PÄIVITETTY Kulta-aura on romaani Sigurd Wettenhovi-Aspan elämästä
23.8.2024 14:35:00 EEST | Aviador Kustannus | Tiedote
Pseudotieteen ja vaihtoehtohistorian teemat liittävät romaanin ajankohtaiseen keskusteluun tutkitun tiedon asemasta ja kyseenalaistamisesta.

Asko Jaakonahon romaani Kulta-aura on julkaistu Aviadorin kustantamana.
Sigurd Wettenhovi-Aspa (1870–1946) oli Suomen historian omalaatuisimpia henkilöitä. Hänen mukaansa suomalainen korkeakulttuuri kukoisti muinaisessa Egyptissä, suomen kieli jätti jälkiään kansoihin ja paikannimiin ympäri maailman.
Sanaselityksistä kasvoi suomalaisten tarunhohtoinen syntykertomus.
Nuorena taiteilijana Sigurd elää Pariisin mystiikan täyttämässä ilmapiirissä. Särmikäs toisinajattelija hyökkää tsaaria ja pikkusieluisia aikalaisiaan vastaan.
Renessanssineron uteliaisuus ulottuu vesivoimaan ja tähtitieteeseen. Kesäisellä pyramidihuvilallaan Sigurd kohtaa vielä kerran voittonsa ja tappionsa rakkaudessa ja taiteessa.
Taiteilija Wettenhovi-Aspa oli kohuttu monilahjakkuus, joka eli yleisön huomiosta ja hämmennyksestä.
Asko Jaakonaho (s. 1982 Ilomantsi) on tamperelainen vapaa kirjailija. Hänen historialliset, tosipohjaiset romaaninsa ovat olleet ehdolla Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon, Savonia-palkinnon ja Toisinkoinen-palkinnon saajiksi.
Jaakonaho on luonut romaaneissaan tulkintoja todellisista historiallisista henkilöistä. Wettenhovi-Aspassa häntä kiehtoo poikkeusyksilön sovinnaisuuksia uhmaava elämäntarina ja karnevalistinen näkymä Suomen historian vaiheisiin.
JAAKONAHO, ASKO : Kulta-aura
308 sivua
Sidottu, kovakantinen
ISBN 9789523812628
Ilmestymisaika: Elokuu 2024
Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt
Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää osoitteeseen tilaukset@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista pyydämme esittämään Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 591 6059vesa@aviador.fiJarkko MaliMyyntijohtajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 368 8335jarkko@aviador.fiMiksu VäkipartaTiedottajaAviador Kustannus
Puh:+358 40 559 9575miksu@aviador.fiKuvat
Linkit
Tietoa julkaisijasta
Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI
http://www.aviador.fi
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
Tamperelaisen Alex Lundgrenin lastenkirjassa opitaan auttamaan toisia ja nauttimaan pienistä asioista15.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Oletko koskaan pohtinut, mitä ovat ne pienet narahdukset ja kolahdukset, joita joskus kuulet valojen jo sammuttua ilta-aikaan? Mitäpä jos kertoisin sinulle, että asialla saattavat olla pienet, täysin harmittomat kaverukset?
Hannu Sirkkilän tietoteos perehtyy saksalaisen schlagerin juuriin – mukana M.A. Nummisen kirjoittama esipuhe12.5.2026 13:15:51 EEST | Tiedote
Saksalainen schlager – Tonava kaunoisesta Helene Fischeriin erittelee schlagerin ilmiöitä, kuten Helene Fischerin suursuosiota, Dresdenin kaisermaniaa, sanoitusten uusia suuntauksia sekä saksalaisten schlageriin liittyviä muistoja. Kirjan monipuolinen aineisto koostuu muun muassa konserttikokemuksista, haastatteluista ja media-analyyseistä.
Jarkko Tontin palkittu Vedeera-fantasiaromaanisarja saa loppuhuipennuksensa11.5.2026 12:13:21 EEST | Tiedote
Vedeera ja vuorten pitkät varjot on Vedeera-sarjan neljäs ja viimeinen osa. Sarjan aiemmat osat ovat Vedeeran taru (2012), Vedeera vaarallisilla vesillä (2018) sekä Vedeera ja polttavan auringon maa (2022).
Osallistu meriaiheisella runollasi Kotkan Meripäivien runoraatiin!7.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Heinäkuussa 22.–25.7. järjestettävillä Kotkan Meripäivien yhteydessä järjestetään taas runoraati. Raadittavaksi otetaan runojen lisäksi myös rap- ja spoken word-tekstejä. Esityksen pituus on enintään neljä minuuttia. Esiraati valitsee ilmoittautuneista 6–10 osallistujaa, joista lopullinen raati valitsee voittajan keskiviikkona 22. päivä heinäkuuta klo 14.15 alkaen Kotkan Kantasataman Meripäiväaukiolla maksuttomana yleisötapahtumana järjestettävässä runoraadissa. Raatiin voi ilmoittautua lähettämällä runo tai teksti toukokuun loppuun mennessä sähköpostitse osoitteeseen meripaivat@kotka.fi ja merkitsemällä sähköposti otsikolla ”Runon pärskeitä -runokilpailu”. Kolmelle asiantuntijaraadin parhaaksi esitykseksi noteeratulle raha- ja kirjapalkintoja. Raadin järjestelyistä vastaavat Aviador Kustannus ja Kotkan Meripäivät. Lisätietoja: Ville Vanhala, puh. 0400 646062
Kymenlaakson lavarunomestaria haetaan Runoklubilla 12.5.6.5.2026 16:03:03 EEST | Tiedote
Tiistaina 12. päivä toukokuuta Kotkan Pub Albertissa (Kotkankatu 9) pidettävällä runoklubilla järjestetään Lavarunouden SM-karsinta klo 19.00 alkaen. Kilpailuun voi ilmoittautua klo 18.00 lähtien paikan päällä. Kotkan osakilpailun voittaja pääsee edustamaan Kotkan Runoklubia tänä vuonna Euroopan Kulttuuripääkaupunkina toimivan Oulun Muusajuhlilla järjestettävässä Lavarunouden SM-finaalissa 22. päivä elokuuta. Poetry Slam-säännöt säännöt löytyvät: https://fi.wikipedia.org/wiki/Runopuulaaki Runoklubin järjestelyistä vastaavat Pub Albert & Eduard, Aviador Kustannus ja Kustantamo etc.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

