Jyväskylän yliopistoon lähes 600 000 euron rahoitus oikeudenmukaisen vihreän siirtymän tutkimukseen EU:ssa
1.8.2024 10:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Yhteiskuntatieteiden ja filosofian laitoksen DeCrises-hanke on saanut lähes 600 000 euron EU-rahoituksen. Hankkeessa tutkitaan kaksoissiirtymän ohjauksen haasteita EU:ssa. Kaksoissiirtymällä tarkoitetaan digitaalista ja ekologista muutosta, jossa teknologisia keinoja hyödynnetään edistämään ympäristöystävällisiä ratkaisuja. Hanketta koordinoi yliopistonlehtori Farid Karimi.

Farid Karimin koordinoiman DeCrises-hankkeen tavoitteena on osoittaa Euroopan Unionin sisällä nykyisen kaksoissiirtymää ohjaavan hallintokehityksen puutteet ja ehdottaa tilalle ratkaisuja, jotka tasoittavat tietä oikeudenmukaiselle siirtymälle.
Hanke on saanut EU:lta yhteensä 2 667 916,25 euron rahoituksen. Jyväskylän yliopiston osuus on 599 628,75 euroa. Rahoitus on myönnetty joulukuuhun 2027 saakka.
Kaksoissiirtymällä tarkoitetaan yhtä aikaa tapahtuvaa digitaalista muutosta ja vihreää siirtymää, jossa teknologisia keinoja käytetään ympäristöystävällisten ratkaisujen edistämiseen. Kaksoissiirtymä on osa Euroopan Unionin strategiaa, jossa unioni on sitoutunut tavoittamaan hiilineutraaliuden vuoteen 2050 mennessä.
Karimin mukaan viimeaikaiset globaalit kriisit, kuten koronapandemia ja geopoliittiset jännitteet ovat monimutkaistaneet tätä kehitystä.
– Esimerkiksi koronapandemia johti kansallisten prioriteettien muutoksiin ja suosi tilapäisesti saastuttavampia energialähteitä, kuten kivihiiltä. Venäjän hyökkäys Ukrainaan lisäsi taas lisäsi keskittymistä kotimaisiin energialähteisiin, jälleen erityisesti kivihiileen, Karimi kuvailee.
Siirtymän oikeudenmukaisuutta uhkaavat Karimin mukaan muun muassa tulevaisuuden epävarmuudet, syrjäytymisen riskit, eriarvoistuminen, syrjintä ja ympäristöystävällisten ratkaisujen taloudellinen saavutettavuus.
– Haluamme, että hankkeen myötä digitalisaation ja ilmastotoimien hyödyt saavuttavat paremmin kaikki yhteiskunnan tasot. DeCrises-hankkeen tavoitteet ovat linjassa EU-maiden tarpeen kanssa kehittää kestäviä, osallistavia ja resilienssejä yhteiskuntia, Karimi toteaa.
Hanke on Jyväskylän yliopiston johtama ja siihen kuuluu kaikkiaan yhdeksän eurooppalaista kumppania. Hanke itsessään keskittyy neljään EU- ja Euroopan talousalueen sisällä tehtävään tapaustutkimukseen Suomessa, Norjassa, Latviassa ja Puolassa. Hankkeessa tehdään lisäksi läheistä yhteistyötä eri maiden hallintovirastojen ja viranomaisten kanssa.
Lisätietoja:
Farid Karimi
farid.o.karimi@jyu.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Toni Laajalahtiviestinnän asiantuntijaJyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu
Puh:+358 50 336 4368toni.m.t.laajalahti@jyu.fiKuvat
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
”Tasa-arvon esteenä on haluttomuus asettua toisen ihmisen asemaan” – Katariina Räikkönen vastaanotti Minna Canth -tasa-arvotunnustuksen20.3.2026 13:33:46 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston opettajankoulutuslaitos on myöntänyt vuoden 2026 Minna Canth -tasa-arvotunnustuksen ihmisoikeusaktivisti, vaikuttaja Katariina Räikköselle. Tunnustus jaettiin Minna Canthin päivänä 19.3. järjestetyssä tilaisuudessa Jyväskylän yliopiston Ruusupuistossa.
EduJyväskylän uusi sosiaali- ja terveysalan johtamisen työelämäprofessori Risto Miettunen: ”Sosiaali- ja terveyspalveluita tulee kehittää kokonaisuutena”20.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
LT, sairaalaneuvos Risto Miettunen on aloittanut sosiaali- ja terveysalan johtamisen työelämäprofessorina EduJyväskylässä 16.3.2026. Uusi työelämäprofessori keskittyy tehtävässään ennen kaikkea hyvinvointialueiden rakenteiden, toimintamallien ja johtamisen kehittämiseen. Kolmivuotinen työelämäprofessuuri toteutetaan tiiviissä yhteistyössä EduJyväskylä-verkoston toimijoiden, Jyväskylän yliopiston, Jyväskylän ammattikorkeakoulun ja Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Gradian kanssa.
Miksi joidenkin kanssa synkkaa heti ja toisten kanssa ei? Uusi tutkimus selvittää, mitä kehossamme tapahtuu kohtaamisissa19.3.2026 12:40:02 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa on käynnistynyt Suomen Akatemian rahoittama tutkimus, jossa selvitetään, miten ihmisten kehot virittyvät – tai eivät virity – samalle aaltopituudelle vuorovaikutustilanteissa. Tutkimukseen etsitään nyt vapaaehtoisia aikuisia.
Maksuton koulutus tukee korkeakoulutettuja maahanmuuttajia kohti opintoja ja työuraa – tervetuloa hakuinfoon 10.4.2026!19.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
JYU.INTEGRA-koulutus on maksuton suomen kielen koulutus. Koulutus on tarkoitettu korkeakoulutetuille ja korkeakoulukelpoisille maahanmuuttaneille, joiden tavoitteena on jatkaa keskeytyneitä opintojaan tai täydentää jo opiskelemaansa tutkintoa korkeakoulussa.
Liikunnallinen elämäntapa parantaa työkykyä. Vaikutus yltää kouluiästä työuran loppuun18.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa tehty tutkimus osoittaa, että säännöllinen vapaa-ajan fyysinen aktiivisuus nuoruudesta alkaen ehkäisee työkyvyn alenemaa työuran lopussa. Tulos on yhteiskunnallisesti merkityksellinen, sillä alentuneesta työkyvystä johtuva tuottavuuden lasku maksaa vuosittain miljardeja.Kansantalouden näkökulmasta yhteiskuntien kannattaa ennen kaikkea panostaa lasten ja nuorten liikuntaan, sanoo tutkijatohtori Perttu Laakso.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

