Vihreät Euroopan parlamentissa

Europarlamentaarikot Ohisalo ja Niinistö: Ilmastotoimien vauhdittaminen ja oikeusvaltion puolustaminen ovat syy tukea von der Leyeniä jatkokaudelle komission johtoon

18.7.2024 13:36:47 EEST | Vihreät Euroopan parlamentissa | Tiedote

Jaa

Vihreiden europarlamentaarikot Maria Ohisalo ja Ville Niinistö tukevat Ursula von der Leyenin valintaa toiselle kaudelle EU-komission puheenjohtajaksi. Von der Leyen sitoutui edistämään ilmastotoimia sekä puolustamaan oikeusvaltiota ja vastustamaan äärioikeiston nousua Euroopassa. Vihreiden ryhmän selkeä enemmistö äänestää samoin von der Leyenin puolesta ryhmäkeskustelujen perusteella. Valinnasta äänestetään EU-parlamentin täysistunnossa Strasbourgissa torstaina iltapäivällä.

Europarlamentaarikot Ville Niinistö ja Maria Ohisalo
Europarlamentaarikot Ville Niinistö ja Maria Ohisalo

- Euroopan unionin on oltava globaali ilmastojohtaja. Vihreiden ryhmä kävi hyvää keskustelua von der Leyenin kanssa ja hän sitoutui linjauksissaan toteuttamaan vihreiden vaatimat tavoitteet. Ilmastopolitiikkaa vauhditetaan asettamalla 90 % päästövähennystavoite vuodelle 2040 ja teollisuuden päästövähennyksiä vauhditetaan investointi-ohjelmalla. Talouden, ympäristön ja turvallisuuden tavoitteiden kytkeytyminen yhteen toteutui kestävää tulevaisuutta edistävällä tavalla, Niinistö sanoo.

- Uuden komission johtaja näyttää koko Euroopan suuntaa, ja hänen on oltava vahvasti ihmisoikeuksia kunnioittava ja oikeusvaltiota puolustava. Varoittavia esimerkkejä median vapauden kyseenalaistamisesta, oikeuslaitoksen riippumattomuuden heikentämisestä vallanpitäjien kriitikoiden hiljentämisestä ja vähemmistöjen oikeuksien kaventamisesta riittää eri EU-maissa. Pidän erittäin tärkeänä, että vihreiden vaalilupaus äärioikeiston pysäyttämisestä näyttää nyt toteutuvan, kun von der Leyenin linjapaperi, puhe ja useat henkilövalinnat viitoittavat tietä Eurooppa- ja demokratiamyönteisille voimille, Ohisalo sanoo.

- Vihreä siirtymä ei saa tarkoittaa vain ilmastokriisin torjuntaa, vaan luontokadon pysäyttämiseksi on myös jatkettava työtä. Isot murrokset eivät myöskään saa tapahtua yksittäisten ihmisten kustannuksella. Sosiaalinen oikeudenmukaisuus edellyttää EU:lta uusia avauksia köyhyyden torjumiseksi ja työntekijöiden aseman vahvistamiseksi. Huoli toimeentulosta painaa monella, ja siksi esimerkiksi asumisen hinnan pitäminen kurissa, jota varten tulee myös oma komissaarinsa ja ohjelmansa, ja asunnottomuuden torjunta koko EU:ssa on tarpeen, ja näihin von der Leyen sitoutui, Ohisalo päättää.

-Von der Leyen lupasi vahvaa tukeaan Ukrainalle ja teki tiukan linjanvedon, että venäläisestä fossiilienergiasta luovutaan Euroopassa. Tämä on valtava turvallisuus-, talous- ja ilmastokysymys. Lisäksi vihreille tärkeä vaatimus toteutui siinä, että puheessaan von der Leyen sitoutui edistämään välitöntä ja pysyvää tulitaukoa Gazaan ja puolustamaan palestiinalaisten oikeuksia tavalla, joka korjaa komission linjaa ihmisoikeusmyönteisemmäksi aiemmasta, Niinistö päättää.

Lisätiedot:
MEP Maria Ohisalo, maria.ohisalo@ep.europa.eu
MEP Ville Niinistö, ville.niinisto@ep.europa.eu

Avainsanat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät Euroopan parlamentissa

“Kaivostoimintaa ei voi edistää hinnalla millä hyvänsä” - Vihreät mepit Ohisalo ja Niinistö vaativat komissiolta kantaa Soklin kaivoshankkeen ympäristöriskeistä24.4.2026 08:15:32 EEST | Tiedote

Vihreiden europarlamentaarikot Maria Ohisalo ja Ville Niinistö ovat huolissaan kaivostoiminnan kiihdyttämisestä luonnon ja ympäristön kustannuksella ja paikallisyhteisöjen tahdon vastaisesti. Mepit jättivät komissiolle kirjallisen kysymyksen Savukoskella sijaitsevan Soklin kaivoshankkeen ympäristöriskeistä ja pyytävät arviota siitä, miten hanke noudattaa EU:n ympäristölainsäädäntöä.

Ville Niinistö: Fossiilienergian kriisi ratkeaa vain fossiilisten käytön alasajon vauhdittamisella ja kestävien vaihtoehtojen edistämisellä22.4.2026 14:05:09 EEST | Tiedote

Europarlamentaarikko Ville Niinistö pitää EU-komission tänään julkaisemia toimia energiakriisiin vastaamiseksi tarpeellisina, mutta riittämättöminä. Euroopan komissio julkaisi tänään ”AccelerateEU”-paketin, vastauksena historiallisen vakavaan energian hintakriisin, jonka Yhdysvaltojen hyökkäys Iraniin ja sitä seurannut Hormuzinsalmen sulku käynnisti.

Suomalaiset europarlamentaarikot vaativat komissiolta muutosta korkotukilainojen sisällyttämisestä julkiseen velkaan17.4.2026 10:44:16 EEST | Tiedote

Suomalaiset europarlamentaarikot Maria Ohisalo, Li Andersson, Maria Guzenina, Eero Heinäluoma, Anna-Maja Henriksson, Merja Kyllönen, Ville Niinistö, Sirpa Pietikäinen ja Jussi Saramo vaativat kirjallisessa kysymyksessään Euroopan komissiolta tarkennusta korkotukilainojen sisällyttämisestä osaksi julkista velkaa EU:n julkisen talouden ohjausjärjestelmässä. Europarlamentaarikot ovat huolissaan, että vuonna 2022 annettu ohjeistus keinotekoisesti paisuttaa julkisen velan määrää ja haittaa näin kohtuuhintaisen asuntotuotannon tukemista.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye