Miksi ajaudumme perfektionismin ansaan ja miten siitä pääsee irti?
Kansainvälinen bestseller näkee täydellisyyteen pyrkimisen yhteiskunnallisena ongelmana.

Työhaastattelussa moni tunnustaa mielellään viakseen perfektionismin. Miellämme sen tarkoittavan ahkeruutta, korkeita standardeja ja kunnianhimoa. Totuus perfektionismista on kuitenkin surullisempi: usein se tarkoittaa käytännössä vitkastelua tärkeissä tehtävissä, mielenterveysongelmia ja viime kädessä työuupumus.
Kansainvälisessä bestsellerissään Täydellisyyden ansa johtava perfektionismin tutkija Thomas Curran osoittaa, että perfektionismi on roihahtanut länsimaissa epidemiaksi, josta seuraa stressiä, ahdistusta ja masennusta. Curran ei kuitenkaan syytä ongelmasta turhan tunnollisia yksilöitä, joiden pitäisi vain ottaa iisimmin. Itsekin toipuvaksi perfektionistiksi tunnustautuva tutkija laajentaa täydellisyyden tavoittelun yhteiskunnalliseksi ongelmaksi: elämme talousjärjestelmässä, jolle jatkuva tyytymättömyytemme ja parempaan pyrkimisemme on polttoainetta. Jos emme kasva ja pyri jatkuvasti parempaan, myöskään talous ei kasva.
Curran ehdottaa ongelmaan niin pieniä kuin suuria ratkaisuja. Henkilökohtaisella tasolla perfektionismin ansasta voi pyristellä pois hyväksymällä epätäydellisyytensä. Virheet eivät ole aina mahdollisuuksia oppia ja pyrkiä parempaan – joskus ne ovat vain virheitä, jotka osoittavat, että olemme ihmisiä ja joskus meillä on huono päivä tai kuukausi. Yhteiskunnallisella tasolla Curran kehittelee irtautumista kasvuun nojautuvasta talousjärjestelmästä ja liittyy osaksi nousevaa, kulutus- ja kapitalismikriittistä liikettä.
Ajatuksia ravisteleva, lohdullinen teos kyseenalaistaa ajatuksen, että perfektionistista kärsivän pitäisi omassa elämässään ratkaista ongelma, joka on meitä suurempi. Vaikka emme voisi ratkaista perfektionismin ongelmaa kokonaan, voimme oppia tunnistamaan sen vaikutuksen ja opetella kyseenalaistamaan sen vaativan äänen.
Thomas Curran työskentelee psykologian apulaisprofessorina London School of Economicsissa ja kuvailee itseään ”toipuvaksi perfektionistiksi”. Täydellisyyden ansa on saanut ylistäviä arvioita nostaessaan esiin kaikkia länsimaita koskettavan pakkomielteen. Teoksen oikeudet on myyty 24 maahan.
Suomentanut: Terhi Kuusisto
Englanninkielinen alkuteos: The Perfection Trap
Kansi: Piia Aho
Kirja ilmestyy painettuna, e- ja äänikirjana.
Yhteyshenkilöt
Hanna-Leena SoisaloMarkkinointi- ja viestintäpäällikköOtava
Tietokirjat, harrasteet ja viihdekirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Atena on osa Otava-konsernia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Atena
Roope Lipastin Kuuma linja kuvaa villisti, lämpimästi ja haikeasti 80-luvun nuoruutta kylmän sodan ja ydintuhon pelon Suomessa1.7.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Maailmaa ei voi pelastaa, mutta voiko edes rakkaitaan? Roope Lipastin Kuuma linja on vangitseva kasvutarina ja tarkkanäköinen ajankuva maailmasta, joka tuntuu yllättävän tutulta jälleen.
True crime -uutuus Sadetakkitappaja sukeltaa Etelä-Korean rikoshistorian synkimpiin tapauksiin17.6.2025 10:48:09 EEST | Tiedote
Fiia Suurosen, Minna Juutin ja Pinja Mikkosen uutuusteos Sadetakkitappaja – ja muita kurjia juttuja Etelä-Koreasta vie lukijan Etelä-Korean tunnetuimpien rikostapausten äärelle. Teos perustuu tekijöiden suosittuun true crime -podcastiin Kurja juttu ja tarjoaa syväluotaavan katsauksen maan rikoshistoriaan.
Tässä ovat maailmanhistorian törkeimmät valheet – Daniel Rydénin uusi kirja paljastaa suurimpien huijarien tarinat5.6.2025 08:17:00 EEST | Tiedote
Mikä lopulta on valhe? Onko valehtelu aina väärin? Ja jos ei ole, kuka siinä tapauksessa saa valehdella ja milloin? Daniel Rydénin vetävä tietokirja Maailman kovimmat valehtelijat johdattaa lukijan valehtelun maailmaan Donald Trumpin ja muiden tunnettujen valehtelijoiden kautta.
Skottikoomikko Fern Bradyn Vahva naishahmo on anteeksipyytelemätön, ronski ja rohkea elämäkerta autismista4.6.2025 08:22:00 EEST | Tiedote
Autistit elävät maailmassa, jota ei ole suunniteltu heille. Vielä vaikeampaa eläminen on silloin, kun ei tiedä olevansa autistinen.
Mitä asiakkaat toivovat seksityöntekijältä?28.5.2025 11:56:04 EEST | Tiedote
Suomalaisnaisen viihdyttävä tositarina keskieurooppalaiselta seksiklubilta paljastaa, millainen on suosikkiasiakas, mistä klubin takahuoneessa puhutaan ja miten seksityö vaikuttaa parisuhteeseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme