Peruskoulu Kokkolassa 50 vuotta -seminaari ja Donnerskan koulun & KSG:n vihkiäiset
Tänä vuonna tulee kuluneeksi 50 vuotta siitä, kun Kokkolassa siirryttiin peruskoulujärjestelmään. Kaupungin opetuspalvelut järjestävät maanantaina 9.9.2024 seminaarin Kokkolan 50-vuotisen peruskoulun historian kunniaksi.

Seminaari on suunnattu kasvatuksen ja opetuksen parissa toimiville ja näistä teemoista kiinnostuneille. Seminaari on maksuton, ja siihen on ennakkoilmoittautuminen.
Seminaarissa pohdimme ja arvioimme, mikä on ollut perusopetuksen merkitys suomalaisessa yhteiskunnassa. Kuulemme myös Kokkolan perusopetuksen historian käänteistä ja suuntaamme katsetta siihen, minkälaista osaamista tarvitsemme tulevaisuudessa.
Seminaarin yhteydessä jaetaan vuoden 2024 Lucina Hagman -palkinto. Palkinnon perusteena on Lucina Hagmanin kasvatusfilosofisen perinteen jatkaminen palkitsemalla koulutuksen tasa-arvon, sukupuolten välisen tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden edistämisen sekä kasvatuksen ja koulutuksen uudistamisen hyväksi tehdystä pedagogisesta työstä.
Seminaari päättyy Donnerskan koulun ja Karleby svenska gymnasiumin (KSG) peruskorjatun ja laajennetun koulurakennuksen vihkiäisiin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
KehittämiskoordinaattoriTuula Storbjörk
puh. +358 40 8068 004, tuula.storbjork@kokkola.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kokkola. Meillä on laajempi horisontti
Kokkolan kaupunki on Keski-Pohjanmaan kaksikielinen maakuntakeskus, jossa asukkaita on noin 48.000. Kokkolan elinkeinoelämän veturi on kansainvälisestikin merkittävä kemianteollisuuden keskittymä, jota täydentävät Suomen suurin raideliikenne- ja panamaxsatama sekä monipuolinen yritystoimijoiden verkosto. Myös monipuoliset tapahtumat, matkailu ja loma-asuminen tuovat kaupunkiin kävijöitä.
Kuningas Kustaa II Aadolf perusti Kokkolan kaupungin 400 vuotta sitten Pohjanlahden rannalle. Meri on tuonut mukanaan vahvat kaupan ja logistiikan perinteet merenkulusta ja laivanrakennuksesta teollisuuteen ja sivistykseen. Sijainti meren ja lentoyhteyksien äärellä, pääradan ja E8-tien varrella varmistaa niin ihmisten, tavaroiden kuin ideoidenkin liikkuvuuden.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokkolan kaupunki
Årets fartfylldaste museiutställning öppnar i Karlebys Utställningshall24.4.2025 13:00:00 EEST | Pressmeddelande
K.H.Renlunds museums fartfylldaste utställning 2025 dyker ner i den lokala sportens och motionens nyansrika kulturhistoria. Jaksaa jaksaa! Kämpa på! leder besökaren från tävlingsbanornas höjdpunkter till bakgrundskrafternas jobbande, hobbyglädje och platser för motion – stigar, planer och åskådarläktare.
Vuoden vauhdikkain museonäyttely avautuu Kokkolan Näyttelyhallissa24.4.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
K.H.Renlundin museon vuoden 2025 vauhdikkain näyttely on sukellus paikallisen urheilun ja liikunnan monivivahteiseen kulttuurihistoriaan. Jaksaa jaksaa! Kämpa på! - näyttely johdattaa kävijänsä kilpakenttien huippuhetkistä taustavoimien uurastukseen, harrastamisen iloon ja liikkumisen maisemiin – poluille, kentille ja katsomoihin.
Kommunalvalets resultat fastställdes16.4.2025 16:33:05 EEST | Pressmeddelande
Kommunalvalets resultat har fastställts. I Karleby röstade 54,6 % av de röstberättigade. 24,3 % röstade på förhand och 30,3 % röstade på den egentliga valdagen.
Kuntavaalien tulos vahvistettiin16.4.2025 16:33:05 EEST | Tiedote
Kuntavaalien tulos on vahvistettu. Kokkolassa äänensä antoi 54,6 % äänioikeutetuista. Ennakkoon äänesti 24,3 % ja varsinaisena vaalipäivänä 30,3 %.
Karleby stads ställningstagande: Fortsatt flygförbindelse mellan Karleby-Jakobstad och Helsingfors måste tryggas11.4.2025 11:08:05 EEST | Pressmeddelande
Karleby stad kräver att Finavias riksomfattande flygplatsnätverk måste bevaras i sin nuvarande omfattning och att Orpos regering i sin halvtidsöversyn måste säkerställa att köp av trafiktjänster mellan Karleby-Jakobstad och Helsingfors fortsätter efter att nuvarande finansieringsperiod går ut. Pågående finansieringsperiod går ut i mars 2026 och det finns ett optionsavtal om fortsatt flygtrafik fram till februari 2028.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme