SDP:n Kimmo Kiljunen: Voiko härskimpää politiikkaa enää harjoittaa?
6.8.2024 10:22:53 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Sdp:n kansanedustaja Kimmo Kiljunen on tyrmistynyt ja pahoillaan Orpon hallituksen uusimmasta lakiesityksestä leikata eläkkeensaajien asumistukea.

– Hallitus on tekemässä 25 miljoonan euron leikkauksen eläkkeensaajien asumistukeen. Tämä kohdistuu yli 200 000 kaikkein pienituloisimpiin ja ikääntyneimpiin eläkkeensaajiin. Tätä 25 miljoonaa euroa pidetään niin merkittävänä säästönä valtion taloudessa, että se on välttämättä tehtävä, Kiljunen kummeksuu.
– Tämä on härski teko, kun samanaikaisesti valtiovarainministeri Purra antaa ymmärtää, että kaikkein suurituloisimmille tehdyllä 60 miljoonan euron verohelpotuksella ei ole valtiontalouden tasapainottamisen kannalta merkitystä. Kyse on kaikkein rikkaimmista yli 90 000 euroa vuodessa ansaitsevista alle 120 000 suomalaisesta, toteaa Kiljunen.
Kiljunen paheksuu Purran räikeästi köyhimpiä ja vanhimpia eläkkeensaajia kurjistavaa talouslinjaa. Hänelle leikkaukset ja verohelpotukset näyttävät olevan kohderyhmän ja mielialan mukaan milloin pieniä, milloin suuria. Tarkoittaako Purra todella sitä, että 60 miljoonan euron verohelpotus on rikkaimmille merkityksetön ja 25 miljoonan leikkaus on köyhimmille eläkeläisille ratkaisevan merkitsevä?
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja
Puh:050 511 3088Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Perholehto: Hallitukselta vihdoin apua rakennusalalle - miksi SDP:n esitykset eivät kelvanneet aiemmin?22.4.2026 22:48:59 EEST | Tiedote
-On toki arvokas asia, että hallitus on vihdoin huomannut ja huomioinut jo vuosia kestäneen rakennusalan alhon ja pysähtyneen asuntokaupan. Riihen päätöksiin sisältyvät linjaukset korjausrakentamisen tukemisesta sekä mm. ASP-laina-aikojen pidentämisestä ja -enimmäismäärän nostamisesta ovat tervetulleita. Osaan täsmäkeinoista jätetään silti yhä tarttumatta. Todella tärkeää olisi esimerkiksi tukea ensiasunnon ostajia palauttamalla varainsiirtoverovapaus, muistuttaa kansanedustaja Pinja Perholehto.
SDP:n Joona Räsänen: Hallituksen talouspolitiikan totaalinen epäonnistuminen sai sinettinsä kehysriihessä22.4.2026 22:09:30 EEST | Tiedote
-Kehysriihen lopputulema jää valitettavasti näpertelyksi ottaen huomioon hallituksen suuret lupaukset ja että kaikissa hallituksen talouspoliittisissa tavoitteissa suoritus on umpisurkea, jyrähtää kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
Kansanedustajien laajan tuen saanut lakialoite ”sarjavalittajista” jätettiin eduskunnassa22.4.2026 14:02:00 EEST | Tiedote
Kansanedustajat Lauri Lyly (sd.), Arto Satonen (kok.) ja Miko Bergbom (ps.) ovat jättäneet lakialoitteen kuntalain 137 §:n muuttamisesta. Lakialoitteen pääasiallisena sisältönä on, että kuntalain 16 luvun mukaista oikeutta tehdä oikaisuvaatimus ja kunnallisvalitus rajoitettaisiin päätöksistä, jotka koskevat kunnan ja yksityishenkilön välistä kiinteistön tai asuinhuoneiston kauppaa, vaihtoa tai vuokrasopimusta. Tällaisesta päätöksestä voisi tehdä valituksen vain lain 137 §:n 1 momentissa tarkoitettu asianosainen. Lakialoitteen on allekirjoittanut 136 kansanedustajaa.
SDP:n Perholehto antaa hallitukselle kolme vinkkiä kehysriiheen21.4.2026 13:49:03 EEST | Tiedote
– Helpottakaa rakennusalan tilannetta tukemalla korjausrakentamista, turvatkaa heikoimmassa asemassa olevien asumistarpeet ja puhaltakaa nyt viimein asuntokauppaan eloa, kehottaa ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).
SDP:n Pia Viitanen: Hallitus on lopullisesti lakannut kantamasta vastuuta Suomen taloudesta20.4.2026 20:27:06 EEST | Tiedote
Viimeinenkin hallituksen talouden tavoite lensi maanantai-iltana romukoppaan, kun valtiovarainministeri Purra totesi, että valtion velkaantuminen ei taitu. Tosin harva siihen on enää uskonutkaan, kun tarkastelee hallituksen tekemää talouspolitiikkaa, valtiovarainvaliokunnan jäsen Pia Viitanen toteaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme