SDP:n Rantanen: Vihreiden puheenjohtaja yrittää piilotella puolueensa heittelevää linjaa
13.8.2024 17:15:08 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän vpj Piritta Rantanen kummeksuu Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran tuoretta ulostuloa. Hallituksessa vihreät hyväksyivät turvapaikanhaun estämisen itärajalla, oppositiossa eivät, Rantanen muistuttaa.

Tiedotteessaan Virta torjuu vihreitä kohtaan linjattomuudesta esitetyn kritiikin tänä kesänä hyväksytyn rajaturvallisuuslainsäädännön ja vuonna 2022 vihreiden tuella hyväksytyn rajavartiolain muutoksen suhteen. Virta selittää tiedotteessaan näiden kahden lain olevan ihmisoikeuksien kannalta täysin eri asioita.
Rantanen korostaa, että vaikka tänä kesänä hyväksytyssä laissa ja vuoden 2022 rajavartiolain muutoksessa on osin omaksuttu erilaisia lainsäädännöllisiä ratkaisuja, kummassakin on pohjimmiltaan kyse on Venäjän toiminnasta ja sen vuoksi on välttämätöntä, että turvapaikanhaku itärajalla voidaan tietyin edellytyksin estää.
- Itäraja on nyt ollut suljettuna turvapaikanhakijoilta kahdeksan kuukautta vihreiden yksimielisesti hyväksymän rajavartiolain muutoksen nojalta. Vaatii Sofia Virralta melkoista älyllistä akrobatiaa selittää, että rajan sulkeminen turvapaikanhaulta yhden lain nojalla on ihmisoikeuksien kannalta ongelmatonta ja toisaalta rajan sulkeminen toisen lain nojalla olisi ihmisoikeuksien vastaista, Rantanen pohtii. Rantanen toimi hallintovaliokunnan jäsenenä 2019–2023.
Tiedotteessaan Sofia Virta hyvin yksioikoisesti väittää, että nyt hyväksytty lainsäädäntö on kansainvälisten ihmisoikeussopimusten vastainen, kun taas vuoden 2022 rajavartiolain muutos niiden mukainen. Rantanen muistuttaa, että useat oikeusoppineet kuitenkin esittivät myös vuoden 2022 rajavartiolain yhteydessä hyvin vastaavia epäilyksiä sen suhteesta ihmisoikeussopimuksiin, kuin nyt hyväksytyn uuden rajaturvallisuuslainsäädännön kohdalla esitettiin.
- Lainsäädännöstä voi aina löytää sävyeroja, mutta turvapaikanhakijan näkökulmasta rajalla joko pääsee jättämään turvapaikkahakemuksen tai sitten ei pääse. En usko, että heitä suuresti kiinnostaa, minkä lainsäädäntöratkaisun nojalla tuo estetään, Rantanen korostaa.
Yhteyshenkilöt
Piritta RantanenKansanedustaja, eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja
Puh:050 545 1123Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Syöpäpotilaalla ei ole varaa odottaa – Rydmanin selittelyt eivät pelasta ihmishenkiä12.10.2026 14:29:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning pitää syöpähoitojen pitkiä viiveitä vakavana hälytysmerkkinä suomalaisen terveydenhuollon tilasta. Suomessa ei voida hyväksyä sitä, että potilas joutuu odottamaan kuukausia tutkimuksiin ja hoitoon pääsyä. Werning arvostelee sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin suhtautumista ongelmaan ja vaatii hallitukselta välittömiä toimia hoitoviiveiden korjaamiseksi.
SDP Pia Hiltunen: Syöpä ei odota – hoitoon pääsyn viiveisiin on puututtava12.10.2026 14:09:34 EEST | Tiedote
Ylen MOT esiin nostamat tapaukset syövän diagnosoinnin ja hoitoon pääsyn viiveistä herättävät vakavaa huolta. Erityisesti nuorten naisten rintasyöpien viivästynyt tunnistaminen osoittaa, kuinka tärkeää on päästä tutkimuksiin ajoissa. SDP kansanedustaja Pia Hiltunen vaatii, että syöpäepäilyihin reagoidaan nykyistä nopeammin ja hoitoon pääsy turvataan riittävillä resursseilla.
SDP:n Haatainen: Syövän hoidossa viiveet ovat kohtalokkaita12.10.2026 09:55:09 EEST | Tiedote
Ylen MOT on tutkinut hoitoviiveiden roolia syöpähoidoissa ja haastatellut kolmea nuorta äitiä, jotka saivat tiedon aggressiivisesta rintasyövästä vasta kuukausien päästä ensioireiden huomaamisen jälkeen. SDP:n Tuula Haatainen mukaan on keskeistä, että perusterveydenhuoltoon pääsee nopeasti oireiden ilmaannuttua.
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tuppurainen Varsovan turvallisuusfoorumiin – keskustelun aiheena Ukrainan merkitys Euroopalle12.10.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja ulkoasiainvaliokunnan jäsen Tytti Tuppurainen osallistuu neljättä kertaa Varsovan turvallisuusfoorumiin, joka on tänä vuonna 12.-13. lokakuuta.
SDP:n Tuppurainen: Orpon väite siitä, että talous kasvaisi nyt Suomessa ensimmäistä kertaa 20 vuoteen, ei pidä paikkaansa11.10.2026 12:57:36 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpo väitti eilen Ylen Ykkösaamussa, että Suomen talous olisi nyt kasvussa ensimmäisen kerran sitten vuoden 2008. Väite ei pidä paikkaansa. Vuosien 2008–2025 välillä Suomen talous kasvoi 12 vuotena, muistuttaa SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Tytti Tuppurainen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme