Vihreiden Sofia Virta: "Hallituksen ”nollatoleranssi” on yksi suuri farssi"
Orpo-Purran hallitus on heinäkuussa lähettänyt lausuntokierrokselle hallituksen esitys, jossa ehdotetaan muutoksia yhdenvertaisuuslakiin koskien yhdenvertaisuuden edistämistä varhaiskasvatuksessa. Hallitus esittää poistettavaksi velvollisuutta tehdä yksikkökohtainen yhdenvertaisuussuunnitelma, vaikka on olemassa paljon tutkimusnäyttöä siitä, miten rasismia ja syrjintää esiintyy kasvatus- ja koulutusjärjestelmässä läpi koko oppipolun.

– Kun alunperin vuosi julkisuuteen tieto, että hallitus kaavailee heikennyksiä varhaiskasvatuksen yhdenvertaisuuteen kysyin, onko hallitus tosissaan? Ja näköjään oli. Orpon hallitus ja sen ministerit osoittavat toistuvasti sanoin ja teoin, että valtioneuvoston tiedonanto yhdenvertaisuuden, tasa-arvon ja syrjimättömyyden edistämisestä eli niin sanottu rasisminvastainen tiedonanto ja ohjelma ovat vain sanahelinää, Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta toteaa ja jatkaa,
– Edistämisen sijaan hallitus tälläkin esityksellään toimii päinvastoin.
Suomi on yksi rasistisimmista EU-maista Euroopan unionin perusoikeusviraston vuonna 2023 julkaiseman selvityksen mukaan. Hallituksen esityksessäkin on todettu rasismia ja syrjintää esiintyvän varhaiskasvatuksessa kuten muuallakin yhteiskunnassa. Esityksessä on nostettu esiin, miten suomalaisen pro gradu-tutkimuksen mukaan S2-opettajista jopa 84 % on havainnut arjen rasismia päiväkodissa. Tutkimusten mukaan varhaiskasvatuksessa ei myöskään aina tunnisteta rasismia.
Myös yhdenvertaisuusvaltuutetun vuonna 2020 julkaisema selvitys tukee pro gradu-tutkimuksen tulosta. Selvityksen vastaajista, jotka olivat osallistuneet koulutukseen Suomessa, jopa 67 prosenttia oli kokenut ihonväriin perustuvaa syrjintää tai häirintää koulutuksessa, lähes kolmasosa jo ennen kouluikää varhaiskasvatuksessa.
Yksikkökohtaisten yhdenvertaisuussuunnitelmien tarve on Virran mielestäni kiistaton. Yksiköillä on jatkossakin velvollisuus tehdä tasa-arvosuunnitelma, joka kuitenkin keskittyy sukupuolten tasa-arvoon. Sen sijaan yhdenvertaisuussuunnitelmassa huomioidaan sukupuolen lisäksi lapsen ihonväri, etninen tausta, kieli ja katsomus. Jokainen varhaiskasvatusryhmä ja -yksikkö on omanlaisensa ja tarvii näin ollen oman suunnitelmansa.
Kuntien peruspalvelujen valtionosuuteen muutoksesta aiheutuvan säästön on hallituksen esityksessä arvioitu olevan yhteensä vain noin 44 000 euroa vuodesta 2025 alkaen, sillä yhdenvertaisuussuunnitelmia on usein tehty yhdessä tasa-arvosuunnitelmien kanssa. Muutosta on hallituksen esityksessä perusteltu myös henkilöstön työtuntien säästymisellä. Yhdenvertaisuussuunnitelman laatiminen on vasta 1,5 vuotta voimassa ollut velvoite, mutta sen säätämisen yhteydessä arvioitiin, että suunnitelmia laadittaessa jokaisessa päiväkodissa yksi työntekijä käyttäisi kaksi tuntia työaikaa suunnitelman laatimiseen ensimmäistä kertaa.
– Jälleen kysyn hallitukselta, että mikä asiantuntijoiden kuulemisessa on niin vaikeaa? Varhaiskasvatus on tavoitteellista ja suunnitelmallista toimintaa, ja alan asiantuntijoiden mukaan varhaiskasvatuksen laatu heikentyy, jos toiminnan suunnittelua vähennetään. Hallituksen esitys on saanut asiantuntijoilta murskaavaa kritiikkiä niin sisällöllisesti kuin senkin osalta, että se on täysin ristiriitainen hallituksen omien linjausten kanssa, Virta summaa.
– Yhdyn Opetushallituksen lausunnossaan toteamaan, että esitys on vahva viesti Suomen hallitukselta siitä, ettei yhdenvertaisuus ole tärkeä arvo, eivätkä kaikki lapset ja huoltajat ole samanarvoisia. Toivon todella, että asiantuntijoiden palautteen myötä hallitus ei päätä toteuttaa tätä suunnitelmaa, Virta vetoaa lopuksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hopsu varoittaa: Hallitus politisoi ministeriöiden viestintää – viestinnän keskittäminen on vakava takapakki demokratialle31.10.2025 15:14:45 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu varoittaa hallituksen suunnitelmasta keskittää kaikkien ministeriöiden viestintä Valtioneuvoston kanslian alaisuuteen. Hänen mukaansa uudistus uhkaa virkamiestyön riippumattomuutta, heikentää hallinnon avoimuutta ja kaventaa kansalaisten tiedonsaantioikeuksia.
Vihreiden Ohisalo ja Elo vaativat kaivospolitiikkaan korjausliikettä: Kaivosjätteitä on verotettava ja Viiankiaapa jätettävä rauhaan31.10.2025 13:19:28 EET | Tiedote
Vihreiden europarlamentaarikko Maria Ohisalo ja kansanedustaja Tiina Elo vaativat tänään kaivospolitiikkaa käsittelevässä tilaisuudessaan nykyisen kaivosveron lisäksi myös kaivosjätteiden verottamista. Se ohjaisi kaivostoimintaa vähentämään jätettä ja lisäämään kiertotaloutta. Lisäksi Ohisalo ja Elo vaativat kaivostoiminnan ehdotonta kieltämistä luonnonsuojelu- ja Natura-alueilla. Pääministeri Petteri Orpon hallituksen ei tule myöntää poikkeuslupaa tuplasti suojellulle Viiankiaavalle suunnitellulle Sakatin kaivokselle.
Vihreiden Hyrkkö kehuu kokoomusministereitä: ”Suojelemalla luontoa suojelemme itseämme”30.10.2025 17:43:25 EET | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Saara Hyrkkö kiittää ympäristöministeri Sari Multalaa ja puolustusministeri Antti Häkkästä tarttumisesta ehdotukseen luonnon hyödyntämisestä maanpuolustuksen tukena.
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen valittu Kestävä Pohjola -valiokunnan puheenjohtajaksi – Pohjoismaiden päättäjien tulee ottaa ilmastokriisi vakavasti30.10.2025 15:50:05 EET | Tiedote
Tutkijoiden mukaan riski, että Pohjois-Atlantin merivirran kiertoliike pysähtyy, ja että Pohjoismaat kylmenevät katastrofaalisesti, on tullut askeleen lähemmäksi. Mikkosen mukaan tämän pitäisi soittaa herätyskelloja kaikissa pohjolan päättäjissä.
Vihreiden Tynkkynen: luovan työn tekijöiden oikeudet tekoälykaudella on turvattava30.10.2025 13:00:03 EET | Tiedote
Kulttuuri- ja luovan alan työntekijät ovat olleet viime vuosina puristuksessa monelta suunnalta. Yhtenä ratkaisuna Vihreät esittävät selkeitä pelisääntöjä tekoälyalustoille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme