Jyväskylän yliopistoon lähes 600 000 euron rahoitus oikeudenmukaisen vihreän siirtymän tutkimukseen EU:ssa
1.8.2024 10:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Yhteiskuntatieteiden ja filosofian laitoksen DeCrises-hanke on saanut lähes 600 000 euron EU-rahoituksen. Hankkeessa tutkitaan kaksoissiirtymän ohjauksen haasteita EU:ssa. Kaksoissiirtymällä tarkoitetaan digitaalista ja ekologista muutosta, jossa teknologisia keinoja hyödynnetään edistämään ympäristöystävällisiä ratkaisuja. Hanketta koordinoi yliopistonlehtori Farid Karimi.

Farid Karimin koordinoiman DeCrises-hankkeen tavoitteena on osoittaa Euroopan Unionin sisällä nykyisen kaksoissiirtymää ohjaavan hallintokehityksen puutteet ja ehdottaa tilalle ratkaisuja, jotka tasoittavat tietä oikeudenmukaiselle siirtymälle.
Hanke on saanut EU:lta yhteensä 2 667 916,25 euron rahoituksen. Jyväskylän yliopiston osuus on 599 628,75 euroa. Rahoitus on myönnetty joulukuuhun 2027 saakka.
Kaksoissiirtymällä tarkoitetaan yhtä aikaa tapahtuvaa digitaalista muutosta ja vihreää siirtymää, jossa teknologisia keinoja käytetään ympäristöystävällisten ratkaisujen edistämiseen. Kaksoissiirtymä on osa Euroopan Unionin strategiaa, jossa unioni on sitoutunut tavoittamaan hiilineutraaliuden vuoteen 2050 mennessä.
Karimin mukaan viimeaikaiset globaalit kriisit, kuten koronapandemia ja geopoliittiset jännitteet ovat monimutkaistaneet tätä kehitystä.
– Esimerkiksi koronapandemia johti kansallisten prioriteettien muutoksiin ja suosi tilapäisesti saastuttavampia energialähteitä, kuten kivihiiltä. Venäjän hyökkäys Ukrainaan lisäsi taas lisäsi keskittymistä kotimaisiin energialähteisiin, jälleen erityisesti kivihiileen, Karimi kuvailee.
Siirtymän oikeudenmukaisuutta uhkaavat Karimin mukaan muun muassa tulevaisuuden epävarmuudet, syrjäytymisen riskit, eriarvoistuminen, syrjintä ja ympäristöystävällisten ratkaisujen taloudellinen saavutettavuus.
– Haluamme, että hankkeen myötä digitalisaation ja ilmastotoimien hyödyt saavuttavat paremmin kaikki yhteiskunnan tasot. DeCrises-hankkeen tavoitteet ovat linjassa EU-maiden tarpeen kanssa kehittää kestäviä, osallistavia ja resilienssejä yhteiskuntia, Karimi toteaa.
Hanke on Jyväskylän yliopiston johtama ja siihen kuuluu kaikkiaan yhdeksän eurooppalaista kumppania. Hanke itsessään keskittyy neljään EU- ja Euroopan talousalueen sisällä tehtävään tapaustutkimukseen Suomessa, Norjassa, Latviassa ja Puolassa. Hankkeessa tehdään lisäksi läheistä yhteistyötä eri maiden hallintovirastojen ja viranomaisten kanssa.
Lisätietoja:
Farid Karimi
farid.o.karimi@jyu.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Toni Laajalahtiviestinnän asiantuntijaJyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu
Puh:+358 50 336 4368toni.m.t.laajalahti@jyu.fiKuvat
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Tutkimus: Nuorten ruutuaika yhteydessä heikompaan osaamiseen keskeisissä oppiaineissa18.6.2026 08:55:23 EEST | Tiedote
Digitaalisten laitteiden säännöllinen käyttö viihdetarkoituksiin on kytköksissä heikompiin oppimistuloksiin yläkouluikäisillä. Jyväskylän yliopiston tutkimuksen mukaan ne 15-vuotiaat, jotka viettävät vapaa-ajallaan eniten aikaa ruutujen ääressä, voivat olla jopa vuoden ikätovereitaan jäljessä matematiikan, lukemisen ja luonnontieteiden taidoissa.
Teens’ screen time linked to lagging skills in core subjects18.6.2026 08:55:23 EEST | Press release
Frequent use of digital devices for entertainment is linked to weaker learning outcomes among lower secondary students. According to researchers at the University of Jyväskylä, 15-year-olds who spend the most time on screens in their free time can lag behind their peers by up to a year in math, reading, and science.
QS World University Rankings 2026: Jyväskylän yliopisto mukana maailman parhaiden yliopistojen listalla18.6.2026 08:40:11 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston sijoitus maailman parhaiden yliopistojen listauksessa säilyi 500 parhaan tuntumassa brittiläisessä yliopistovertailussa (QS World University Rankings).
Syksyllä palaava Tutkijoiden yö tekee uteliaisuudesta supervoiman17.6.2026 09:38:51 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yö herättää tieteen jälleen eloon syyskuun viimeisenä perjantaina. Ohjelmassa huippututkimusta ja oivaltamisen iloa kaikenikäisille!
Jyväskylän yliopisto edelläkävijä ekologisen kompensaation tutkimuksen vaikuttavuudessa16.6.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa tehtävä ekologisen kompensaation tutkimus on noussut merkittäväksi vaikuttajaksi suomalaisessa ympäristöpolitiikassa. Yliopisto johtaa strategisen tutkimuksen neuvoston (STN) rahoittamaa BOOST for biodiversity offsets -konsortiota, joka on konkreettinen esimerkki siitä, miten pitkäjänteinen tutkimus voi ulottua suoraan lainsäädännön valmisteluun ja käytännön päätöksentekoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

