Kauan odotettu uusi Katajamäki-romaani on pian täällä!
Suosikkikirjailija Anneli Kivelän tarina polveilee idyllisillä kylänraiteilla ja vehreitä hiekkateitä pitkin. Rakastettu sarja toimeliaasta ja sydämellisestä pikkukylästä jatkuu.

Anneli Kivelä: Katajamäki riemuitsee
Ilmestyy 13.8.
Emilia Salo saapuu Katajamäelle kauppias Heinosen uuden myymäläauton hoitajaksi. Kylällä hämmästellään, pystyykö nuori nainen, vieläpä vieraspaikkakuntalainen, hoitamaan vastuullista hommaa. Miten sujuu sompailu mutkikkailla sorateillä ja pitkillä metsätaipaleilla?
Emilia itse ei epäile taitojaan. Sen sijaan hän pelkää pitkästyvänsä pikkukylässä. Hiljaisiin päiviin alkaa tuoda eloa rento Petri Jokimaa, jonka tarkoitusperistä Emilia ei ota selkoa. Pian Emilia tutustuu myös yksitotiseen työtoveriinsa Rekoon.
Katajiston rapistunut kartano kuuluu olevan myyty, ja tilaa alkaa myllätä valtava remontti. Mutta kuka onkaan uusi omistaja?
Kesän kuluessa Emilia saa huomata, ettei kaikki ole sitä miltä päällepäin näyttää.
Tampereelta lähtöisin oleva Anneli Kivelä asuu nykyisin Hattulassa. Hän on onnistunut herättämään eloon lapsuuden ihanat, hämäläiset kesämaisemat Katajamäki-kirjoissaan. Sarjan vankka lukijakunta saa vihdoin uuden tarinan nautittavakseen.
Kirja ilmestyy painettuna, e- ja äänikirjana. Äänikirjan lukee Pinja Flink.
Yhteyshenkilöt
Hanna-Leena SoisaloMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Viihde, tietokirjat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Karisto
Riina Katajavuoren ja Tuire Siiriäisen hurmaava Lohikäärme, joka ei osannut lentää on ylistys oppimiselle12.1.2026 08:32:59 EET | Tiedote
Lentämään opettelevan reippaan Suomun tarina on hauska ja samaistuttava kuvakirja kaikille lapsille, jotka opettelevat uusia, tärkeitä taitoja.
Vuoden esikoisdekkari -ehdokas Piia Helanderin toinen romaani Huurre jatkaa Hyvinkäälle sijoittuvaa sarjaa – "Pelkäsin kuollakseni epäonnistumista"16.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Piia Helanderin Huurre-romaanissa toimittajan kuolema sysää liikkeelle tapahtumien vyöryn. Esikoiskirja Helioksen palkintoehdokkuus yllätti kirjailijan: "Pelkäsin epäonnistumista niin paljon, että yritin unohtaa kirjoittamisen vuosiksi."
Jännitystä, romantiikkaa ja suosikkisarjoja – Kariston kevään 2026 kustannusohjelma nyt julki30.10.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Kariston kevääseen mahtuu loistavaa luettavaa kaikenikäisille. Luvassa on niin uusia, lukijat hurmaavia tekijöitä kuin ikisuosikkeja.
K-Pop Demon Hunters on syksyn suurin ilmiö – Supersuositun leffan maailma nyt myös kirjoina!22.10.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Netflixin kaikkien aikojen katsotuin elokuva K-Pop Demon Hunters on hurmannut lapset ja aikuiset ympäri maailman. Kuvitteellisesta k-pop-bändi HUNTER/X:stä kertova elokuva näkyy suoratoistopalvelun ohella myös esimerkiksi Billboardin listoilla, vaatteissa, pehmoleluissa sekä nyt myös Kariston kustantamissa kirjoissa.
Hurja tositarina Mannerheim-ristillä palkitun joukkueenjohtajan taisteluista jatkosodassa3.10.2025 10:05:40 EEST | Tiedote
On kesäkuu vuonna 1941. Jooseppi Moilanen ja muut vastaperustetun Piikkirykmentin eli Jalkaväkirykmentti 25:n miehet saavat kuulla, että Suomi on jälleen sodassa. Joukkueenjohtaja Moilasen tie vie toistuvasti komppanian kärkeen, vaarallisille tiedustelu- ja partiomatkoille vihollisen selustaan. Hengenlähtö on usein lähellä joukkueen joutuessa viholliskosketukseen eikä tappioilta vältytä. Koskaan ei voi tietää, onko tämä hyökkäys se viimeinen. Näkeekö Jooseppi koskaan vastasyntynyttä kuopustaan? Piikkirykmentin ritari on sotaromaani Jooseppi Moilasesta, joka nimitettiin Mannerheim-ristin ritariksi ansioistaan tiedustelijana ja joukkueenjohtajana. Nyt julkaistavan kirjan on kirjoittanut Jari Lappalainen. Hän on työskennellyt ammattisotilaana Puolustusvoimissa 32 vuotta ja on kirjoittanut useita sotaromaaneita. Lappalainen asuu perheineen Joensuussa. Piikkirykmentin ritari ilmestyy painettuna sekä e- ja äänikirjana. Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 4.10. PDF-vedokset, arvostelukappale
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
