KUTSU: Taru Sormusten herrasta -mediatilaisuus pe 16.8. klo 10.15
Tervetuloa perjantaina 16. elokuuta klo 10.15 Tampere-talon Isoon saliin kurkistamaan J. R. R. Tolkienin Taru Sormusten herrasta™ -suurtuotannon maailmaa.

Taru Sormusten herrasta™ saa ensi-iltansa perjantaina 23.8. Tampere-talon Isossa salissa. Tulossa on syksyn suurtapaus!
Tilaisuudessa on mahdollista myös haastatella tekijöitä. Tiukan aikataulun vuoksi pyydämme ilmoittamaan etukäteen, ketä haluat haastatella.
Median edustajat voivat jäädä seuraamaan klo 11.00 alkavaa läpimenoharjoitusta 10 minuutin ajaksi.
Lämpimästi tervetuloa!
Mikko Kanninen
ohjaaja
Ilmoittautumiset 14.8. mennessä:
https://www.lyyti.in/Mediatilaisuus_2194
Taru Sormusten herrasta™ perustuu J. R. R. Tolkienin teokseen The Lord of the Rings™, jonka oikeudet on lisensoinut Middle-earth Enterprises. Teoksen esitysoikeuksia valvoo Nordic Drama Corner.
Taiteellinen työryhmä:
Alkuperäisteos J. R. R. Tolkien
Suomennos ja näytelmän hahmojen nimet Kersti Juva
Sovitus Sami Keski-Vähälä
Ohjaus Mikko Kanninen
Sävellys Tuomas Kantelinen
Musiikin toteutus Tampere Filharmonia
Kapellimestari Ruut Kiiski
Lavastussuunnittelu Marjatta Kuivasto
Pukusuunnittelu Pirjo Liiri-Majava
Kampausten ja maskien suunnittelu Jonna Lindström
Valo- ja videosuunnittelu Joonas Tikkanen
Äänisuunnittelu Hannu Hauta-aho
Sirkuskoreografi Taina Kopra
Stuntkoordinaattori Jouni Kivimäki
Apulaisohjaaja Jaakko Lenni-Taattola
Tuottajat Mari Posti, Aili Viitanen, Suvi Leinonen
Rooleissa:
Frodo Ella Mettänen
Aragorn Antti Reini
Gandalf Ville Majamaa
Klonkku, portinvartija Risto Korhonen
Saruman, Boromir Tommi Raitolehto
Legolas Lasse Viitamäki
Sam Antti Tiensuu
Pippin Annuska Hannula
Merri Elisa Piispanen
Bilbo Reppuli, Shagrat Eeva Hakulinen
Faramir, Voivalvatti, Haldir Ville Mikkonen
Arwen, Gorbag Henna Tanskanen
Elrond, Denethor, Kärmekieli Arttu Ratinen
Galadriel, Sauronin suu Arttu Soilumo
Gimli Elina Rintala
Puuparta (ääni) Esko Roine
Örkkejä, enttejä, haltioita, nazgûleita, juhlavieraita (Sorin Sirkus) Iitu Kivimäki, Sampo Suihkonen, Saana Leppänen, Heikki Järvinen, Aleksi Niittyvuopio
The Lord of the Rings™ and the characters, items, events, and places therein are trademarks of Middle-earth Enterprises, LLC used under license by Tampere Theatre and Tampere Hall. All rights reserved. Represented by Nordic Drama Corner.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elsa VähänenViestintäasiantuntijaTampere-talo Oy
Puh:+358 40 551 2739elsa.vahanen@tampere-talo.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 alkaen kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvä Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy (Tampere Live). Yhtiöt muodostavat yhdessä Tampere-talo-konsernin.
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin kulttuuri- ja kongressikeskus ja tapahtumayhtiö. Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2022 Tampere-talon liikevaihto oli 14,7 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme 675 000 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Se on Tampereen kaupungin omistama osakeyhtiö. Yhtiön toimitusjohtaja on Paulina Ahokas, ja työntekijöitä on 52. Hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Tampere-talon ensimmäinen hiilinielu täynnä19.6.2025 09:20:50 EEST | Tiedote
Tampere-talon ensimmäinen hiilinielu on saavuttanut täyden kapasiteettinsa – Mesikämmenpuiston hiilinielu on nyt täynnä, ja sillä on valmius sitoa seuraavan sadan vuoden aikana jopa 1000 tonnia hiilidioksidia ilmakehästä. Seuraava askel vie kohti uutta hiilinielua Mikkelissä.
Mediakutsu: Van Gogh Alive -näyttely avautuu Tampere-talossa19.6.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Yli 100 kaupunkia kiertäneen immersiivisen Van Gogh Alive -näyttelyn on nähnyt jo yli 9 miljoonaa ihmistä ympäri maailman. Nyt suosittu digispektaakkeli saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen. Näyttely on koettavissa Tampere-talossa vain rajoitetun ajan 25.6.–17.8.2025. Kutsumme median edustajia tutustumaan näyttelyyn ennakkoon tiistaina 24. kesäkuuta klo 13.
Tampere Filharmonian kesäisessä Puistokonsertissa ihastuttavat aurinkoiset sävelmät ja klassiset suosikkiteokset11.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Tampere Filharmonia, Tampereen Energia ja Tampere-talo järjestävät loppukesän perinteisen Puistokonsertin Sorsapuistossa lauantaina 9. elokuuta 2025. Ylikapellimestari Matthew Hallsin johtaman orkesterin solistina säväyttää sopraano Anu Komsi. Konsertin ohjelmassa kuullaan musiikillisia satuja ja tarinoita sekä klassisia suosikkisävelmiä. Tampere Filharmonian konsertti alkaa klo 18, ja DJ Juissi virittää puistotunnelman jo klo 15 alkaen. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Atte Kilpisen uusi tanssiteos tuo Tolstoin klassikon Tampere-taloon6.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tanssitaiteilija ja koreografi Atte Kilpisen uusi tanssiteos Kreutzersonaatti esitetään Tampere-talossa lauantaina 4. lokakuuta 2025. Balettia ja nykytanssia yhdistävä teos pohjautuu Leo Tolstoin samannimiseen pienoisromaaniin vuodelta 1889. Kilpisen lisäksi Ison salin lavalla tanssivat Frans Valkama ja Heidi Salminen. Liput tulevat myyntiin maanantaina 9. kesäkuuta klo 9.
Maailman tunnetuin burleskitähti Dita Von Teese esiintyy Tampere-talossa2.6.2025 10:02:42 EEST | Tiedote
Burleskin maailmantähti, yhdysvaltalainen Dita Von Teese saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen ja tuo huikaisevan show’nsa Tampere-taloon sunnuntaina 12. huhtikuuta 2026. Luvassa on hienostunut yhdistelmä vanhan ajan Hollywoodin viehätystä, teatraalista taikaa ja sensuellia estetiikkaa. Pääsyliput Tampere-talon esitykseen tulevat myyntiin perjantaina 6. kesäkuuta 2025 klo 10.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme