Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskusPohjois-Pohjanmaan ELY-keskus

Geologisilta ja luontoarvoiltaan merkittävä Ohtavaaran alue hankittu valtion omistukseen

Jaa

Kivarin yhteismetsä tarjosi omistamaansa Pudasjärven Ohtavaaran palstaa ELY-keskukselle ostettavaksi luonnonsuojeluun. Yhteismetsä ja Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus sopivat kiinteistökaupan, jolla valtion omistukseen siirtyi noin 154 hehtaarin suuruinen erillispalsta.

Pirunpelto.
Pirunpelto. Kuva Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus, Eero Melantie.

Ohtavaara rajoittuu Ohtosensuon Natura-alueeseen. Ohtavaaralta avautuu kaunis metsäinen suomaisema lampineen ja pienine järvineen kohti Pudasjärven länsiosia; Pudasjärven kaupungin nettisivuilla Ohtavaaraa kuvataan Vaara-Suomen reunaksi. Ohtavaara on eri selvityksissä todettu valtakunnallisesti arvokkaaksi kallioalueeksi ja rantamuodostumaksi. Hankittu alue on osin talousmetsää osin luonnontilaista aluetta, mutta kokonaisuus täydentää hyvin viereistä Ohtosensuon suoaluetta, joka on osa Suomen Natura-verkostoa..

Geologisesti Ohtavaara on merkittävä kuten em. selvityksissä on todettu. Vaaran muodot ovat syntyneet muinaisen Itämeren Ancylusjärveksi nimetyn vaiheen peitettyä mannerjäätikön alta noin 10 650 vuotta sitten paljastuneen maanpinnan. Ohtavaara peittyi veden alle aina 205–210 metrin korkeustasolle saakka, joka on ylimmän rannan taso Pudasjärven itäosassa. Muinaisen järven aallokot synnyttivät alueelle rantamuodostumia, joista hienona jäänteenä ovat laajat ”pirunpellot”.

Ohtavaara on etenkin uhanalaislajistoltaan merkittävä. Alueella esiintyy merkittävää kalliokasvillisuutta ja jäkälä- ja sammallajistoa.

Alueen hankkimisen mahdollisti METSO-ohjelman rahoitus, joka kaupan myötä tuli käytännössä tämän vuoden osalta loppuun käytetyksi Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen osalta.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Metsää.
Ohtavaara Pudasjärvi
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus, Eero Melantie.
Lataa

Liitteet

Linkit

Tietoa julkaisijasta

Pohjois-Pohjanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.

Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Veteraanikatu 1
90130 Oulu

vaihde 0295 038 000

https://www.ely-keskus.fi/ely-pohjois-pohjanmaa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus

Työttömien määrässä pientä laskua Pohjois-Pohjanmaalla24.4.2025 08:06:22 EEST | Tiedote

Pohjois-Pohjanmaalla oli maaliskuun lopussa noin 24 400 työtöntä työnhakijaa, mikä on 1 300 enemmän kuin vuosi sitten ja 500 vähemmän kuin helmikuussa. Kokoaikaisesti lomautettuja oli noin 2 600, mikä on 500 lomautettua vähemmän kuin vuosi sitten. Työttömien määrä laskee tyypillisesti kevään edetessä. Talouden nousun pitkittyminen pitää kuitenkin edelleen työvoimatarpeen matalana. Maaliskuussa avoimia työpaikkoja oli selvästi vähemmän tarjolla kuin vuosi sitten.

Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus ja Tulvakeskus tiedottavat: Oulun pohjoispuoliset joet tulvahuipussa pääsiäisenä ja ensi viikolla17.4.2025 14:49:19 EEST | Tiedote

Oulun eteläpuolisten jokien suurin huippu on jo takana. Toinen, pienempi huippu on tällä hetkellä meneillään ja joet ovat kääntymässä lähipäivinä laskuun. Kiiminkijoella toinen tulvahuippu on ennusteiden mukaan tulossa pääsiäisen aikana. Huippu on latvaosissa edellistä suurempi, mutta se jää kuitenkin keskimääräistä pienemmäksi. Iijoen huippu ajoittuu Pudasjärvellä ensi viikon loppupuolelle. Vahinkoriskin ennustetaan olevan hyvin pieni. Siuruanjoki ja Livojoki ovat huipussaan pääsiäisenä. Huiput ovat jäämässä hyvin pieniksi. Myös Kuivajoella tulvasta ennustetaan keskimääräistä pienempää. Kuivajoella tulva on huipussaan pääsiäisen aikana. Tulvan nousu katkeaa ilman viilenemiseen. Vaikka tulvien ennustetaankin jäävän koko maakunnan alueella keskimääräistä pienimmiksi ja jääpatojen riski on arvioitu pieneksi, Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus kehottaa jokivarsien asukkaiden seuraamaan tilannetta. Jokialueiden vesitilanteisiin ja tulvaennusteisiin voi tutustua vesi.fi-palvelussa: Lestijoki, Ka

Tiesuunnitelman laatiminen Marjaniementien parantamiseksi Hailuodossa on käynnistynyt16.4.2025 07:08:31 EEST | Tiedote

Pohjois-Pohjanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on aloittanut liikennejärjestelmästä ja maanteistä säädetyn lain mukaisen tiesuunnitelman laatimisen maantielle 816 (Marjaniementie) Hailuotoon. Suunnitelmaa laaditaan yhteistyössä Hailuodon kunnan kanssa. Tiesuunnitelmassa maantie 816 suunnitellaan levennettäväksi noin 0,75 metriä tien molemmin puolin välillä Sauvola - Marjaniemi. Lisäksi suunnitellaan jalankulku- ja pyörätie välille Kengänperäntie – Marjaniemen satama. Hankkeen tavoitteena maantien 816 liikenneturvallisuuden parantaminen sekä jalankulun ja pyöräilyn olosuhteiden kehittäminen. Suunnittelutyö aloitetaan huhtikuussa 2025 ja tiesuunnitelma valmistuu huhtikuussa 2026. Alkuvuodesta 2026 järjestetään Hailuodossa avoin vuorovaikutustilaisuus, jossa esitellään suunnitelmaluonnoksia. Vuorovaikutustilaisuudesta tiedotetaan erikseen. Tiesuunnitelman jälkeen hankkeelle laaditaan erillinen rakentamissuunnitelma kevään ja kesän 2026 aikana. Hanke pyritään toteuttamaan lähi

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye