kuvassa vaaleanpunaisella värjätty alue, jolta 3G-verkko sammutetaan elokuussa, viikoilla 31–34.
Kuvassa vaaleanpunaisella värjätty alue, jolta 3G-verkko sammutetaan elokuussa, viikoilla 31–34.

”Aloitimme 3G-verkon sammutuksen toukokuussa DNA:n ja Telian verkkoihin rajoittuvalla alueella Kymenlaaksossa. Työ on edennyt kesän aikana hyvin ja aikataulussa Kaakkois-Suomessa, ja jatkamme sitä yhä laajemmalla Itä-Suomessa. Varmistamme, että asiakkaiden palvelukokemus jatkuu laadukkaana”, Suomen Yhteisverkon toimitusjohtaja Sami Siiki kertoo.

Elokuussa 3G-verkon sammutus jatkuu seuraavasti:

  • Viikolla 31: Enonkoski, Joroinen, Juva, Kitee, Pieksämäki, Rantasalmi, Savonlinna, Tohmajärvi, Varkaus
  • Viikolla 32: Hankasalmi, Hirvensalmi, Kangasniemi, Konnevesi, Kuopio, Lapinlahti, Leppävirta, Mikkeli, Rautalampi, Siilinjärvi, Suonenjoki, Tervo, Vesanto
  • Viikolla 33: Heinävesi, Juuka, Kaavi, Kontiolahti, Lieksa, Liperi, Outokumpu, Polvijärvi, Rautavaara, Tuusniemi
  • Viikolla 34: Ilomantsi, Joensuu, Kitee, Kontiolahti, Rääkkylä

Syyskuussa sammutus jatkuu Kalajoen, Kemin ja Kuusamon suuntaan ulottuvalla alueella.

DNA:n ja Telian omat 3G-verkot suljetaan myös

Suomen Yhteisverkon omistajayhtiöistä DNA on jo sulkenut oman 3G-verkkonsa, ja Telian 3G-verkon alasajo on parhaillaan käynnissä.

DNA:n ja Telian kuluttaja- ja yritysasiakkaita on tiedotettu 3G:n alasajoon liittyen, ja suurin osa asiakkaista on jo siirtynyt käyttämään 4G- tai 5G-liittymiä. DNA:n ja Telian yksityis- ja yritysasiakkaat voivat tarkistaa omat liittymätietonsa DNA:n ja Telian omien palveluiden kautta.

Lisätiedot löytyvät DNA:n ja Telian verkkosivuilta (www.dna.fi/3G ja https://www.telia.fi/3g). 3G-verkon sammuttamisesta on kerrottu aiemmin viime marraskuussa, huhtikuussa ja kesäkuussa.

Suomen Yhteisverkon 5G-rakentaminen on edennyt hyvin, ja 5G-verkko valmistuu kokonaisuudessaan vuoden 2024 loppuun mennessä. 5G-verkon rakentamisen lisäksi Suomen Yhteisverkon alueella on modernisoitu 4G-verkkoa kapasiteetin ja laajemman peittoalueen takaamiseksi.

Lisätietoja medialle:

Kuvat

Kuvassa vaaleanpunaisella värjätty alue, jolta 3G-verkko sammutetaan elokuussa, viikoilla 31–34.
Kuvassa vaaleanpunaisella värjätty alue, jolta 3G-verkko sammutetaan elokuussa, viikoilla 31–34.
Lataa

Suomen Yhteisverkko on DNA Oyj:n ja Telia Finland Oyj:n vuonna 2014 perustama yhteinen verkkoyhtiö, joka suunnittelee, toteuttaa ja ylläpitää matkaviestinverkkoa Pohjois- ja Itä-Suomen alueella.

DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Tehtävämme yhteiskunnassa on yhdistää tärkeimmät. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,7 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2023 liikevaihtomme oli 1 067 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1 700 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, X:ssä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

DNA purkaa käytöstä poistuneita puhelinpylväitä ja -johtoja Päijät-Hämeessä3.7.2026 11:00:00 EEST | Tiedote

DNA poistaa Päijät-Hämeessä vanhan kupariverkon käytöstä poistuneita puhelinpylväitä ja ilmajohtoja vuosien 2026–2027 aikana. Osa puhelinpylväistä ja -linjoista sijaitsee yksityisillä mailla ja pihoilla. Päijät-Hämeessä purkutyöt ovat parhaillaan käynnissä muun muassa Hartolan, Sysmän, Asikkalan ja Nastolan alueilla. Vuonna 2027 purkutyöt jatkuvat Lahdessa, Orimattilassa ja Kärkölässä.

Kyselytutkimus: moni kokee haasteita kodin nettiyhteyksissä2.7.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

DNA:n Digitaalinen elämä 2026 -tutkimuksen mukaan suomalaisten arki on vahvasti kytköksissä digitaalisiin palveluihin, mutta nettiyhteyksissä on yhä parantamisen varaa. Jopa 37 prosenttia suomalaisista haluaisi kodin nettiyhteyden toimivan paremmin, ja noin viidennes on kohdannut haasteita netin kanssa. Yleisimmät ongelmat liittyvät hitaaseen tai muuten heikosti toimivaan yhteyteen kotona tai töissä.

Survey: Many experience challenges with internet connections at home2.7.2026 08:30:00 EEST | Press release

According to DNA’s Digital Life 2026 survey, Finns’ daily lives are strongly connected to digital services, but there is still room for improvement in internet connections. As many as 37% of Finns would like their home internet connection to work better, and about one in five has experienced challenges with their internet. The most common issues relate to slow or otherwise poorly functioning connections at home or at work.

DNA:n kesäkuun 2026 myydyimmät puhelimet, älykellot ja tietokoneet1.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Vasta kuukausi sitten Suomen markkinoille palannut Realme loi historiallisen ilmiön puhelinmarkkinassa. Realme GT 8 Pro 5G nousi suoraan DNA:n kuluttaja-asiakkaiden kesäkuun myydyimmäksi puhelimeksi. Myös älykellojen kategoriassa todistettiin merkittävää voittokulkua, kun myydyimpänä mallina säilyi jo kolmatta kuukautta peräkkäin ZTE K2 -lasten kellopuhelin. Huhti–kesäkuun tietokonemyynnin kärkipaikan nappasi puolestaan Acer Chromebook 314.

Tietomurto ei yleensä jää tietomurroksi – kesällä vuotaneita tietoja käytetään matkailu- ja lippuhuijauksissa29.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Kesä tuo mukanaan matkustamisen, festarit ja verkkokauppaostokset, mutta samalla myös huijausten sesongin. Viimeaikaiset tietomurtotapaukset muistuttavat, että kuka tahansa voi joutua tietovuodon kohteeksi, vaikka käyttäisi tunnettuja ja luotettavia palveluita. Yksi harkitsematon klikkaus, sivullisen näkemä puhelimen tunnuskoodi tai vuotaneiden tietojen päätyminen rikollisten käsiin voi pilata loman jo ennen kuin se ehtii alkaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye