Omenoiden ja muiden puutarhahedelmien vastaanotto Sortti-asemilla on alkanut – HSY:n vinkit myös uusille kompostoijille
12.8.2024 06:56:00 EEST | HSY | Tiedote
On taas se aika vuodesta, kun hyötypuutarhat tuottavat satoa – usein yli oman tarpeen. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY on avannut omenoiden ja muiden hedelmien vastaanoton Sortti-asemillaan.

Syömäkelpoiset ylimääräiset omenat, luumut sekä muut hedelmät ja marjat kannattaa laittaa jakoon. Hedelmiä voi kerätä astiaan pihatien varteen ohikulkijoiden otettavaksi tai tarjota niitä oman asuinalueen sosiaalisen median ryhmässä. Maahan tippuneet kannattaa kerätä pois, sillä myös rotat tykkäävät hedelmistä.
Ylimääräisiä hedelmiä ja muuta puutarhajätettä voi viedä mille tahansa viidestä Sortti-asemasta Konalassa, Kivikossa, Ruskeasannassa, Jorvaksessa tai Ämmässuolla. Ainoastaan Sortti-pienasema Vantaan Koivukylässä ei pienten tilojensa vuoksi ota vastaan puutarha- tai remonttijätettä. Konalan Sortti-asema on remontin takia kiinni 5.8. alkaen, mutta 7.8. paikalle on avattu risupiha, jonne voi pari kuukautta kestävän remontin aikana tuoda puutarhajätteitä, risuja ja omenoita. Ajo risupihalle tapahtuu Paperitien kautta. Ruskeasannan Sortti-asema Vantaalla on avoinna myös viikonloppuisin. Lisätietoa asemien sijainneista ja aukioloista löytyy HSY:n verkkosivulta.
Puutarhajätteen vastaanoton hinta on viisi euroa enintään 5 m³ suuruista kuormaa kohden, ja samassa kuormassa voi tuoda myös risuja ja pihan haravointijätettä erikseen lajiteltuna. ALV-muutoksen takia hinnasto tulee päivittymään 1.9.2024. Tarkempaa tietoa puutarhajätteen vastaanottomaksuista löytyy HSY:n jätehuollon hinnastosta.
Omenat kannattaa jo kotona kerätä erikseen muusta puutarhajätteestä esimerkiksi ämpäreihin, jotka on helppo tyhjentää. Sortti-asemalla omenat pitää lajitella omiin keräysastioihinsa ja muovipussit pitää poistaa. Risuille ja haravointijätteille on myös omat lajittelupisteensä.
HSY hyödyntää kaikki kerätyt puutarhajätteet Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksessa. Kompostointilaitoksella arvokkaat ravinteet saadaan takaisin luonnon kiertokulkuun, kun tuotettu komposti käytetään mullan valmistamiseen. Biokaasulaitoksemme, jonne omenat toimitetaan, tuottaa tuhannesta kilosta biojätettä keskimäärin 200 kuutiota biokaasua.
Pienet määrät puutarhan hedelmiä voi käsitellä kiinteistöllä
Monet ovat aloittaneet kompostoinnin jätelain uudistuksen myötä. Hedelmiä voikin laittaa kotona lämpöeristettyyn kompostoriin, joissa niistä tekeytyy ravinteikasta kompostia puutarhurin käyttöön. Pilkkominen nopeuttaa kompostoitumista. Hyvin toimivassa kompostorissa lämpö myös tappaa muumiotaudin, jota hedelmissä saattaa esiintyä. Jos hedelmiä kuitenkin on paljon, ne kannattaa viedä Sortti-asemalle. Avokompostiin ruokajätettä ei saa laittaa.
Jos olet laittamassa omenasatoa tyhjennettävään jäteastiaan, laitathan niitä vain pienen erän kerrallaan esimerkiksi paperikassiin pakattuna.
Yhteyshenkilöt
Kiviranta MaaritKehittämisinsinööriHSY
Puh:040 833 3254maarit.kiviranta@hsy.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
HSY – Puhtaasti parempaa arkea
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY järjestää risunkeräyksen toukokuussa23.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Rehottavatko pihasi puut ja pensaat? Nyt on hyvä hetki suunnitella pihan puiden ja pensaiden hoitoa. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kerää pienkiinteistöiltä risuja ja oksia toukokuussa. Keräys on maksullinen ja se täytyy tilata kiinteistölle etukäteen. Risuja voi viedä myös Sortti-asemille maksua vastaan.
HSY paransi osaltaan pääkaupunkiseudun kestävää arkea - kierrätys ja toimintavarmuus nousussa20.3.2026 10:07:21 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n hallitus päätti 20.3.2026 kokouksessaan hyväksyä vuoden 2025 tilinpäätöksen. Vuoden 2025 toiminnassa korostuivat arjen ympäristöteot ja palvelujen sujuvuus. Verkostojen saneerausinvestoinnit olivat ennätykselliset, jäteveden puhdistustulokset paranivat ja sekajätteen määrä laski. Sähköiset asiointipalvelut monipuolistuivat, kun OmaHSY-palvelu avautui.
HSY:n hallituksen päätökset 20.3.2026 – strategialuonnos 2035 lausunnoille20.3.2026 10:04:35 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti hyväksyä strategialuonnoksen 2035 ja pyytää siihen lausunnot jäsenkaupungeilta. Lisäksi hallitus päätti hyväksyä strategisten tavoitteiden mittarit ja niiden tavoitetasot TTS 2027-2029:n valmistelun pohjaksi. Hallitus päätti hyväksyä omalta osaltaan tilinpäätöksen ja siirtää sen yhtymäkokouksen käsiteltäväksi. Hallitus päätti myös hyväksyä seuraavat vesihuollon hankesuunnitelmat: – Helsingin Myllypuron alapainepiirin jaon hankesuunnitelma – purkutunnelin kahdentaminen välillä Helsingin Viikinmäki–Viikki -hankesuunnitelma – verkostosaneerauksen sujutuspaketti 2027–2029 -hankesuunnitelma. Hallitus sai tiedoksi vuoden 2025 henkilöstökertomuksen sekä HSY:n kasvihuonekaasupäästöt ja energiankulutuksen vuonna 2025. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa: https://hsy10.
Katupölykausi on alkanut pääkaupunkiseudulla20.3.2026 09:15:08 EET | Tiedote
Jokakeväinen katupölykausi on jälleen alkanut pääkaupunkiseudulla. HSY:n mittausten mukaan katupöly on heikentänyt ilmanlaatua useina päivinä eri puolilla seutua. HSY antaa 10 vinkkiä, miten voit vähentää katupölylle altistumista ja lievittää oireita.
Maailman vesipäivää vietetään 22.3. – HSY juhlii nuorten vesiaiheisilla retkillä ja oppitunneilla19.3.2026 08:50:00 EET | Tiedote
YK:n kansainvälistä Maailman vesipäivää vietetään 22.3. teemalla “vesi ja sukupuoli”. Vesipäivän pitkän aikavälin tavoitteena on saavuttaa vesi ja sanitaatio kaikille vuoteen 2030 mennessä. Yli 2 miljardia ihmistä elää yhä ilman puhdasta vettä. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY juhlistaa maailman vesipäivää tarjoamalla vesiretkiä ja -oppitunteja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme