HSY tuo seitsemän taiteilijoiden kuvittamaa jäteautoaan Taiteiden yö -tapahtumaan 15.8.
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY on tilannut jäteautojensa kylkiin kuvataidetta vuodesta 2019 lähtien. Nyt HSY kokoaa Rautatientorille seitsemän eri teoksilla kuvitettua jäteautoa, ja niihin pääsee tutustumaan lähemmin sekä ulkoa että sisältä. Paikan päällä on tavattavissa osa taiteilijoista, lisäksi HSY:n henkilökunta jakaa kodin jätteiden lajitteluvinkkejä sekä biojätepusseja halukkaille.

HSY:n jäteautoihin pääsee tutustumaan Taiteiden yö -tapahtumassa Rautatientorilla 15.8.2024 klo 17–20. Taidetta ja visuaalista ilmettä jäteautoihin ovat luoneet Jani Leinonen, Jirka Väätäinen, Jussi TwoSeven, Christian Jakowleff, Samuli Siirala, Luru Hirva ja Wakeone. Osa taiteilijoista on tavattavissa paikan päällä tapahtumassa kello 18–19 välisenä aikana, ja halutessaan kävijät saavat mukaansa signeeratun postikortin taiteilijan teoksesta.
Perheen pienimmät pääsevät vierailemaan jäteautojen ohjaamoissa. Sähköinen jäteauto antaa myös näytteen jäteastian tyhjennyksestä kolmesti: kello 17:30, 18:30 ja 19:30. Lisäksi paikalle tulijat voivat testata lajitteluosaamistaan Onnenpyörässä. Tapahtumasta saa mukaan myös biojätepusseja sekä vinkkejä HSY:n henkilökunnalta kodin jätteiden lajitteluun.
Usea taideteos on valmistettu kierrätysmateriaalista
HSY:n jäteautojen kuvituksissa on hyödynnetty esimerkiksi pois heitettyä ruokaa, kierrätettyjä kartonkipakkauksia ja foliomateriaalia. Jäteautot näkyvät liikenteessä joka päivä, joten autojen kyljet ovat näkyvä paikka herättää ajattelemaan kierrättämistä ja nostaa jätemateriaalin arvostusta. Samalla kun tuodaan väriä ja iloa ihmisten arkeen, saadaan nostettua kerättävä jäte pääosaan autojen kyljissä.
– Taide ilahduttaa ihmisiä, mutta se muistuttaa myös, että jätteiden lajittelu on tärkeää: vain siten saamme materiaalin kierrätykseen. Jätteet ovat uusien tuotteiden arvokasta raaka-ainetta, eivät likaista roskaa, jätehuollon käyttöpäällikkö Juho Nuutinen taustoittaa taidejäteautojen ideaa.
Biojäte kannattaa lajitella, koska HSY tekee siitä uusiutuvaa biokaasua ja ravinteikasta kompostimultaa, lähitulevaisuudessa myös luomulannoitetta. Lasi, metalli, muovi ja kartonki ovat kierrätettävissä monta kertaa uusiksi tuotteiksi. Vaarallisista jätteistä kierrätetään kaikki mahdollinen, ja loppu käsitellään vaarattomaksi, jotta siitä ei ole haittaa luonnolle ja terveydelle.
Yhteyshenkilöt
Nuutinen JuhoKäyttöpäällikköHSY / jätehuolto
Puh:045 657 9310juho.nuutinen@hsy.fiMaija LaineympäristöasiantuntijaHSY
Tapahtumaan liittyvät asiat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
HSY – Puhtaasti parempaa arkea
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY:n toiminta- ja taloussuunnitelma 2026–2028 rakentaa kestävää ja vastuullista pääkaupunkiseutua14.11.2025 11:12:45 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalveluiden toiminta- ja taloussuunnitelma vuosille 2026–2028 ohjaa HSY:n strategian mukaista kehitystä ja korostaa erityisesti hiilineutraaliuden, kiertotalouden ja vastuullisten palveluiden edistämistä sekä talouden tasapainoa. HSY:n yhtymäkokous hyväksyi suunnitelman kokouksessaan 14.11.2025.
HSY:n hallituksen ja yhtymäkokouksen päätökset 14.11.202514.11.2025 11:12:17 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä hankesuunnitelmien päivittämisen periaatteet ja ottaa käyttöön asiakirjamaksut niiltä osin, kun ne eivät ole julkisuusperiaatteen mukaisesti maksuttomia. HSY:n yhtymäkokous päätti hyväksyä HSY:n toiminta- ja taloussuunnitelman vuosille 2026–2028. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - viemäreiden sujutuspaketin hankesuunnitelma 2026 - Helsingin Länsi-Pakilan vesihuollon saneerauksen hankesuunnitelma - Helsingin Pitäjänmäen teollisuusalueella olevan Valion alueen vesihuollon hankesuunnitelma - Espoon Nepperi–Järvenperän alueen ja Vantaan Myyrmäen Luhtitie–Pyörrekuja alueen vesihuollon rakentamisen urakoitsijaksi valittiin VM Suomalainen Oy. Hallituksen kokouksessa ja yhtymäkokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistoilta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjossa:
Kotitalouksien jätemäärä pysyi lähes entisellään pääkaupunkiseudulla – bio- ja sekajätettä syntyi hieman aiempaa enemmän14.11.2025 09:51:03 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen kotitalouksissa jätemäärä kasvoi hieman vuonna 2024, erityisesti bio- ja sekajätteen osalta. HSY:n laskelman mukaan kotitalousjätettä kertyi keskimäärin 244 kiloa asukasta kohden, mikä on kilo enemmän kuin vuonna 2023. Kierrätysaste puolestaan hieman laski.
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 14.11.2025 –alueen kotitalouksien kierrätysaste selvitetty12.11.2025 08:02:04 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 14.11.2025. Samana päivänä kokoontuu myös HSY:n yhtymäkokous, joka muun muassa hyväksyy HSY:n toiminta- ja taloussuunnitelman vuosille 2026–2028. Kokouksien esityslistat on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa hankesuunnitelmien päivittämisen periaatteista sekä asiakirjamaksujen käyttöönotosta. Hallitus päättää seuraavista hankesuunnitelmista ja hankinnoista: - viemäreiden sujutuspaketin hankesuunnitelma 2026 - Helsingin Länsi-Pakilan vesihuollon saneerauksen hankesuunnitelma - Helsingin Pitäjänmäen teollisuusalueella olevan Valion alueen vesihuollon hankesuunnitelma - Espoon Nepperi–Järvenperän alueen ja Vantaan Myyrmäen Luhtitie–Pyörrekuja alueen vesihuollon rakentamisen urakoitsijan valinta. Hallitus saa tiedoksi HSY-alueen kotitalous- ja yhdyskuntajätteiden määrät ja kierrätysasteet vuonna 2024. HSY tiedottaa halli
HSY:n kukkivalla kaatopaikalla vieraili kesällä kuusitoista eri perhoslajia28.10.2025 08:53:17 EET | Tiedote
HSY on perustanut Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen vanhan kaatopaikan päälle kukkivan keitaan erilaisille hyönteisille. Niityt luovat sopivaa elinympäristöä erilaisille pörriäisille ja pölyttäjille, jotka löytävät tiensä niityille kukkien houkuttelemana. Kesän aikana HSY on tehnyt lajiseurantaa niittyjen perhosista. Niityillä havaittiin tänä kesänä yhteensä kuusitoista eri lajia päiväperhosia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme