Juha Latvala Sastalta kenkätalo Pomarin toimitusjohtajaksi
Kotimaisen jalkinevalmistaja Pomarin uusi toimitusjohtaja Juha Latvala omaa yli 20-vuoden kokemuksen suomalaisten laadukkaana vapaa-ajan vaatettajana. Latvala seuraa Pomarin uutena toimitusjohtajana Jarno Fonsénia, joka on vetänyt kenkätalon toimintaa 1990-luvulta lähtien. Fonsén tulee syksyn aikana siirtymään perheyhtiönsä hallitukseen. Toimitusjohtajavaihdos on osa Pomarin uutta kasvustrategiaa, jonka päämääränä on uudistaa yhtiön valikoima, tunnettuus ja jakelukanavat 2030 luvulle saavuttaessa.

Juha Latvala (47, BBA) omaa laajan kokemuksen ulkoilubrändien kehittäjänä ja kasvattajana. Hän perusti 2000-luvun alussa maahantuontiyrityksen, joka aloitti tuolloin vielä verrattain pienen ja tuntemattoman ulkoiluvaatemerkin Canada Goosen tuonnin Suomeen, Baltiaan ja Venäjälle. Kymmenen vuotta kanadalaisbrändin kanssa kasvettuaan hän siirtyi yrityskaupan jälkeen kotimaisen ulkoilu- ja erävaatettaja Sastan palvelukseen ja osakkaaksi. Sastalla Latvala toimi kymmenen vuoden ajan myynti-, brändi- ja toimitusjohtajan positioissa.
”Pomar on erittäin kiehtova kokonaisuus. Vaikka se on vuosikymmenten varrella käytännössä kengittänyt kaikki suomalaiset sekä myös suuren osan naapureistamme, on kyseessä edelleen hiomaton timantti. Pomarilla on paitsi huikeat tuotteet ja niille oma, korkeatasoinen tuotanto, myös aito ja uskottava tarina. Odotan, että pääsemme kertomaan sen myös nuoremmille, urbaaneille sukupolville”, kertoo elokuussa Pomarfin Oy:n toimitusjohtajana aloittanut Juha Latvala ja perustelee suomalaisuuden vetovoimatekijöitä vaate- ja kenkäalalla:
”Kelistä riippumaton ja käytännöllinen, turhia hötkyilemätön outdoor-elämäntapa on perin suomalainen asenne. Olen nähnyt läheltä, että luotettavuutta henkivä suomalaisuus on viime vuosina noussut myös kansainvälisillä outdoor- ja lifestyle-markkinoilla arvostetuksi ominaisuudeksi. Pikamuodin valtavirran mukana ajelehtimisen sijaan täällä on turhia huutelematta totuttu osin jääräpäisestikin pitämään kiinni omista juurista ja näkemyksistä. Pomar on pärjännyt tuolla asenteella jo yli 60 vuotta ja nyt perheyhtiössä on tehty laaja strategiatyö, jolla varmistetaan kenkätalon kestävä jalanjälki myös 2030-luvulla.”
Pomar on Pohjoismaiden johtava talvikenkien valmistaja
Pomarin tähtäimessä on vahvistaa positiotaan yhtenä markkinoiden arvostetuimmista talvijalkineiden valmistajista sekä lisätä kesämallistonsa tunnettuutta, mikä tukee myös brändin ympärivuotisia liiketoimintaa. Tällä hetkellä jo 70 % Suomessa ja 45 % Pohjoismaissa myydyistä GORE-TEX® -talvikengistä ovat Pomarit. Jalkinetalo on ollut vedenpitävän kalvoteknologian uranuurtaja vuodesta 1994 ja ainoana toimijana valmistaa GORE-TEX® -kengät omassa tehtaassaan Pohjois-Euroopassa.
”Emme ole pitäneet paljoa meteliä itsestämme, sillä kengät ovat puhuneet puolestaan. Tuotantohistoriastamme löytyy useita kansakunnan kollektiiviseen muistiin kuuluvia malleja ja tehtaamme Pärnussa on käynyt huippukierroksilla jo pitkään. Olemme taloudellisesti vakaalla pohjalla ja olleet useamman vuoden tasaisessa kasvussa. Olen ylpeä kaikesta saavuttamastamme ja tyytyväisenä luovutan kapulan nyt seuraavalle”, kertoo Pomaria 31 vuotta johtanut Jarno Fonsén ja jatkaa: ”Ajoitus toimitusjohtajan vaihtumiseen on erinomainen. Juha on juuri oikea henkilö johtamaan perheyrityksemme strategian mukaista kehitystä sekä kasvun ja kansainvälistymisemme seuraavaa vaihetta. Hän tuo kokemuksellaan ja persoonallaan mahtavan lisän Pomar-tiimiimme.”
Pomarfin Oy on Pomarkussa vuonna 1960 perustettu, jo kolmannessa sukupolvessa toimiva suomalainen kenkäalan perheyritys. Yhtiön perustivat kenkämestari Toivo Leppänen ja puolisonsa Kirsi, jotka valmistivat yhtiön ensimmäiset tilauskengät käsin. Nykyisin perheyhtiö työllistää sata kengäntekijää ja valmistaa kengät omassa tehtaassaan Viron Pärnussa. Pomarfin Oy sai ensimmäisenä ja ainoana suomalaisena käyttöjalkinevalmistajana GORE-TEX® -lisenssin vuonna 1994 ja on haastavan ilmaston osaamisellaan kasvanut Pohjoismaiden johtavaksi talvijalkineiden valmistajaksi. Oman kansainvälisen verkkokaupan lisäksi Pomar toimittaa jalkineita jälleenmyyjille Pohjoismaiden ja Baltian lisäksi muun muassa Grönlantiin, Kanadaan, Japaniin, Saksaan, Tšekkeihin, Slovakiaan ja Mongoliaan. Pomarfin Oy:n liikevaihto vuonna 2023 oli 6,8 MEUR ja liiketulos 500 KEUR.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot
Juha Latvala, toimitusjohtaja, Pomarfin Oy, +358 50 555 9182, juha.latvala@pomar.fi
Jarno Fonsén, yrittäjä, Pomarfin Oy, +358 500 593 586, jarno.fonsen@pomar.fi
Samuel SorainenPR Boutique Wolfcom Oy
Puh:+358400579653samuel.sorainen@wolfcom.fiKuvat

Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Wolfcom
Ainoa Winery sai kasvurahoituksen ja huippuosaajia hallitukseen14.11.2025 11:12:38 EET | Tiedote
Suomalaisiin villimarjoihin ja hedelmiin erikoistunut viinitalo on saanut merkittävän kasvurahoituksen. Sen avulla Ainoa Winery kehittää toimintaansa, kasvattaa raaka-aineiden ostoja sekä tuotanto- ja varastokapasiteettiaan ja lisää henkilöstöä Hollolassa. Investointi tukee myös viinitalon panostuksia markkinointiin ja jakeluun kotimaassa ja kansainvälisesti. Ainoa Wineryn tavoitteena on viinituotannon ja myynnin kymmenkertaistaminen.
Suomalainen menestystarina esillä CBS Newsin valtakunnallisissa uutisissa Yhdysvalloissa13.11.2025 08:33:00 EET | Tiedote
Suomalainen yksityislentoyhtiö Aerocom Aviation nousi kansainväliseksi uutisaiheeksi, kun yhtiön palvelua ja sen toista perustajaa Joonas Nurmea esitellään parhaillaan CBS Newsin aamuohjelmissa ja valtakunnallisissa TV-uutisissa. Keskiviikkona alkanut näkyvyys eri puolilla Yhdysvaltoja tavoittaa kymmeniä miljoonia katsojia ja nostaa esiin suomalaisen yrittäjätarinan sekä sen tarjoaman räätälöidyn matkustuspalvelun.
NH Collection Helsinki Grand Hansa avaa loisteliaan Ballroomin ovet joulunviettäjille4.11.2025 11:51:26 EET | Tiedote
NH Collection Helsinki Grand Hansa -hotelli pukeutuu jouluun ja avaa loisteliaan juhlasalin ovet vieraille. Tavallisesti vain tapahtumien ja yksityisvieraiden käytössä olevaan Ballroomiin katetaan gaalaillallinen, joka tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden kokea hotellin historiallinen suuri juhlasali kaikessa loistossaan. Lisäksi Hansa Café Bar & Brasserie kutsuu herkuttelemaan kolmen ruokalajin joululounaalle sekä nauttimaan jouluaaton herkkuja notkuva menu.
Kummituksia ja karmivia paikkoja – vinkit hurjaan Halloweeniin Virossa29.10.2025 10:54:29 EET | Tiedote
Viron muinaiset linnat, keskiaikaisten kaupunkien hämärät kujat ja historialliset kartanot ovat täynnä tarinoita. Suusta suuhun sukupolvien ajan kiertäneet tarinat kuiskivat synkistä salaisuuksista, rauhattomista sieluista ja selittämättömistä sattumuksista. Keräsimme vinkit paikoista, jotka saavat kylmät väreet kulkemaan selkäpiitä pitkin.
Helsingin paras hotelliaamiainen laajentuu herkulliseksi viikonloppubrunssiksi27.10.2025 11:37:25 EET | Tiedote
NH Collection Helsinki Grand Hansan runsas ja kiitelty aamiainen kasvaa viikonloppuisin moderniksi brunssiksi, jossa korostuvat kotimaiset kauden raaka-aineet ja alusta asti käsityönä valmistetut annokset. Aivan Helsingin ytimessä sijaitsevan korkeatasoisen hotellin ravintola, Hansa Café Bar & Brasserie, tarjoaa täydellisen paikan kokoontua ystävien ja perheen kanssa nauttimaan viikonlopun rennosta ja kiireettömästä ruokaelämyksestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme