Heinäkuu oli tavanomaista lämpimämpi, Lapissa oli paljon hellepäiviä ja aurinkoa
Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan heinäkuu oli koko maassa tavanomaista lämpimämpi, Pohjois- ja Keski-Lapissa oli havaintoasemasta riippuen harvinaisen tai jopa poikkeuksellisen lämmintä.
Kuukauden keskilämpötila oli maan pohjoisosassa suunnilleen välillä 15,5–18 astetta, muualla maassa vaihteluväli oli noin 17–19,5 astetta. Keskilämpötilan poikkeama oli laajalti 0,8…1,5 astetta, maan pohjoisosassa taas 2…3,4 astetta.
Hellepäiviä, eli päiviä kun päivän lämpötila nousee yli 25 asteen, oli jossain päin Suomea yhteensä 20 päivänä, mikä on neljä päivää yli heinäkuun keskiarvon. Havaintoasemista eniten hellepäiviä oli Utsjoen Kevolla, yhteensä 14 kappaletta. Maan pohjoisosassa ja kaakkoiskulmassa hellepäiviä on ollut suunnilleen 5–12 kappaletta, muualla 1-7. Päälaen Lapissa hellepäiviä on ollut harvinaisen tai poikkeuksellisen paljon.
Kuukauden ylin lämpötila, 30,4 astetta, mitattiin Lappeenrannan Hiekkapakassa 26. päivänä. Heinäkuun alin lämpötila, 2,4 astetta, mitattiin Inarin Saariselän matkailukeskuksella kuukauden 4. päivänä ja Sallan Naruskassa 14. päivänä. Kyseessä on vuodesta 1959 eteenpäin olevissa digitoiduissa vuorokausitilastoissa korkein kuukauden alin lämpötila.
Heinäkuun alussa maan pohjoisosassa satoi runsaasti
Heinäkuun sademäärä oli maan keski- ja pohjoisosissa tavanomaista suurempi, kuukauden alkupuoli oli maan pohjoisosassa jopa harvinaisen tai poikkeuksellisen sateinen. Maan eteläosassa ei ollut keskimäärin merkittävää poikkeamaa kuukauden sademäärän keskiarvoista. Sademäärissä on ollut paljon paikallisia eroja kuurosateiden vuoksi.
Eniten kuukauden aikana satoi Vaasan Klemettilän havaintoasemalla, 157,4 millimetriä. Vähiten satoi Paraisten Fagerholmissa, 37,1 millimetriä. Suurin havaittu vuorokausisademäärä oli Ranuan lentokentällä, 28. päivänä mitattu 44,2 millimetriä.
Aurinko paistoi etelässä ja pohjoisessa lähes yhtä paljon, mutta pohjoisessa tavanomaista enemmän
Heinäkuu oli maan etelärannikolla ja Lounaissaaristossa auringonpaisteen osalta tavanomaista vähäisempi. Koko maassa on jääty auringonpaistetunneissa havaintoasemien keskiarvojen alle Utsjoen Kevoa ja Sodankylän Tähtelää lukuun ottamatta. Koko maassa auringonpaistetunteja on ollut havaintoasemittain suunnilleen 220–280, mutta vain maan pohjoisosassa tällaiset lukemat ovat tilastollisesti keskiarvoa suurempia.
Maasalamoita havaittiin heinäkuussa vajaat 38 000 kappaletta. Tämä on vähemmän kuin jakson 1991–2020 keskiarvo, joka on 54 300 maasalamaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilmatieteen laitoksen Ilmastopalvelu, puh. 029 539 1000 (vaihde).
Voit ottaa yhteyttä myös Ilmatieteen laitoksen viestintään: ilmatieteenlaitos.fi/medialle
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmatieteen laitos havainnoi ja tutkii ilmakehää, lähiavaruutta ja meriä. Lisäksi se tuottaa palveluita säästä, merestä, ilmastosta, ilmanlaadusta ja lähiavaruudesta yleisen turvallisuuden, elinkeinoelämän ja kansalaisten tarpeisiin. Osoitteessa ilmatieteenlaitos.fi voit tutustua meihin paremmin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmatieteen laitos
Vuosi 2025 oli Suomessa mittaushistorian toiseksi lämpimin2.1.2026 12:15:52 EET | Tiedote
Vuosi oli laajalti tavanomaista lämpimämpi. Maan itäosissa oli tavanomaista kuivempaa, kun taas lännessä ja pohjoisessa sademäärät olivat keskimääräistä suurempia.
Lumisateet heikentävät ajokeliä maan eteläosassa perjantaina1.1.2026 14:03:24 EET | Tiedote
Pohjois-Itämerelle saapuva matalapaine tuo lumisateita maan eteläosaan, ja ajokeli heikkenee paikoin merkittävästi lumisateen ja pöllyävän lumen vuoksi.
Vuosi 2026 alkaa purevassa pakkassäässä – maan eteläosaan viikonloppuna lumisateita31.12.2025 13:44:42 EET | Tiedote
Uudenvuodenpäivästä on tulossa laajalti poutainen ja pilvisyydeltään vaihteleva pakkaspäivä.
Hannes-myrsky oli vaikutuksiltaan yksi viime vuosikymmenten pahimmista30.12.2025 13:32:29 EET | Tiedote
Vahingontorjuntatehtävien ja sähkökatkojen määrän perusteella Hannes menee myrskyjen kärkipäähän.
Vuosi vaihtuu kipakassa pakkassäässä29.12.2025 13:38:22 EET | Tiedote
Vuosi 2026 vastaanotetaan koko Suomessa pakkaslukemissa. Sää on uudenvuodenaattona laajalti poutainen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme