Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopiston täydennyshaussa tarjolla opiskelupaikkoja kieliin ja luonnontieteisiin

Jaa

Jäitkö korkeakoulujen yhteishaussa ilman opiskelupaikkaa? Sinulla on vielä mahdollisuus ehtiä syksyn opintoihin mukaan täydennyshaussa!

Jyväskylän yliopisto järjestää jälleen täydennyshaun, jossa on haettavana täyttämättä jääneitä opiskelupaikkoja syksyllä alkaviin koulutuksiin. Haku käynnistyy ke 7.8. klo 10.00 ja päättyy ma 12.8. klo 15.00. Haku tapahtuu Opintopolku-palvelun kautta.

Haettavana on opiskelupaikkoja kielten ja luonnontieteiden kandi+maisterikoulutuksiin. Hakukohteisiin voivat tulla valituksi kaikki hakukelpoisuusvaatimukset täyttävät hakijat, poikkeuksena ympäristö- ja vesistötieteiden kandidaatti- ja maisteriohjelma, jossa haettavana on 6 paikkaa.

Humanistis-yhteiskuntatieteellinen tiedekunnassa haettavana on:   

  • Kieliasiantuntijan kandidaatti- ja maisteriohjelma, humanististen tieteiden kandidaatti ja filosofian maisteri, ruotsi, saksa, ranska, venäjä
  • Kielten aineenopettajan kandidaatti- ja maisteriohjelma, humanististen tieteiden kandidaatti ja filosofian maisteri, ruotsi, saksa, ranska, venäjä

Matemaattis-luonnontieteellisessä tiedekunnassa:   

  • Matematiikan kandidaatti- ja maisteriohjelma
  • Matematiikan aineenopettajan kandidaatti- ja maisteriohjelma
  • Fysiikan kandidaatti- ja maisteriohjelma
  • Fysiikan aineenopettajan kandidaatti - ja maisteriohjelma
  • Kemian (kemisti tai kemian aineenopettaja) kandidaatti- ja maisteriohjelma
  • Nanotieteen monialainen kandidaatti- ja maisteriohjelma
  • Tilastotieteen ja datatieteen kandidaatti- ja maisteriohjelma
  • Ympäristö- ja vesistötieteiden kandidaatti- ja maisteriohjelma (6 paikkaa)

Opiskelijat valitaan todistusvalinnalla ylioppilastutkinnosta saatujen pisteiden perusteella. Täydennyshaussa ei ole käytössä ensikertalaisuuskiintiötä. Opettajankoulutuksiin vaaditaan lisäksi hyväksytty soveltuvuuskoesuoritus.

Hakukohteiden tulokset julkaistaan viimeistään 21.8.2024. Valittujen opiskelijoiden opinnot alkavat syyskuun alussa.

- Haluamme tarjota mahdollisuuden aloittaa opinnot jo tänä syksynä, jos opiskelupaikka kevään haussa jäi saamatta, koulutuspalvelujohtaja Mari Ikonen perustelee. Tarjolla on kevään haussa vapaaksi jääneitä opiskelupaikkoja.

Lisätietoja:

Täydennyshaussa hakemisesta:
HelpJYU: Kysy kandi- ja maisteriopiskelijaksi hakemisesta 

Täydennyshaun järjestämisestä: Koulutuspalvelujohtaja Mari Ikonen, puh. 040 805 4678, mari.a.ikonen@jyu.fi

Lisätietoja täydennyshausta: https://www.jyu.fi/fi/tule-opiskelemaan/kandidaatti-ja-maisteriohjelmat/taydennyshaku

Yhteyshenkilöt

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Hyvät sosiaaliset suhteet metsästäjien kesken edistävät kestävää riistanhoitoa16.12.2025 07:05:00 EET | Tiedote

Uusi tutkimus paljastaa, että metsästysryhmien sisäinen sosiaalinen dynamiikka vaikuttaa merkittävästi siihen, kuinka hyvin metsästyssuosituksia noudatetaan Suomessa. Laajaan kyselyaineistoon perustuvat tulokset paljastavat, että toimiva päätöksenteko, vahva luottamus ja hyvä yhteistyö ryhmän sisällä lisäävät merkittävästi suositusten mukaisia metsästyspäätöksiä.

Väitöstutkimus: kokonaisvaltainen addiktiokäsitys murtaa päihderiippuvuuden stigmaa15.12.2025 13:36:09 EET | Tiedote

YTM Piia Koivumäki tarkasteli väitöstutkimuksessaan addiktion ilmiötä Lauri Rauhalan filosofisen ihmiskäsityksen valossa. Käsitteellisessä tutkimuksessaan Koivumäki kehitti holistisen addiktiokäsityksen, jossa riippuvuus nähdään kehollisena ja koettuna sekä elämäntilanteissa ja elämänhistoriassa kehkeytyvänä kokonaisuutena. Tutkimus tarjoaa uuden näkökulman tarkastella päihderiippuvuutta.

Jyväskylän yliopisto ja Folkhälsan tiivistävät yhteistyötä ikääntymisen ja kansanterveyden tutkimuksessa15.12.2025 07:00:00 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopisto ja Folkhälsan ovat solmineet määräaikaisen, kolmen vuoden sopimuksen, jonka tavoitteena on vahvistaa kansanterveyden ja ikääntymisen tutkimusta. Gerontologian ja kansanterveyden professori Mikaela von Bonsdorff on uusi Folkhälsanin tutkimuskeskuksen kansanterveystutkimuksen ohjelmajohtaja ja jatkaa professorin tehtävässään Jyväskylän yliopistossa. Yhteistyö vahvistaa tutkimuksen vaikuttavuutta Suomessa ja kansainvälisesti.

Jyväskylän yliopisto sai 500 000 euroa teollisuuden energiajärjestelmien kustannustehokkuuden ja päästöjen optimoinnin tutkimukseen12.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote

Suomen Akatemia myönsi informaatioteknologian tiedekunnan professori Kaisa Miettisen monitavoiteoptimoinnin tutkimusryhmälle 500 000 euron rahoituksen Teollisuuden energiajärjestelmät osana kestävää ilmastoneutraalia yhteiskuntaa -hankkeeseen. Hanke tutkii prosessiteollisuuden energiajärjestelmiä. Tarkoituksena on järjestelmien energia- ja kustannustehokkuuden sekä päästöjen optimointi. Hankkeessa tehdään yhteistyötä Aalto-yliopiston kanssa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye