Miksi ajaudumme perfektionismin ansaan ja miten siitä pääsee irti?
8.8.2024 09:00:00 EEST | Atena | Tiedote
Kansainvälinen bestseller näkee täydellisyyteen pyrkimisen yhteiskunnallisena ongelmana.

Työhaastattelussa moni tunnustaa mielellään viakseen perfektionismin. Miellämme sen tarkoittavan ahkeruutta, korkeita standardeja ja kunnianhimoa. Totuus perfektionismista on kuitenkin surullisempi: usein se tarkoittaa käytännössä vitkastelua tärkeissä tehtävissä, mielenterveysongelmia ja viime kädessä työuupumus.
Kansainvälisessä bestsellerissään Täydellisyyden ansa johtava perfektionismin tutkija Thomas Curran osoittaa, että perfektionismi on roihahtanut länsimaissa epidemiaksi, josta seuraa stressiä, ahdistusta ja masennusta. Curran ei kuitenkaan syytä ongelmasta turhan tunnollisia yksilöitä, joiden pitäisi vain ottaa iisimmin. Itsekin toipuvaksi perfektionistiksi tunnustautuva tutkija laajentaa täydellisyyden tavoittelun yhteiskunnalliseksi ongelmaksi: elämme talousjärjestelmässä, jolle jatkuva tyytymättömyytemme ja parempaan pyrkimisemme on polttoainetta. Jos emme kasva ja pyri jatkuvasti parempaan, myöskään talous ei kasva.
Curran ehdottaa ongelmaan niin pieniä kuin suuria ratkaisuja. Henkilökohtaisella tasolla perfektionismin ansasta voi pyristellä pois hyväksymällä epätäydellisyytensä. Virheet eivät ole aina mahdollisuuksia oppia ja pyrkiä parempaan – joskus ne ovat vain virheitä, jotka osoittavat, että olemme ihmisiä ja joskus meillä on huono päivä tai kuukausi. Yhteiskunnallisella tasolla Curran kehittelee irtautumista kasvuun nojautuvasta talousjärjestelmästä ja liittyy osaksi nousevaa, kulutus- ja kapitalismikriittistä liikettä.
Ajatuksia ravisteleva, lohdullinen teos kyseenalaistaa ajatuksen, että perfektionistista kärsivän pitäisi omassa elämässään ratkaista ongelma, joka on meitä suurempi. Vaikka emme voisi ratkaista perfektionismin ongelmaa kokonaan, voimme oppia tunnistamaan sen vaikutuksen ja opetella kyseenalaistamaan sen vaativan äänen.
Thomas Curran työskentelee psykologian apulaisprofessorina London School of Economicsissa ja kuvailee itseään ”toipuvaksi perfektionistiksi”. Täydellisyyden ansa on saanut ylistäviä arvioita nostaessaan esiin kaikkia länsimaita koskettavan pakkomielteen. Teoksen oikeudet on myyty 24 maahan.
Suomentanut: Terhi Kuusisto
Englanninkielinen alkuteos: The Perfection Trap
Kansi: Piia Aho
Kirja ilmestyy painettuna, e- ja äänikirjana.
Yhteyshenkilöt
Hanna-Leena SoisaloMarkkinointi- ja viestintäpäällikköOtava
Tietokirjat, harrasteet ja viihdekirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Atena on osa Otava-konsernia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Atena
Keitä ovat suomalaiset murhaajanaiset?7.4.2026 13:46:10 EEST | Tiedote
Kun nainen murhaa, uhrina on tyypillisesti oma lapsi tai puoliso, tekotapana myrkyttäminen tai tukehduttaminen. Heini Pitkäsen uutuuskirja avaa suomalaisnaisten tekemiä murhia ja esittelee 12 järkyttävää tapausta.
Miltä tuntuu, kun oma äiti katoaa muistisairauteen?1.4.2026 10:33:00 EEST | Tiedote
Äidinkielenopettajana työskentelevän Päivi Pekanheimon kauniissa ja omakohtaisessa teoksessa seurataan äidin katoamista muistisairauden varjoihin.
Sitten purjehdimme pohjoiseen -uutuuskirjan englanninkieliset oikeudet on myyty18.3.2026 12:48:15 EET | Tiedote
Sohvi Kangasluoman Sitten purjehdimme pohjoiseen -kirjan maailmanlaajuiset englanninkieliset oikeudet on myyty brittiläiselle Firefinch-kustantamolle. Sopimuksen neuvotteli Ahlbäck Agency. Kiehtova tietokirja purjeveneessä asuvan pariskunnan matkasta pohjoisilla alueilla pohtii ilmastokriisin todellisuutta ja Arktiksen asemaa maailmanpolitiikan näyttämöllä.
Uutuuskirja purkaa noitavainojen myytit ja paljastaa joukkovainojen logiikan13.3.2026 11:57:17 EET | Tiedote
Noitavainot eivät syntyneet takapajuisilla syrjäseuduilla vaan Euroopan sivistyksen keskuksissa, kirkon ja oppineiston piirissä. Marko Nenosen uutuuskirja Paholaisen salaliitto purkaa myytit noitavainojen synnystä ja osoittaa, että vainojen logiikka elää yhä yhteiskunnassamme.
Miltä tuntuu olla sosiopaatti?12.3.2026 13:17:30 EET | Tiedote
Millainen on sosiopaatin mieli sisältäpäin? Amerikkalainen psykologian tohtori ja kahden lapsen äiti Patric Gagne kertoo siitä omakohtaisesti omaelämäkerrassaan Minä olen sosiopaatti, josta tuli nopeasti kansainvälinen bestseller.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

