Paula Lehtomäki korosti metsäsektorin innovaatioita FAO:ssa

Jaa

Maailma tarvitsee alueellisia, kansallisia ja globaaleja toimia biopohjaisen kiertotalouden tukemiseksi. Metsäala on otettava täysimääräisesti mukaan näihin toimiin, sillä metsistä löytyy ratkaisuja joihinkin maailman akuuteimpiin ongelmiin.

YK:n maatalous- ja metsäjärjestön FAO:n metsäkomitea kokoontuu tällä viikolla Roomassa. Innovaatiopainotteisen kokouksen yhteydessä järjestetään maailman metsäviikko, jonka myötä kokouspaikalla on esillä myös suomalaisyritysten puupohjaisia tuotteita.

Kokouksessa puhunut Metsäteollisuus ry:n toimitusjohtaja Paula Lehtomäki korosti metsäsektorin innovaatioiden merkitystä kestävämmän tulevaisuuden luomisessa.

-Jatkuvasti kasvava metsäteollisuuden tuotevalikoima ulottuu arkipäivän tuotteista korkean teknologian nanoselluloosaan ja biomolekyyleihin. Samalla kun uusia innovaatioita luodaan, myös olemassa olevia tuotteita parannetaan, sanoi Lehtomäki. 

Metsäsektorin tarjoamien ratkaisujen hyödyt ovat moninaisia.

-Puurakentaminen esimerkiksi pienentää merkittävästi hiilijalanjälkeä ja edistää ekologisesti vastuullisia rakennuskäytäntöjä, jotka ovat sopusoinnussa luonnon kanssa. Näin puututaan ilmastonmuutokseen, tuetaan syrjäseutujen taloutta ja edistetään kestävää metsänhoitoa, hän jatkoi.

Investoimalla metsäsektorin innovaatioihin voidaan vähentää riippuvuutta rajallisista fossiiliresursseista ja siirtyä kohti kestävämpää kiertotaloutta.

-Puupohjaisten innovaatioiden perustana on kestävä puunhankina. Raaka-aineiden alkuperän tunteminen on olennaisen tärkeää metsien kestävän käytön varmistamiseksi. Esimerkiksi Suomessa pystymme jäljittämään puun alkuperän ja varmistamaan, että se on peräisin metsäkadosta vapaista ja vastuullisesti hoidetuista metsistä, Lehtomäki totesi.

Vaikka metsäteollisuus toimii maailmanlaajuisesti, toimivimmat metsänhoitoa koskevat päätökset tehdään paikallistasolla.

-Ratkaisut joihinkin maailman akuuteimpiin ongelmiin löytyvät meitä ympäröivistä metsistä, Lehtomäki viestitti kokouksen osallistujille.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Metsäteollisuus ry

Uusi selvitys: Satama-automaatio vahvistaa Suomen resilienssiä ja kilpailukykyä26.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote

Globaalien kriisien, toimitusketjujen häiriöiden ja muuttuvan turvallisuusympäristön keskellä Suomen yhteiskunnan ja elinkeinoelämän resilienssi korostuu entistä vahvemmin. Satamilla on keskeinen rooli huoltovarmuuden ja viennin kivijalkana, ja juuri nyt on tärkeää vauhdittaa satamien automaatiokehitystä. Uuden satama-automaatioselvityksen mukaan suomalaisella osaamisella, yhteistyöllä ja kansainvälisistä ratkaisuista oppimalla voidaan rakentaa tehokkaita, turvallisia ja kestäviä satamaympäristöjä, jotka tukevat koko yhteiskunnan toimintakykyä ja kilpailuetua.

Raidekuljetusten lisääminen on tehokkain tapa vähentää metsäteollisuuden logistiikan päästöjä12.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote

Selvitys metsäteollisuuden logistiikan päästöistä sekä niiden vähentämiseen liittyvistä mahdollisuuksista osoittaa, että suurin potentiaali lisäisiin päästövähennyksiin on puukuljetusten siirtämisessä teiltä raiteille. Merenkulun päästökauppa ja ETS2 vähentävät päästöjä vain marginaalisesti. Afryn tekemä laaja, raaka-aineen hankinnasta tavaravientiin ulottuva päästöselvitys ja päästövähennysskenaario on osa metsäteollisuuden ilmastotiekartan päivitystyötä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye