Turun asemapalvelut ja Tampereen suuntaan kulkevien junien lähtölaiturit muuttavat Logomoon 5.8.
Turun Logomonsillan raidealue ja asiakastilat otetaan käyttöön maanantaina 5.8. Tampereen suunnan lähtevä ja saapuva junaliikenne siirtyy Turun vanhan asemarakennuksen ja Logomon edustalta Logomonsillan ja Aninkaistensillan väliselle alueelle. Asemapalveluiden siirtyminen Logomoon on osa Väyläviraston Kupittaa-Turku-ratahanketta.

5.8. lähtien Tampereen suunnan junaliikenne lähtee Turusta Logomonsillan yhteyteen avatulta asema-alueelta, kun vanha rautatieasema suljetaan. Junien lähtölaitureille kuljetaan Logomonsillan kautta portaita pitkin tai hissillä. Autojen lastauspaikka siirtyy vanhan aseman läheisyyteen, Humalistonsillan kupeeseen osoitteeseen Ratapihankatu 37.
Kävelymatkan pituus vanhalta asemalta Logomonsillalle on arviolta 10-15 minuuttia. Asema-alueella on sekä opasteita että opastajia helpottamassa oikeille raiteille löytämistä ensimmäisen viikon ajan. Logomosta löytyy elokuusta lähtien muun muassa odotustilat, wc-tilat, kahvila ja lounasravintola sekä junien aikataulunäytöt. Logomonsillalta löytyy myös lippuautomaatti.
“Asemapalvelut ovat asiakkaillemme erittäin tärkeitä ja olemme iloisia, että Logomossa voidaan järjestää toimivat asemapalvelut, kunnes uusi pysäköintitalo LogoHub uusine matkustajatiloineen valmistuu,” iloitsee VR:n kaukoliikennejohtaja Piia Tyynilä.
Helsingin suunnan junat liikennöivät edelleen Kupittaalle, ja siirtyvät Turun uusille matkustajalaitureille vuoden 2024 loppupuolella.
Asemapalveluiden siirtyminen Logomoon on osa Väyläviraston Kupittaa-Turku-ratahanketta, joka jatkuu vielä asemapalveluiden osalta LogoHubin ja Matkakeskuksen rakennuttamisella. Valmistuessaan rakennusten on määrä korvata Logomon asemapalvelut. Kokonaisuudessaan hankkeen on määrä valmistua vuonna 2026.
Lisätietoja Turun uusista asemapalveluista:
Lisätietoja Turku-Kupittaa-hankkeesta:
Yhteyshenkilöt
VR Mediadesk
Viestintäyksikkömme palvelee mediaa puh. 029 434 7123 ja viestinta@vr.fi. Olemme tavoitettavissa ma-pe 8-16. Arki-iltaisin klo 16 jälkeen, arkipyhinä ja viikonloppuisin palvelemme mediaa akuuteissa häiriötilanteissa.
Me VR:llä vauhditamme tulevaisuuden vastuullista liikennettä. Olemme Suomen valtion omistama matkustuksen, logistiikan ja kunnossapidon palveluyritys, joka kasvattaa hiilineutraalin raide- ja kaupunkiliikenteen suosiota. Huolehdimme arjen sujuvista matkoista Suomessa ja Ruotsissa sekä toimimme teollisuuden tukijalkana kotimaan logistiikassa. Vuonna 2023 kyydissämme tehtiin 15,1 miljoonaa kaukoliikenteen matkaa ja kuljetimme rautateitse 23,4 miljoonaa tonnia tavaraa. Liikevaihtomme oli 1 224,1 miljoonaa euroa ja työllistimme yli 9 100 rautaista ammattilaista. Lisätietoja: https://www.vrgroup.fi/
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta VR-Yhtymä Oyj
Tutkimusyritys Omnitele mittasi, miten netti toimii junissa: VR-wifillä nettiyhteys on parempi kuin matkapuhelinverkoissa13.3.2025 14:48:54 EET | Tiedote
Riippumattoman tutkimusyrityksen Omnitelen tuoreiden mittausten mukaan VR:n uudistettu wifi toimii varsin kattavasti junissa. Hyvälaatuinen, junan uutta wifiä käyttävä nettiyhteys (yli 5 Mbit/s) saavutettiin 95 prosentilla rataosuuksista suoritetuista mittauksista. Junamatkustajien tyytyväisyys VR-wifiin on parantunut selvästi viime vuodesta. Eri rataosuuksilla on wifin ja mobiiliverkkojen kuuluvuudessa merkittäviä eroja.
VR uudistaa matkustusluokat – raiteilta saa entistä yksilöllisempää palvelua12.3.2025 10:00:00 EET | Tiedote
VR:n lisäpalvelulliset matkustusluokat tunnistaa jatkossa Ekstra-nimestä. Tutun Eko-perusmatkustusluokan rinnalle tulevat uudet matkustusluokat Ekstra Rauhallinen, Ekstra Rento ja Ekstra Plus, joiden lisäpalveluilla matkastaan voi räätälöidä juuri itselleen sopivan. Samalla Ekstra-luokkien lippujen hinnoittelu muuttuu dynaamiseksi ja aiemmin varaamalla paikan voi saada entistä edullisemmin.
VR:n vastuullisuustyö palkittiin: Suomen 5. vastuullisin yritys ja toimialansa ykkönen10.3.2025 14:00:00 EET | Tiedote
VR on kuluttajien mielestä kaikista vastuullisin matkustajaliikennebrändi Suomessa vuonna 2025. Lisäksi arvioitujen 248 yrityksen joukosta VR on viidenneksi vastuullisin. Sijoitus parani viime vuodesta, jolloin VR oli kuudes. Tunnustuksen myönsi Sustainable Brand Index, joka on Suomen ja Euroopan suurin brändien vastuullisuutta mittaava tutkimus.
VR Pendolino Plus -junat aloittavat liikennöinnin Helsingistä Turkuun ja Ouluun vuoden lopulla27.2.2025 11:00:12 EET | Tiedote
Aiemmin Allegro-nimellä tunnetut junat alkavat liikennöidä VR:n kaukoliikenteen reiteillä Helsingistä Turkuun ja Ouluun. Junien nimi on jatkossa Pendolino Plus. Samalla VR tuo raiteille uuden, entistä palvelevamman Ekstra Plus -matkustusluokan. Kalusto aloittaa liikennöinnin vuoden 2025 lopulla. VR kertoo tarkemmin lipunmyynnin ja liikennöinnin käynnistymisen aikatauluista ennen kesää.
Talvilomailijan valinnoilla on väliä – junamatkailu pienentää tehokkaasti hiilijalanjälkeä12.2.2025 13:07:25 EET | Tiedote
Matkakohteen sijainnin sekä matkustustavan valinnalla voi vaikuttaa olennaisesti matkustamisen aiheuttamaan päästökuormaan. VR:n ja Protect Our Winters (POW) Finlandin tuore kysely osoittaa, että monet talvilomailijat eivät vielä tiedosta valintojensa vaikutusta päästöihin. Uusi VR:n ja POWin yhdessä laatima Kestävän talvimatkailun opas auttaa tekemään kestäviä matkustusvalintoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme