Aviador Kustannus

PÄIVITETTY Kulta-aura on romaani Sigurd Wettenhovi-Aspan elämästä

Jaa

Pseudotieteen ja vaihtoehtohistorian teemat liittävät romaanin ajankohtaiseen keskusteluun tutkitun tiedon asemasta ja kyseenalaistamisesta.

Kansi: Iiris Kallunki
Kansi: Iiris Kallunki

Asko Jaakonahon romaani Kulta-aura on julkaistu Aviadorin kustantamana.

Sigurd Wettenhovi-Aspa (1870–1946) oli Suomen historian omalaatuisimpia henkilöitä. Hänen mukaansa suomalainen korkeakulttuuri kukoisti muinaisessa Egyptissä, suomen kieli jätti jälkiään kansoihin ja paikannimiin ympäri maailman.
Sanaselityksistä kasvoi suomalaisten tarunhohtoinen syntykertomus.

Nuorena taiteilijana Sigurd elää Pariisin mystiikan täyttämässä ilmapiirissä. Särmikäs toisinajattelija hyökkää tsaaria ja pikkusieluisia aikalaisiaan vastaan.

Renessanssineron uteliaisuus ulottuu vesivoimaan ja tähtitieteeseen. Kesäisellä pyramidihuvilallaan Sigurd kohtaa vielä kerran voittonsa ja tappionsa rakkaudessa ja taiteessa.

Taiteilija Wettenhovi-Aspa oli kohuttu monilahjakkuus, joka eli yleisön huomiosta ja hämmennyksestä.

Asko Jaakonaho (s. 1982 Ilomantsi) on tamperelainen vapaa kirjailija. Hänen historialliset, tosipohjaiset romaaninsa ovat olleet ehdolla Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon, Savonia-palkinnon ja Toisinkoinen-palkinnon saajiksi.

Jaakonaho on luonut romaaneissaan tulkintoja todellisista historiallisista henkilöistä. Wettenhovi-Aspassa häntä kiehtoo poikkeusyksilön sovinnaisuuksia uhmaava elämäntarina ja karnevalistinen näkymä Suomen historian vaiheisiin.

JAAKONAHO, ASKO : Kulta-aura
308 sivua
Sidottu, kovakantinen
ISBN 9789523812628
Ilmestymisaika: Elokuu 2024

Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt

Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää osoitteeseen tilaukset@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista pyydämme esittämään Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kansi: Iiris Kallunki
Kansi: Iiris Kallunki
Lataa
Asko Jaakonahon kuva © Hannu Jukola
Asko Jaakonahon kuva © Hannu Jukola
Lataa

Linkit

Tietoa julkaisijasta

Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI

http://www.aviador.fi

Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus

Sari Hedmanin esikoisromaani menetyksestä, surusta ja elämän hauraudesta14.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Sari Hedmanin romaani Hanna ei ole enää täällä on julkaistu Aviadorin kustantamana. – Piirrä mun rajat, Hanna sanoo. – Enkä. Sun pitää nousta, ettei tuu kylmä. – Ei ku piirrä. Liitu sulaa kosteaan katuun, jonka pinta ahmaisee sen nopeasti nysäksi ja loppu muhjuuntuu sormiin, mutta Hannalla on lisää liituja läppätaskuun sullottuna, ja niin Saara piirtää siskonsa ääriviivat asvalttiin keittiön ikkunan alle ja asettuu sitten itse viereen makaamaan. Hanna ei ole enää täällä on pysäyttävä romaani 1970-luvun arjesta selviämisestä, perheenjäsenen menettämisestä ja sopimuksista, jotka vaikuttavat läheisiin. Se on vuosikymmenten mittainen kertomus sisään teljetystä surusta, tytöstä, naisesta, epävarmuudesta ja jäähyväisistä. Hedmanin voimakas teksti saa hiljaisuudenkin puhumaan. HEDMAN, SARI : Hanna ei ole enää täällä 311 sivua Sidottu, kovakantinen ISBN 9789523814271 Ilmestymisaika: Syyskuu 2025 Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teokse

Salainen ihailija – psykologinen trilleri pakkomielteisestä rakkaudesta10.10.2025 15:13:52 EEST | Tiedote

Charlotta Holtarin romaani Salainen ihailija on julkaistu Aviadorin kustantamana. Tanssikilpailujen voittoja, railakkaita juhlia, innostavia journalistiikan opintoja ja komea uusi poikaystävä. Ariel elää kesän lopulla lähes täydellistä elämää tiiviin ystäväporukkansa kanssa. Hänellä on jopa salainen ihailija, joka lähettää kauniita lahjoja ja romanttisia viestejä. Tilannetta kuitenkin varjostavat toistuvat tapaukset naisten huumaamisesta ja uutinen opiskelijan väkivaltaisesta kuolemasta illanvietossa. Samoihin aikoihin Arielin entinen poikaystävä palaa tämän elämään, ja ihailijan lähettämien lahjojen sävy muuttuu. Charlotta Holtarin esikoisromaani Salainen ihailija on värikkäillä kuvilla ilotteleva psykologinen trilleri, joka tarkastelee, mikä on rakkautta ja mikä pakkomielteisyyttä. HOLTARI, CHARLOTTA : Salainen ihailija 243 sivua Nidottu, pehmeäkantinen ISBN 9789523814257 Ilmestymisaika: Syyskuu 2025 Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt Lähetämme pyynnöstä arvosteluk

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye