Leväseuranta: Pirkanmaan sinilevätilanne jatkuu rauhallisena
Viikolla 31 sinilevää havaittiin Pirkanmaalla kuudella seurantapisteellä Vesilahdella, Kangasalla, Valkeakoskella, Sastamalassa ja Lempäälässä. Havaintoja tehtiin hieman enemmän kuin edellisellä viikolla, mutta levätilanne on alueellamme ajankohtaan nähden silti rauhallinen.

Tällä viikolla vähäisiä määriä sinilevää on havaittu Valkeakoskella Vanajaveden Sääksmäen sillalla ja Mallasveden Tyrynlahdella, Sastamalassa Houhajärvellä, Vesilahden kirkonkylällä Pyhäjärvessä sekä Lempäälässä Mäyriänrannalla Pyhäjärvessä. Kangasalan Kirkkojärvessä havaittiin runsaasti sinilevää, kuten kahtena edellisenäkin viikkona.
Asiantuntijoiden ylläpitämien havaintopaikkojen lisäksi kansalaiset tekivät sinilevähavaintoja viimeisen seitsemän päivän aikana Virtain Toisveden Rajalahdenniemellä, Vesilahden Alhonselän Korpiniemessä, Lempäälän Mäyhäjärven Leponokalla ja Vanajaveden Kuhanselän Mälkiäisissä.
Kaikki levätilanteesta kiinnostuneet voivat ilmoittaa levähavainnostaan Vesi.fi-karttapalvelussa tai JärviWikiin Havaintolähetin avulla. Ilmoitetut havainnot tulevat näkyviin molempiin palveluihin.
Viileämmät vedet ehkäisevät sinileväkukintoja
Vaikka viileämmät ja sateisemmat kelit saattavat harmittaa kesälomalaisia, hillitsee viileys osaltaan sinileväkukintojen runsastumista. Toisaalta mahdolliset rankkasateet lisäävät ravinteiden kulkeutumista vesistöihin valumavesien mukana, mikä voi lyhyellä aikavälillä heikentää vedenlaatua. Jos sateita seuraa tyyni ja lämmin jakso, voivat sinileväesiintymät runsastua paikallisesti ravinnepiikin ja pintaveden lämpenemisen seurauksena.
Levätilanne voi muuttua nopeastikin kesän mittaan, ja tyypillisesti Pirkanmaalla sinileväkukintoja havaitaan kaikista runsaimmin elokuun puolella.

Tarkkaile levätilannetta ja vältä leväpitoisen veden käyttöä
Sinilevää sisältävään veteen on syytä suhtautua aina niin, että se saattaa aiheuttaa terveyshaittaa. Jos vedessä näkyy sinilevää, uimista ja veden käyttöä sauna- ja talousvedeksi on syytä välttää. Leväpitoiseen veteen ei myöskään pidä päästää pieniä lapsia eikä kotieläimiä. Sinilevät voivat aiheuttaa muun muassa allergiareaktioita, pahoinvointia, silmätulehduksia tai nuhaista oloa.
Sinileväalueelta pyydetyn kalan lihaa voi syödä, mutta sisäelinten käyttöä pitää välttää. Lisäksi kannattaa perkaamisen päätteeksi pestä sekä kala että kädet huolellisesti puhtaalla vedellä.
Jos epäilet sinilevistä aiheutuneita oireita, ota yhteyttä Myrkytystietokeskukseen: puh. 0800 147 111 (palvelee 24 h/vrk).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pirkanmaan ELY-keskus
Vesienhoidon asiantuntija Kukka Kujala, puh. 0295 036 023, kukka.kujala(at)ely-keskus.fi
Linkit
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Sinilevät runsastuneet Pirkanmaan järvissä3.7.2025 09:23:22 EEST | Tiedote
Viikolla 27 Pirkanmaalla havaittiin sinilevää Tampereella, Kangasalla, Sastamalassa, Valkeakoskella, Pirkkalassa, Kihniössä sekä Nokialla. Tuuli kuljettaa levää avovesialueilta rannoille ja voi näin vaikuttaa kasvaneisiin levähavaintoihin.
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolla 2730.6.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Viikolla 27 päällystetään Tampereella, Ylöjärvellä, Nokialla ja Akaassa.
Työllisyyskatsaus: Pitkäaikaistyöttömyys jatkoi toukokuussa kasvuaan Pirkanmaalla25.6.2025 08:05:00 EEST | Tiedote
Pirkanmaan työttömyystilanne on hivenen helpottunut huhtikuusta, mutta viime vuoteen verrattuna työttömyys on kasvanut yli 15 prosenttia. Pirkanmaan työttömyysaste oli toukokuussa 11,2 prosenttia.
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolla 2623.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Viikolla 26 päällystetään Nokialla ja Pirkkalassa. Viimeistelytöitä tehdään Sastamalassa, Virroilla ja Kangasalla.
Leväseuranta: Juhannusviikolla sinilevää havaittiin viidessä järvessä19.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Juhannusviikolla, viikolla 25, Pirkanmaalla havaittiin sinilevää Kangasalla, Nokialla, Kihniössä, Sastamalassa sekä Hämeenkyrössä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme