Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopistoon lähes 600 000 euron rahoitus oikeudenmukaisen vihreän siirtymän tutkimukseen EU:ssa

1.8.2024 10:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa

Yhteiskuntatieteiden ja filosofian laitoksen DeCrises-hanke on saanut lähes 600 000 euron EU-rahoituksen. Hankkeessa tutkitaan kaksoissiirtymän ohjauksen haasteita EU:ssa. Kaksoissiirtymällä tarkoitetaan digitaalista ja ekologista muutosta, jossa teknologisia keinoja hyödynnetään edistämään ympäristöystävällisiä ratkaisuja. Hanketta koordinoi yliopistonlehtori Farid Karimi.

Jari Kivelä Jyväskylän yliopisto

Farid Karimin koordinoiman DeCrises-hankkeen tavoitteena on osoittaa Euroopan Unionin sisällä nykyisen kaksoissiirtymää ohjaavan hallintokehityksen puutteet ja ehdottaa tilalle ratkaisuja, jotka tasoittavat tietä oikeudenmukaiselle siirtymälle.

Hanke on saanut EU:lta yhteensä 2 667 916,25 euron rahoituksen. Jyväskylän yliopiston osuus on 599 628,75 euroa. Rahoitus on myönnetty joulukuuhun 2027 saakka.

Kaksoissiirtymällä tarkoitetaan yhtä aikaa tapahtuvaa digitaalista muutosta ja vihreää siirtymää, jossa teknologisia keinoja käytetään ympäristöystävällisten ratkaisujen edistämiseen. Kaksoissiirtymä on osa Euroopan Unionin strategiaa, jossa unioni on sitoutunut tavoittamaan hiilineutraaliuden vuoteen 2050 mennessä.

Karimin mukaan viimeaikaiset globaalit kriisit, kuten koronapandemia ja geopoliittiset jännitteet ovat monimutkaistaneet tätä kehitystä.

– Esimerkiksi koronapandemia johti kansallisten prioriteettien muutoksiin ja suosi tilapäisesti saastuttavampia energialähteitä, kuten kivihiiltä. Venäjän hyökkäys Ukrainaan lisäsi taas lisäsi keskittymistä kotimaisiin energialähteisiin, jälleen erityisesti kivihiileen, Karimi kuvailee.

Siirtymän oikeudenmukaisuutta uhkaavat Karimin mukaan muun muassa tulevaisuuden epävarmuudet, syrjäytymisen riskit, eriarvoistuminen, syrjintä ja ympäristöystävällisten ratkaisujen taloudellinen saavutettavuus.

– Haluamme, että hankkeen myötä digitalisaation ja ilmastotoimien hyödyt saavuttavat paremmin kaikki yhteiskunnan tasot. DeCrises-hankkeen tavoitteet ovat linjassa EU-maiden tarpeen kanssa kehittää kestäviä, osallistavia ja resilienssejä yhteiskuntia, Karimi toteaa.

Hanke on Jyväskylän yliopiston johtama ja siihen kuuluu kaikkiaan yhdeksän eurooppalaista kumppania. Hanke itsessään keskittyy neljään EU- ja Euroopan talousalueen sisällä tehtävään tapaustutkimukseen Suomessa, Norjassa, Latviassa ja Puolassa. Hankkeessa tehdään lisäksi läheistä yhteistyötä eri maiden hallintovirastojen ja viranomaisten kanssa.

Lisätietoja:

Farid Karimi
farid.o.karimi@jyu.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Jari Kivelä Jyväskylän yliopisto
Lataa
Senior Lecturer Farid Karimi
Senior Lecturer Farid Karimi
Lataa

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopiston Juho Leppänen palkittiin vuoden 2025 parhaasta tilastotieteen gradusta2.11.2026 07:30:00 EET | Tiedote

Suomen Tilastoseura on myöntänyt arvostetun Leo Törnqvist -palkinnon Jyväskylän yliopiston matematiikan ja tilastotieteen laitokselta valmistuneelle filosofian maisteri Juho Leppäselle parhaasta vuonna 2025 valmistuneesta tilastotieteen pro gradu -tutkielmasta. Leo Törnqvist -palkinto on yksi suomalaisen tilastotieteen arvostetuimmista tunnustuksista, ja se myönnetään ansiokkaalle tilastotieteen alan pro gradu -tutkielmalle.

Miten löydät oman juttusi ja suunnan tulevaisuuteen? Hakijan päivä 6.11. kokoaa yhteen Jyväskylän yliopiston opintomahdollisuudet2.11.2026 07:05:00 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopiston Hakijan päivä -tapahtumassa pääset tutustumaan Jyväskylän yliopiston kaikkien kuuden tiedekunnan sekä avoimen yliopiston opintotarjontaan. Tapahtumassa on myös mahdollisuus päästä keskustelemaan henkilökunnan ja opiskelijoiden kanssa. Hakijan päivä järjestetään Jyväskylän yliopiston Agora-rakennuksessa perjantaina 6.11. kello 9–15. Koulutusalaesittelyitä voi seurata myös verkkolähetyksen kautta. Samana päivänä Hakijan päivä -tapahtuman järjestävät myös Jyväskylän ammattikorkeakoulu Jamk ja Humanistinen ammattikorkeakoulu Humak.

Tutkimus: Karjalankielisten evakkojen jälkipolvet elvyttävät sukunsa kieltä ja kulttuuriperintöä29.10.2026 10:08:53 EET | Tiedote

Karjalankielisten evakkojen jälkipolvet ottavat takaisin omaa kieltään ja kulttuuriaan, jotka monissa perheissä katosivat toisen maailmansodan ja evakkouden seurauksena. FM, YTM Pirja Hyyryläisen Jyväskylän yliopistossa tekemä väitöstutkimus osoittaa, että toinen ja kolmas sukupolvi ovat nousseet keskeiseen rooliin karjalan kielen elvyttämisessä ja karjalaisen kulttuuri-identiteetin vahvistamisessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye