Helsinki palauttaa koripallotelineitä kaupunkilaisten käyttöön
23.7.2024 16:19:03 EEST | Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala | Tiedote
Helsingin kaupunki avaa Haagassa suljetut koripallokorit jälleen pelaamiselle. Pohjois-Haagan ala-asteen sekä Haagan peruskoulun pihoilla sijaitsevien koripallotelineiden sukat suljettiin pelaamisesta aiheutuneen melun vuoksi.

Koripallotelineiden esteet poistetaan keskiviikon 23. heinäkuuta aikana. Vastaisuudessa kentillä suositellaan pelaamista klo 7–22 välisenä aikana. Ohjeistus koskee erityyppisiä pelikenttiä koulun pihoilla, puistoissa ja liikuntapuistoissa.
Pelikenttien aukioloaikoja tarkastellaan kenttäkohtaisesti. Jos kentän vieressä on esimerkiksi palvelutalo, suosituksena on lopettaa pelaaminen klo 21, ja vastaavasti jos asutusta ei ole lähellä, pelaaminen voi jatkua klo 23 asti.
-Koripallotelineiden sulkeminen Haagan peruskoulun ja Haagan ala-asteen koulujen pihoilla oli meidän puoleltamme ylireagointia. Nostamme käden pystyyn virheen merkiksi. Samaan aikaan suhtaudumme vakavasti saamaamme palautteeseen yönaikaisesta melusta, ja sen takia olemme nyt laatineet ohjeistuksen pelikenttien käytölle, sanoo kaupunkiympäristön vs. toimialajohtaja Mikko Ravantti.
Pelikentille lisätään kylttejä
Kaupunki etsii keinoja, joilla yöaikaisen melun syntymistä voitaisiin hillitä. Pelikenttien yhteyteen lisätään kylttejä, joissa ohjeistetaan pelaamisen kellonajoista ja huomaavaisuudesta toisia kohtaan.
Pelaamisesta ja oleskelusta kantautuva melu sekä niihin liittyvä palaute on jokakesäinen ilmiö.
- Kaupunki ei voi yksin estää häiriöitä yöaikaan, vaan siihen tarvitaan kaupunkilaisten apua. Pelikenttien käyttö on sallittua ja toivottavaa, mutta myös toisten ihmisten huomioon ottaminen on välttämätöntä, sanoo kaupunkiympäristön vs. toimialajohtaja Mikko Ravantti.
Erilaisia toiveita kaupunkitilan käytöstä
Kaupunkilaisilla on usein keskenään risteäviä toiveita kaupungin yhteisen tilan käytöstä, ja niitä pyritään yhteensovittamaan kaupunkiympäristön suunnittelussa. Tiivistyvässä kaupungissa tulee entistä tarkemmin ottaa huomioon, minne erilaisia toimintoja sijoitetaan. Leikki- ja liikuntapuistojen suunnittelussa voidaan vähentää meluhaittoja muun muassa sijoittamalla tietyt toiminnot kauemmas asutuksesta. Haastetta suunnittelutyölle asettaa myös ilmaston lämpeneminen. Puistojen ja pelikenttien suunnittelussa varaudutaan siihen, että ulkona oleskellaan entistä myöhempään.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko Ravantti
vs. toimialajohtaja
Helsingin kaupunkiympäristön toimiala
040 334 7256
mikko.ravantti@hel.fi
Antti Halm
vs. tekninen johtaja
Helsingin kaupunkiympäristön toimiala
0400 792 063
antti.halm@hel.fi
Kuvat

Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
PL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611
http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Det sista industriområdet i stadskärnan ändras till bostadsområde - En ny internationell tävling om Hanaholmens kraftverksområde27.2.2026 08:56:59 EET | Pressmeddelande
Området föreslås reserveras för en internationell idé- och byggtävling. Tävlingen ska inledas hösten 2026.
Viimeinen kantakaupungin teollisuusalue muuttuu asuinalueeksi – Hanasaaren voimalaitosalueesta uudenlainen kansainvälinen kilpailu27.2.2026 08:56:59 EET | Tiedote
Alue ehdotetaan varattavaksi kansainvälistä idea- ja toteutuskilpailua varten. Kilpailun on tarkoitus käynnistyä syksyllä 2026.
Last industrial area in the inner city to become a residential area – New international competition for Hanasaari power plant area27.2.2026 08:56:59 EET | Press release
The area is proposed to be reserved for an international idea and implementation competition. The competition is planned to start in autumn 2026.
Helsingin kaupunkiympäristölautakunnan ympäristö- ja lupajaoston päätökset 26.2.202626.2.2026 18:27:42 EET | Tiedote
Kokouksen päätöstiedote (yhteenveto tehdyistä päätöksistä) on julkaistu kaupungin verkkosivuilla: Päätöstiedote 26.2.2026 » Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen. Jaosto kokoontuu seuraavan kerran torstaina 12.3.2026
Ge oss din åsikt om hur vinterunderhållet har lyckats26.2.2026 11:35:29 EET | Pressmeddelande
Svara på enkäten om vinterunderhållet av gatorna i Helsingfors 2025–2026. Svaren används för att utveckla underhållet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme