Aviador Kustannus

Juha-Pekka Koskisen nuortenkirjasarjalle jatkoa

4.10.2024 10:00:00 EEST | Aviador Kustannus | Tiedote

Jaa

Kemijärveläissyntyisen, Hämeenlinnassa asuvan Juha-Pekka Koskisen uusin nuortenromaani Likainen totuus on jatkoa vuonna maaliskuussa 2023 ilmestyneelle Puhdas valhe -romaanille. Miten asuinkelvottomaksi väitettyä Maa-planeettaa tutkimaan lähteneen nuoren marsilaisretkikunnan käy?

Kansi: Peppi-Lotta Alanen
Kansi: Peppi-Lotta Alanen

Juha-Pekka Koskisen nuortenromaani Likainen totuus on julkaistu Aviadorin kustantamana.

Marsin kamaran taakseen jättänyt retkikunta saa jo matkalla levottomutta herättävän salaperäisen viestin Maasta. Linda, Ben, Amanda ja Joni huomaavat, ettei edes kaikkiin retkikunnan jäseniin voi luottaa.

Maassa selviää nopeasti, ettei Marsissa kerrottu totuus Maasta pidä paikkaansa. Planeetta ei ole autio eikä tyhjä. Alkaa pitkä ja vaivalloinen tutkimusretki, sillä nelikko haluaa Maxin avustuksella selvittää, mitä on tapahtunut ja miksi.

Mitä syvemmälle Maan metsien uumeniin tutkimus edistyy, sitä arvoituksellisemmaksi se käy. Maan kamaralta ystäviä ja vihollisia on entistä vaikeampi erottaa toisistaan. Linda, Ben, Amanda ja Joni joutuvat testiin, jollaisessa he eivät ole koskaan olleet.

Juha-Pekka Koskinen (s. 1968) on julkaissut vuodesta 2004 lähtien yli 50 teosta, voittanut muun muassa Savonia-palkinnon sekä ollut kahdesti romaaneillaan Finlandia-ehdokkaana ja nuortenromaaneillaan kahdesti Arvid Lydecken -ehdokkaana.

KOSKINEN, JUHA-PEKKA : Likainen totuus
140 sivua
Sidottu, kovakantinen
ISBN 9789523812727
Ilmestymisaika: Lokakuu 2024

Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt

Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää osoitteeseen tilaukset@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista pyydämme esittämään Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kansi: Peppi-Lotta Alanen
Kansi: Peppi-Lotta Alanen
Lataa
Juha-Pekka Koskisen kuva © Ari Haimi
Juha-Pekka Koskisen kuva © Ari Haimi
Lataa

Linkit

Tietoa julkaisijasta

Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI

http://www.aviador.fi

Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus

Osallistu meriaiheisella runollasi Kotkan Meripäivien runoraatiin!7.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Heinäkuussa 22.–25.7. järjestettävillä Kotkan Meripäivien yhteydessä järjestetään taas runoraati. Raadittavaksi otetaan runojen lisäksi myös rap- ja spoken word-tekstejä. Esityksen pituus on enintään neljä minuuttia. Esiraati valitsee ilmoittautuneista 6–10 osallistujaa, joista lopullinen raati valitsee voittajan keskiviikkona 22. päivä heinäkuuta klo 14.15 alkaen Kotkan Kantasataman Meripäiväaukiolla maksuttomana yleisötapahtumana järjestettävässä runoraadissa. Raatiin voi ilmoittautua lähettämällä runo tai teksti toukokuun loppuun mennessä sähköpostitse osoitteeseen meripaivat@kotka.fi ja merkitsemällä sähköposti otsikolla ”Runon pärskeitä -runokilpailu”. Kolmelle asiantuntijaraadin parhaaksi esitykseksi noteeratulle raha- ja kirjapalkintoja. Raadin järjestelyistä vastaavat Aviador Kustannus ja Kotkan Meripäivät. Lisätietoja: Ville Vanhala, puh. 0400 646062

Kymenlaakson lavarunomestaria haetaan Runoklubilla 12.5.6.5.2026 16:03:03 EEST | Tiedote

Tiistaina 12. päivä toukokuuta Kotkan Pub Albertissa (Kotkankatu 9) pidettävällä runoklubilla järjestetään Lavarunouden SM-karsinta klo 19.00 alkaen. Kilpailuun voi ilmoittautua klo 18.00 lähtien paikan päällä. Kotkan osakilpailun voittaja pääsee edustamaan Kotkan Runoklubia tänä vuonna Euroopan Kulttuuripääkaupunkina toimivan Oulun Muusajuhlilla järjestettävässä Lavarunouden SM-finaalissa 22. päivä elokuuta. Poetry Slam-säännöt säännöt löytyvät: https://fi.wikipedia.org/wiki/Runopuulaaki Runoklubin järjestelyistä vastaavat Pub Albert & Eduard, Aviador Kustannus ja Kustantamo etc.

Tuore tietoteos tutkii vuonna 1993 tapahtunutta Suomen Säästöpankin jakoa kilpailijoille, jaon vaiheita ja vaikutuksia23.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Martti Häikiön ja Eero Sinkon tietokirja Suomen Säästöpankin tuho on julkaistu Aviadorin kustantamana. 1990-luvun alussa kulutusjuhlasta ja kasinotaloudesta käännyttiin lamaan, vakaan markan politiikasta devalvaatioon ja markan kellutukseen. Pankit ajautuivat asiakkaidensa luotonhoitovaikeuksien seurauksena syvenevään tappiokierteeseen. Säästöpankkien keskusosakepankki SKOP otettiin Suomen Pankin hallintaan 1991. Kaikki pankkiryhmät tarvitsivat valtion tukea ja valtiovarainministeri Iiro Viinanen pelkäsi valtion lainansaannin tyrehtyvän. Suomen Säästöpankin tuho kuvaa objektiivisesti vuosien 1992 ja 1993 säästöpankkiryhmän kehityksen tapahtumat syyllisiä etsimättä. Pankin jakaminen kilpailijoiden kesken oli ymmärrettävästi järkytys säästöpankkien työntekijöille ja luottamushenkilöille. Pankkitoimihenkilöiden ja konttorien määriä vähennettiin, mutta silti tarvittiin vielä vuosia ja SYPin ja KOPin fuusioituminen Meritaksi ennen kuin Suomen pankkijärjestelmä oli toipunut. Tietokirjailija 

Espanjalaisen Cristina Gufén kirjeromaanissa käydään keskustelua Kafkan kanssa – kirjailija ja suomentaja tavattavissa Helsingissä ja Turussa ma 20.4. ja to 23.4.16.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Cristina Gufén kirjeromaani 99 kirjettä Kafkalle on julkaistu Aviadorin kustantamana. 99 kirjettä Kafkalle on kirjeromaani rakastuneen naisen Kafkalle kirjoittamia kirjeitä todellisuudesta, tuskasta, ajasta, tilasta ja halusta. Niillä hän vastaa Kafkan päiväkirjateksteihin, jotka ovat innoittaneet kirjailijan filosofisiin pohdintoihin, runolliseen ilmaisuun ja absurdiin observointiin. Kirja on saanut suosituksia niin Maria Vargas Llosalta kuin Espanjan kuningattareltakin. Cristina Gufé on Espanjan Galiciasta kotoisin oleva kirjallisuuskriitikoiden suuresti arvostama kirjailija, runoilija, toimittaja ja filosofian opettaja. Suomentaja Eija Grundström on pitkään alalla toiminut espanjan kääntäjä, tulkki ja opettaja. Kirjailijan Suomen vierailu Cristina Gufé vierailee Suomessa ma–to 20.–23.4. Hän ja suomentaja Eija Grundström ovat tavattavissa Helsingissä Postitalon Rosebud-kirjakaupassa (Postikatu 2, Helsinki) maanantaina 20.4. klo 17. Kaksikon kanssa kirjasta keskustelemassa Aviadorin k

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye