HSY järjestää kodin vaarallisen jätteen keräyskierroksen syys–lokakuussa
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kerää vaarallista jätettä Espoossa, Helsingissä ja Kirkkonummella 2.9.–8.10.2024. Keräys kohdentuu erityisesti alueille, joilla ei ole pysyvää vaarallisen jätteen keräyspistettä.

HSY:n Sortti-keräysauto vaaralliselle jätteelle kiertää Espoossa 2.9.–9.9., Helsingissä 4.9.–8.10. ja Kirkkonummella 10.9. Yhteensä pysähdyspaikkoja on 72. Kierrokselle valitut alueet sijaitsevat hieman etäämmällä vaarallisen jätteen kiinteistä keräyspaikoista, joten HSY tuo palvelun asukkaiden lähelle.
Keräyskierroksen pysähdyspaikat ja aikataulut löytyvät HSY:n verkkosivuilta.
Asukkaat voivat tuoda keräykseen maksutta vaarallisia jätteitään, kuten maalia, jäteöljyä, vanhentunutta bensiiniä, siivouskemikaaleja, loisteputkia ja energiansäästölamppuja, käyttämättä jääneitä aerosolipurkkeja ja -pulloja sekä kynsilakkaa.
– Nyt on hyvä mahdollisuus päästä eroon kotona olevista vaarallisista jätteistä niilläkin alueilla, joilla Sortti-asemat ja Sortti-kontit ovat hieman kauempana kotoa. On erittäin tärkeää, että terveydelle ja ympäristölle vaaralliset jätteet hävitetään asianmukaisesti eikä niitä laiteta esimerkiksi sekajätteeseen tai viemäriin, HSY:n toimintovastaava Joonas Enqvist painottaa.
Syksyn vaarallisen jätteen keräys järjestetään kolmatta kertaa
HSY on kerännyt vaarallista jätettä kevätkierroksen lisäksi kahtena aiempana syksynä. Nyt keräyskokeilu järjestetään kolmatta kertaa.
– Kolmivuotisen kokeilun kahdella ensimmäisellä kierroksella asukkaita kävi keräysautoilla varsin hyvin. Vuonna 2022 vaarallista jätettä kerättiin lähes 9 300 kg ja viime vuonna vielä kolmanneksen enemmän, yhteensä reilu 12 500 kg, Enqvist kertoo.
Keräyskokeilussa HSY selvittää keräyksen toimivuutta ja asukkaiden kokemuksia siitä. Kokeilun tulosten perusteella arvioidaan palvelun jatkamista tulevaisuudessa. Syksyn keräyksessä ei oteta vastaan sähkölaite- tai metalliromua, kuten keväisin järjestettävässä keräysautokierroksessa.
Vaarallisen jätteen vastaanotto on maksutonta vuoden ympäri
Asukkaat voivat tuoda vaarallista jätettä ympäri vuoden maksutta HSY:n Sortti-asemille ja vaarallisen jätteen Sortti-kontteihin. Kaikki keräyspaikat löytyvät verkkosivulta Kierratys.info, kun valitsee valikosta vaarallisen jätteen.
Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskus järjestää syksyllä oman keräysautokierroksensa Espoossa, Helsingissä, Kauniaisissa ja Kirkkonummella. Asukkaat voivat viedä keräysautoon siistiä, ehjää ja puhdasta uudelleenkäyttöön soveltuvaa kodin pientavaraa, tekstiileitä sekä kaiken kuntoista pienelektroniikkaa ja polkupyöriä.
Näin vaarallisen jätteen tunnistaa
Vaarallisella jätteellä tarkoitetaan sellaisia jätteitä, joilla on jokin vaaraominaisuus. Ne voivat olla esimerkiksi palavia, myrkyllisiä tai vaaraksi ympäristölle. Vaaralliseen jätteeseen kuuluvat aineet, joiden etiketistä löytyy varoitusmerkki. Vanhoissa pakkauksissa voi näkyä aiemmin käytössä olleita oranssipohjaisia varoitusmerkkejä.
Lisäksi loisteputket- ja lamput, akut ja paristot, jäteöljyt, lääkkeet sekä eräät kosmetiikkatuotteet kuuluvat vaarallisiin jätteisiin. Lääkkeiden vastaanotto on apteekeissa, muita kodin vaarallisia jätteitä HSY vastaanottaa Sortti-asemilla, vaarallisen jätteen keräyskonteissa sekä kiertävässä keräyksessä. Vaarallisen jätteen vastaanotto on asukkaille maksutonta.

Yhteyshenkilöt
Enqvist JoonasToimintovastaavaHSY
Puh:+358503022713joonas.enqvist@hsy.fiKuvat


Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
HSY – Puhtaasti parempaa arkea
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY:n uusi hallitus on valittu27.6.2025 10:56:50 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän yhtymäkokous päätti 27.6.2025 kokouksessaan asettaa hallituksen ja tarkastuslautakunnan nelivuotiskaudeksi 2025 - 2029. Toimielinten kokoonpano määräytyy HSY:n perussopimuksen mukaisesti jäsenkuntien asukaslukujen ja kunnallisvaalien tuloksen perusteella. Kokoonpanossa on otettu huomioon myös sukupuolten välinen tasa-arvo. Hallitus vastaa kuntayhtymän hallinnosta ja taloudenhoidosta sekä valmistelee ja panee täytäntöön yhtymäkokouksen päätökset ja valvoo kuntayhtymän etua. Hallitus edustaa kuntayhtymää työnantajana ja vastaa kuntayhtymän henkilöstöpolitiikasta, huolehtii kuntayhtymän toimintojen yhteensovittamisesta ja omistajaohjauksen toteuttamisesta sekä vastaa kuntayhtymän sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan järjestämisestä. Hallitus koostuu 14 varsinaisesta jäsenestä, joista jokaisella on henkilökohtainen varajäsen. Jäsenistä seitsemän on Helsingistä, kolme Espoosta, kolme Vantaalta ja yksi Kauniaisista. Hallituksen puheenjohtaja
Asukkaat toivat HSY:n Sortti-keräysautoihin yhteensä 156 000 kiloa jätettä26.6.2025 07:07:00 EEST | Tiedote
HSY järjesti maalis–kesäkuussa Sortti-keräysautokierroksen, joka pysähtyi lähes 300 pysähdyspaikalla ympäri pääkaupunkiseutua ja Kirkkonummea. Keräysautot vastaanottivat kierroksen aikana kotitalouksien vaarallista jätettä sekä metalli-, sähkölaite- ja elektroniikkaromua yhteensä 156 000 kiloa.
Pääkaupunkiseudun kasvihuonekaasupäästöt laskivat 11 prosenttia18.6.2025 09:10:05 EEST | Tiedote
Pääkaupunkiseudun ilmastopäästöt vähenivät vuonna 2024 noin 11 prosenttia edellisvuoteen verrattuna, kertoo HSY:n julkaisema päästöseuranta. Kasvihuonekaasupäästöt vähenivät pääkaupunkiseudun kaikissa kunnissa. Päästöjä pienensi erityisesti se, että kivihiilen käyttö väheni ja biopolttoaineiden osuus kasvoi lämmöntuotannossa.
Viisi vinkkiä vähäpäästöisempään saunomiseen17.6.2025 09:10:06 EEST | Tiedote
Puusaunan piipusta tulevan savun väri kertoo, lämmitätkö saunaa oikein. Jos savu on tummaa tai ruskeaa, päästöt ovat suuria. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY antaa viisi vinkkiä, joilla saunanlämmitys onnistuu vähäpäästöisemmin. Tavoitteena on saada savu värittömäksi.
Asumisen tonttivaranto jatkaa kasvuaan ennätysvauhdissa pääkaupunkiseudulla16.6.2025 09:10:00 EEST | Tiedote
Asuntotuotantoa mahdollistava tonttivaranto kasvoi pääkaupunkiseudulla jälleen uuteen ennätykseen vuonna 2024, kertoo HSY:n tonttivarantokatsaus. Pääkaupunkiseudulla on jäljellä käyttämätöntä rakennusoikeutta jopa yli 100 000 uuden asunnon rakentamista varten. Erityisesti kerrostalovaranto on kasvanut vauhdilla viime vuosina.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme