SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eloranta: Orpon hallitus heikentää varhaiskasvatuksen laatua

8.8.2024 15:23:36 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta kritisoi hallituksen esityksiä kuntakohtaisten varhaiskasvatussuunnitelmien sekä päiväkotikohtaisten yhdenvertaisuussuunnitelmien lakivelvoitteisuudesta luopumisesta. Toteutuessaan ne heikentäisivät varhaiskasvatuksen laatua ja yhdenvertaisuutta. Elorannan mukaan esitykset kuvaavat hyvin hallituksen lyhytnäköistä politiikkaa, jonka kärsijöiksi joutuvat taas kerran lapset ja lapsiperheet.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

– Varhaiskasvatusta on johdonmukaisesti kehitetty viimeisen kymmenen vuoden aikana tavoitellen parempaa varhaiskasvatuksen laatua ja koulutuksellista tasa-arvoa. Marinin hallituskaudella palautettiin pienemmät ryhmäkoot ja täysi oikeus varhaiskasvatukseen, alennettiin varhaiskasvatuksen maksuja ja säädettiin kolmiportainen tuki. Näiden lisäksi säädettiin velvoite tasa-arvosuunnitelmien ja yhdenvertaisuussuunnitelmien tekoon sekä paikallisten varhaiskasvatussuunnitelmien tekoon. Nämä kaikki ovat tärkeitä askeleita eteenpäin varhaiskasvatuksen laadun nostamisessa, Eloranta sanoo.

– Nyt kun hallituksen poukkoilevan politiikan seurauksena kaksi viime mainittua uudistusta puretaan, merkitsee se takapakkia varhaiskasvatuksen kehittämiselle. Juuri kun kyseiset suunnitelmat ovat valmistumassa, niin niitä ei tarvitsekaan tehdä. Poukkoilun sijasta tarvitaan työrauhaa varhaiskasvatuksen ammattilaisille.

Eloranta muistuttaa, että lapset aloittavat koulutiensä mitä erilaisimmista taustoista ja varhaiskasvatus on osa sitä perustaa, jolle heidän kehityksensä ja hyvinvointinsa rakentuvat. Laadukkaalla varhaiskasvatuksella tuemme koulutuksellista tasa-arvoa, pystymme tehokkaasti parantamaan lasten oppimismahdollisuuksia ja ehkäisemme syrjäytymistä. 

Myös Opetushallitus ja Varhaiskasvatuksen opettajien liitto ovat todenneet suunnitteluvelvoitteen keventämisen heikentävän varhaiskasvatuksen laatua. Varhaiskasvatuksen erityisopettajien liitto on vahvasti kyseenalaistanut hallituksen arviot syntyvistä säästöistä, vaan päinvastoin uskoo muutoksen jopa lisäävän menoja. Koulutuksen arviointikeskus toteaa esityksen kumoavan kaksi varhaiskasvatuksen laatua varmistavaa ja toiminnan yhdenvertaista toteuttamista tukevaa rakennetta.

– On selvä, että varhaiskasvatussuunnitelmien laadinta vaatii aikaa ja työpanosta kunnissa, mutta se antaa samalla mahdollisuuden myös henkilöstölle ja vanhemmille vaikuttaa ja ottaa paikalliset toiveet ja erityispiirteet huomioon sekä parantaa varhaiskasvatuksen laatua. Hallitus vetoaa Karvin selvitykseen, jonka mukaan jossain kunnissa on kehitettävä vielä valmistelua. Se ei ole riittävä syy näistä suunnitelmista luopumiseen. Hallitus näyttää leikkausvimmassaan etsivän lyhytnäköisesti säästöjä kaikkialta ja opetusministeri yrittää piilotella Karvin takana, Eloranta sanoo.

– Lisäksi hallitus on poistamassa laista velvoitteen laatia päiväkotikohtaiset yhdenvertaisuussuunnitelmat. Hienoista juhlapuheista huolimatta hallituksen teot osoittavat, että yhdenvertaisuus ei näytä olevan sille tärkeä arvo. Laki on ollut voimassa vasta hieman yli vuoden ja sen vaikutuksia ei olla ehditty vielä edes arvioida. Lakimuutosta on vaikea perustella myöskään lähes olemattomalla 44 000 euron säästöllä, vaan taustalla vaikuttaa olevan poliittinen arvovalinta. Se heikentää yhdenvertaisuustyötä. Taas kerran hallituksen lyhytnäköisen politiikan kärsijöinä ovat lapset, Eloranta toteaa.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n välikysymyspuheenvuoro välikysymykseen hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta12.5.2026 14:13:36 EEST | Tiedote

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja, välikysymyksen 1. allekirjoittaja Tytti Tuppurainen Muutokset puhuttaessa mahdollisia. Arvoisa puhemies, Jokainen hallitus valitsee itse tavoitteensa. Kun suomalaiset viime eduskuntavaalien alla kuuntelivat silloisten oppositiopuolueiden, kokoomuksen ja perussuomalaisten vaalipuheita, ihmisille luvattiin seuraavaa: Nyt piti olla aika talouden käänteelle. Nyt piti lopettaa tuhlailu ja velaksi eläminen. Nyt piti luoda maahan kasvua ja suomalaisiin yrityksiin 100 00 uutta työpaikkaa. Kokoomuksen johdolla piti alkaa uusi uljas kasvun aikakausi. Vaalien jälkeen hallituksen muodostaja, nykyinen pääministeri Orpo vakuutti keväällä 2023, että velkaantuminen taitetaan. Ja vieläpä niin, että keneltäkään ei tulla vaatimaan mahdottomia. Hallituskautta on nyt takana kolme vuotta, eikä hallitus ole onnistunut yhdessäkään sen talouspolitiikan lupauksista. Lupaus työpaikoista ei toteudu. Lupaus velkaantumisen taittamisesta ei toteudu. Lupaus kasvusta ja hyvinvoinnista jä

SDP:n Kumpula-Natri: SDP:n Miapetra Kumpula-Natri: Suomella on edelleen kotiuttamatta lähes 30 % EU:n elpymistuen rahoista. Miksi hallitus viivyttelee?11.5.2026 16:54:19 EEST | Tiedote

Tähän mennessä Suomelle on myönnetty 71 prosenttia kokonaissummasta, joka Suomelle on allokoitu EU:n elpymis- ja palautumistukivälineestä. Kuitenkin vielä lähes 30 prosenttia on myöntämättä. — Hallituksen vastuulla on Suomi, mutta vältteleekö se vastuutaan Espanjan pohdiskelulla? kysyy Miapetra Kumpula-Natri.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye